مهم‌ترین اقدامات بعد از خرابی ماشین در جاده چیست؟

 

مشکل خرابی خودرو در جاده، ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. در جاده‌هایی که رفت و آمد می‌کنیم، حتما خودروهایی را دیده‌ایم که به علت خرابی، مجبور شده‌اند در کنار جاده توقف کنند. اغلب خودروهایی که این مشکل برایشان پیش می‌آید، فرسوده هستند و توانایی لازم را برای پیمودن مسافت‌های طولانی ندارند.

قطعاً تنها راه پیشگیری از به وجود آمدن این مشکل، این است که قبل از سفر، ماشین را به طور کامل چک کنید و در صورت اطمینان از سالم بودن آن، سفر خود را آغاز نمایید. همچنین نسبت به جاده و مسیری که قرار است بپیمایید، لوازم جانبی خودرو خود را به همراه داشته باشید؛ بطور مثال برای جاده‌های برفی و کوهستانی حتما زنجیر چرخ داشته باشید و یا برای مسیرهای جنگلی و گلی از تخته‌های چوبی در صورت گیر کردن لاستیک استفاده کنید.

در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم در خصوص علل و دلایل خراب شدن خودرو در جاده و مهم‌ترین اقداماتی که باید بعد از خرابی ماشین در این مواقع انجام دهیم، صحبت کنیم.

خرابی خودرو در جاده

همان‌طور که گفتیم، بهترین راه برای پیشگیری از خرابی ماشین در جاده، چک کردن کامل آن قبل از آغاز سفر توسط یک متخصص است. البته گاهی اوقات با وجود تمام این اقدامات، باز هم ماشین دچار خرابی می‌شود. بعضی از خرابی‌ها چندان جدی نیستند و اگر راننده، اندکی از مکانیک ماشین سر در بیاورد، می‌تواند مشکل را حل کند. در برخی موارد هم مسئله جدی است و تنها یک مکانیک ماهر می‌تواند عیب آن را رفع نماید.

 در هر حال، اگر راننده و سرنشینان خودرو در طول مسیر سفر با چنین مشکل ناخوشایندی روبرو شدند، در وهله اول باید خونسردی خود را حفظ کرده و ماشین را به کنار جاده ببرند تا برای خودشان و سایر رانندگان مشکلی پیش نیاید. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا تمام اقدامات مهمی که بعد از خرابی ماشین باید انجام دهید را به صورت مرحله به مرحله بررسی کنیم.

مرحله اول: حفظ آرامش و خونسردی

 معمولاً در زمان بروز حوادث، استرس و فشارهای زیادی به افراد تحمیل می‌شود؛ اما چیزی که در این مواقع بسیار اهمیت دارد، حفظ آرامش روانی برای تصمیم‌گیری صحیح و به موقع است. اگر هنگام رانندگی متوجه موارد غیر‌عادی شدید، به یاد داشته باشید که بهترین و اولین عکس‌العمل شما باید حفظ آرامش باشد. این اتفاق ممکن است فرمان‌پذیری نادرست خودرو، پنچر شدن یکی از چرخ‌ها، روشن شدن چراغ چک و یا هر چیز دیگری باشد.

 به هر حال، قدم اول برای حل مشکل این است که راننده خونسردی خود را حفظ کند. او باید این مورد را به سایر سرنشینان نیز تاکید نماید که مشکل به زودی رفع خواهد شد.

مرحله دوم: بررسی مشکل و پیدا کردن راه حل

در مرحله بعد نوبت به شناخت مشکل و بررسی شرایط موقعیت می‌رسد. بعضی اتفاقات غیر‌منتظره مثل پنچر شدن چرخ یا بالا رفتن آمپر نیاز به اقدام فوری دارند. به طوری که هدر دادن زمان در برطرف کردن این مشکلات، ممکن است خطرات مرگباری به همراه داشته باشد. پس خیلی آرام خودروی خود را به کنار جاده ببرید و مثلث خطر را حدود 100 متر جلوتر از مکان پارک خودرو قرار دهید.

