عملکرد بهتر خودرو با تنظیم باد لاستیک‌ها

 

عدم تنظیم باد لاستیک خودرو به صورت دوره‌ای، مشکلات و خطرات فراوانی را برای رانندگان و خودرو ایجاد می‌کند. افزایش مصرف سوخت، بد فرم شدن شکل تایرها، ترک خوردگی لاستیک و بالا رفتن دمای تایرها با افزایش احتمال ترکیدگی، همگی از مشکلاتی هستند که با چک نکردن منظم باد لاستیک‌ها به وجود می‌آیند. متاسفانه خیلی از رانندگان این موضوع را جدی تلقی نمی‌گیرند و با بی‌اهمیتی از کنار آن گذر می‌کنند. در نتیجه، پس از گذشت یک مدت زمان کوتاه، با کاهش شتاب و سرعت ماشین و کنترل نامناسب آن مواجه می‌شوند. در این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا شما را با فواید و مزایای تنظیم باد لاستیک ماشین و اهمیت توجه به این موضوع در فصل‌های مختلف سال، آشنا کنیم.

تایرها بخش مهمی از خودرو هستند که دائما با سطح جاده برخورد می‌کنند. این اقلام، نه تنها وزن خودرو را تحمل می‌نمایند، بلکه آن را به طور مساوی در بخش‌های مختلف توزیع می‌کنند. از این رو مراقبت از لاستیک‌ها در درجه اول اهمیت قرار دارد.

 میزان فشار لاستیک‌های هر وسیله نقلیه، به مقدار هوایی که وارد آن می‌شود و میزان دقتی که فشار باد کنترل می‌کند، وابسته است. تایرهای وسایل نقلیه مختلف، دارای فشار مشخصی هستند که توسط سازندگان آن نوع لاستیک و وسیله نقلیه تعیین شده‌اند. در صورتی که از میزان باد استاندارد برای لاستیک خودروی خود اطلاعی ندارید، می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

در کل، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکاتی که در نگهداری و مراقبت از خودرو باید مد‌نظر قرار دهید، توجه به تنظیم بودن باد لاستیک خودرو است. طول عمر هر تایر، کاملا به نحوه مراقبت و استفاده از آن بستگی دارد. موارد بسیاری پیش آمده است که رانندگان با وجود استفاده از بهترین و با‌کیفیت‌ترین لاستیک‌ها هم، بعد از مدتی از عملکرد نامناسب تایر خودرو شکایت کرده‌اند.

 میزان باد لاستیک به طور مستقیم در فرسودگی و سایش تایر تاثیرگذار است. علاوه بر این در موارد اساسی مثل حرکت در مسیر مستقیم، ترمز‌گیری به موقع، چسبندگی به سطح جاده، عملکرد صحیح سیستم تعلیق، شتاب و مصرف بهینه سوخت نیز نقش اساسی ایفا می‌کند. لاستیکی که فشار باد کمی دارد، سلامت رینگ‌ها و دیگر لاستیک‌ها را به خطر می‌اندازد و می‌تواند راننده را در معرض مشکلاتی مثل کاهش بازده سوخت، خاموش شدن ناگهانی خودرو، پنچر شدن و ... قرار دهد.

آیا میزان باد لاستیک ماشین در زمستان را می دانید؟ کلیک کنید.

تنظیم باد لاستیک خودرو

میزان فشار ایده‌آل باد لاستیک در فصول مختلف چقدر است؟

 فشار باد تایر‌های ماشین بر حسب  PSI (پوند بر اینچ مربع) اندازه‌گیری می‌شود. در برخی از خودروها و در شرایط خاص مانند رانندگی با حمل بار اضافی یا یدک‌کشی تریلر، این فشار توصیه‌شده می‌تواند برای لاستیک‌های عقب و جلو متفاوت باشد.