مکان مثلث باید جایی باشد که به وضوح توسط خودروهای در حال عبور دیده شود. حالا سرنشینان را از خودرو پیاده کرده و آن‌ها را به مکانی امن و مطمئن هدایت کنید. در صورت سالم بودن سیستم برق خودرو، کلید فلاشر را نیز روشن نمایید. مثلث خطر یکی از تجهیزات ایمنی خودرو محسوب می‌شود و هزینه چندانی ندارد. در صورتی که خودروی شما فاقد این وسیله ایمنی است، در اسرع وقت به یکی از فروشگاه‌های لوازم یدکی خودرو مراجعه کرده و با یک بهای اندک آن را تهیه کنید.

حالا که ماشین پارک شده است، باید به دنبال راهکاری برای رفع خرابی آن باشید. اگر مشکل آن جزئی است و خودتان تعمیرات ماشین را تا حدودی بلد هستید، اقدام به تعمیر آن نمایید. در غیر این صورت باید با امداد خودرو یا تعمیرکار تماس بگیرید. مشکلاتی مثل عدم فرمان پذیری صحیح یا پنچر شدن چرخ، مسائل ساده‌ای هستند که توسط خودتان هم حل می‌شوند اما برخی موارد مانند آسیب دیدن قطعات داخلی ماشین، پاره شدن تسمه، یاتاقان زدن و ... به بررسی تخصصی نیاز دارند و بدون داشتن ابزار مناسب قابل حل نیستند.

خراب شدن ماشین در جاده

مشکلاتی که هنگام خراب شدن ماشین، خودتان هم می‌توانید حل کنید

 همان‌طور که گفته شد، برخی از مشکلات به سادگی قابل حل هستند. در ادامه مطلب تعدادی از مهم‌ترین این موارد را بررسی کرده و نکات اساسی که در خصوص آن‌ها باید رعایت شود را ذکر می‌کنیم.

پنچر شدن چرخ‌ها

پنچرگیری لاستیک خودرو کار زیاد سختی نیست. با این حال، در خصوص انجام آن باید اطلاعات کامل داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از پس آن برآیید. برای این کار ابتدا ترمز دستی را فعال کرده و خودرو را در دنده بگذارید. بهتر است چرخ‌های جلو را با یک جسم مثل آجر در جای خود محکم نگه دارید.

 قالپاق را با یک وسیله مثل آچار یا پیچ‌گوشتی جدا کنید. اگر قالپاق روی چرخ پیچ شده است، ابتدا پیچ‌ها را باز نمایید. قبل از اینکه ماشین خود را جک بزنید، به وسیله آچار‌چرخ پیچ‌های روی چرخ را شل کنید؛ زیرا پس از جک زدن امکان شل کردن پیچ وجود ندارد و با چرخاندن پیچ، چرخ هم با آن می‌چرخد.

حالا نوبت جک زدن ماشین است. پس از قرار دادن جک در محل صحیح و بالا بردن لاستیک پنچر‌شده تا فاصله مناسب از زمین، می‌توانید پیچ‌های شل‌شده را به طور کامل باز کنید. در مرحله بعد چرخ را به سمت خود کشیده و آن را بیرون بیاورید؛ سپس چرخ سالم را در مکان مناسب قرار دهید. حالا مراحلی که تا کنون طی کرده بودید را به طور برعکس انجام دهید.

بالا رفتن آمپر و جوش آوردن خودرو

 داغ شدن موتور یا بالا رفتن آمپر آب باعث جوش آوردن موتور خودرو می‌شود. این اتفاق معمولاً با شروع فصل گرما رخ می‌دهد و رانندگان را آزار می‌دهد. رانندگی با خودرویی که جوش آورده است می‌تواند به سر‌سیلندر و قطعات داخلی موتور آسیب برساند. به همین دلیل توصیه می‌شود همیشه به چراغ‌های پشت آمپر خودرو خود توجه داشته باشید و زمانی که عقربه آمپر را در حالت بالا رفتن از حالت طبیعی آن می‌بینید، رانندگی را متوقف کنید.

 برای رفع مشکل ابتدا ماشین را در حاشیه جاده پارک کنید؛ اما اجازه دهید ماشین روشن بماند تا فن کار کند. مقداری آب به سمت رادیاتور بپاشید. دقت کنید که آب از بالا به روی موتور و باتری ریخته نشود. نکته دیگر این است که هرگز درب رادیاتور ماشینی که جوش آورده است را باز نکنید. مایع یا بخار داغی که از رادیاتور تحت فشار بیرون می‌آید، می‌تواند باعث سوختگی و آسیب جدی شود.