 خیلی مهم است که فشار باد مخصوص لاستیک خودرو خود را زمانی که لاستیک‌ها سرد هستند، بررسی کنید. چک کردن باد تایر در زمانی که لاستیک به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته و گرم شده‌ است، می‌تواند شما را دچار خطا کند؛ زیرا بعد از گذشت زمان و سرد شدن تایر، میزان باد آن کمتر از حد معمول خواهد شد. معمولاً هنگام صبح، زمان مناسبی است تا باد لاستیک‌های خود را بررسی نمایید؛ زیرا ماشین برای مدت طولانی استفاده نشده و در معرض گرمای هوا و نور مستقیم خورشید قرار نگرفته است که لاستیک‌های آن گرم شوند.

در کل، برای تنظیم باد لاستیک در هر خودرو، باید به وزن، سایز لاستیک و رینگ توجه کنید. رانندگانی که سایز لاستیک‌های خودروی خود را تغییر می‌دهند و یا بار اضافی را به خودرو تحمیل می‌کنند، لازم است که میزان فشار باد لاستیک‌های خودرو خود را متناسب با تغییرات انجام شده تنظیم نمایند. مثلاً در خودروهای دوگانه سوز و یا خودروهایی که در صندوق عقب بار اضافی حمل می‌کنند، باید میزان فشار باد لاستیک‌های عقب، به میزان 2 الی 3 واحد PSI نسبت به حالت استاندارد بیشتر باشد. همچنین رانندگانی که قصد دارند در جاده‌های بین شهری تردد داشته باشند، باید میزان فشار باد تایر‌های خود را به میزان1 الی 2 واحد PSI افزایش دهند.

زمان مناسب برای تنظیم باد لاستیک

باد لاستیک را باید زمانی تنظیم کرد که خودرو حداقل به مدت سه ساعت، بدون حرکت مانده باشد؛ بنابراین اگر لاستیک خودرو شما در اثر پیمایش مسافتی هر چند کوتاه گرم شده باشد، بهتر است آن را تا حدود 3 الی 5 PSI بیشتر از میزان توصیه‌شده در حالت عادی، باد کنید تا کاهش فشار باد جبران شود.

زمان مناسب تنظیم باد لاستیک

نشانه‌هایی که به ما می‌گویند لاستیکها کم باد شده‌اند

مسطح شدن لاستیک

واضح‌ترین علامت کم باد بودن لاستیک، مسطح شدن آن است. برای تشخیص این حالت، پیش از آغاز رانندگی لاستیک‎های خود را چک کنید. اگر قبل از رانندگی لاستیک‌ها را چک نکرده‌اید، علامت‌های دیگری نیز وجود دارند که شما را متوجه این مسئله می‌کنند. علائمی مثل شنیدن صداهای غیر‌عادی از زیر ماشین یا شتاب‌گیری نامناسب خودرو، نشانه‌های مسطح شدن لاستیک‌های خودرو هستند.

روشن شدن چراغ چک

در بسیاری از خودروهای مدرن، چراغی روی داشبورد خودرو تعبیه شده است که کم باد شدن لاستیک را به شما هشدار می‌دهد.

کم بودن فشار

سعی کنید به صورت دوره‌ای و با استفاده از فشارسنج دیجیتال، میزان فشار لاستیک‌های خودرو خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که فشار لاستیک‌ها به اندازه‌ای است که سازنده خودرو توصیه کرده است.

سرمای آب و هوا

تایرها با سردتر شدن هوا، باد بیشتری از دست می‌دهند که این موضوع می‌تواند عملکرد ماشین را در جاده‌ها به خصوص جاده‌های برفی و یخی با اختلال مواجه کند؛ بنابراین اگر در چنین شرایط آب و هوایی قرار دارید، لاستیک‌های ماشین را به طور مرتب چک کنید.

لرزش

یک لاستیک کم باد، بیشتر در معرض لرزش قرار می‌گیرد. این اتفاق، کنترل فرمان و هندلینگ خودرو را نیز با اختلال مواجه می‌کند و باعث می‌شود هنگام رانندگی به خصوص در سرعت‌های بالا، لرزش احساس شود. البته لرزش ممکن است به دلایل دیگری مثل خرابی سیستم تعلیق نیز رخ دهد. بهتر است در چنین شرایطی خودرو را نزد یک مکانیک ببرید تا مشکل آن تشخیص داده شود.

افزایش مصرف سوخت

طبق آمار و