تمام شدن بنزین

تمام شدن بنزین در بین راه، یکی از نگرانی‌های بزرگ هر راننده‌ای است؛ اما اگر به خاطر اتمام سوخت در جاده ماندید باید چه کاری انجام دهید؟ معمولاً روشن شدن چراغ بنزین نشان از این دارد که خودرو با مشکل کمبود سوخت مواجه شده است. این چراغ دقیقا بالای فرمان قرار گرفته و با علامت هشدار خود قبل از اتمام کامل بنزین، شما را از کمبود سوخت مطلع می‌سازد.

اگر به هر دلیلی بنزین ماشین تمام شد، در وهله اول خونسردی خود را حفظ کنید و هر چه سریع‌تر ماشین را به محلی امن و مناسب در خارج از جاده انتقال دهید. در این شرایط توصیه می‌شود چراغ خطر ماشین را روشن کنید تا خودروهای دیگر از خراب شدن ماشین شما اطلاع پیدا کنند.

حالا با امداد خودرو تماس بگیرید و موقعیت مکانی خود را به آن‌ها اطلاع دهید تا در اسرع وقت در محلی که شما قرار دارید حاضر شوند.

ماندن ماشین در جاده

راهکارهای اساسی برای رفع خرابی‌های پیچیده ماشین در جاده

برخی از مواقع، شرایط دشوار‌تری برای خودرو پیش می‌آید که بدون ابزار و وسایل لازم نمی‌توان آن‌ها را رفع کرد. در این صورت راهکار مناسب چیست و چه مواردی را باید در نظر بگیریم تا از پس چنین موقعیت‌هایی برآییم؟

پاره شدن تسمه تایم ماشین در جاده

تسمه تایم از اجزای مهم موتور خودرو محسوب می‌شود و بدون آن، موتور ماشین عملکرد مناسبی نخواهد داشت. پاره شدن تسمه‌ تایم به راحتی قابل تشخیص است و با شنیدن سر و صداهای غیر‌طبیعی از خودرو می‌توان به وجود این مشکل پی برد. تسمه تایم را بعد از طی مسافت‌های معین باید تعویض کرد.

با این حال اگر در جاده‌ای دورافتاده رانندگی می‌کنید و متوجه می‌شوید که ماشین تسمه پاره کرده است، خیلی سریع به کنار جاده بروید و ماشین را خاموش کنید. بعد از آن با امداد خودرو یا تعمیرگاهی در نزدیکی محل، تماس بگیرید. تعمیر تسمه تایم یک کار تخصصی بوده و بدون ابزار کافی غیر‌ممکن است.

گیر کردن در گل یا برف

گیر کردن خودرو در برف یا گل، از پیشامدهای ناگواری است که ممکن است در فصول سرد سال و به هنگام بارش‌های ناگهانی و شدید رخ دهد. برای رفع این مشکل، یک تخته چوبی یا صفحه فلزی پیدا کنید و آن را زیر یک یا دو تا از چرخ‌ها قرار دهید. حالا با هل دادن ماشین و فشار دادن پدال گاز، چرخ‌های خودرو را روی صفحه بکشید. با این کار فشار وارد بر چرخ‌ها کاهش می‌یابد و چرخ خودرو از برف یا گل خارج می‌شود. سعی کنید در ابتدای حرکت لاستیک روی تخته چوبی یا فلزی قرار بگیرد تا از گیر کردن و یا سر خوردن لاستیک روی گل و برف جلوگیری شود.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت مهم‌ترین اقداماتی که باید بعد از خرابی ماشین در جاده انجام دهید را بررسی کردیم. همان‌طور که متوجه شدید، خرابی‌های خودرو به دلایل مختلفی رخ می‌دهند. برخی از آن‌ها به راحتی و توسط خود راننده هم قابل حل هستند؛ اما در بعضی موارد، مسئله جدی‌تر می‌شود و فقط یک تعمیرکار حرفه‌ای می‌تواند مشکل را برطرف کند. در این صورت بهتر است هر چه سریع‌تر با امداد خودرو‌های جاده‌ای تماس بگیرید تا خود را به مکان مورد نظر شما برسانند و مشکل خودرو را در صورت تعمیر‌پذیر بودن رفع نمایند.

 

فروش و پخش لوازم یدکی خودرو

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه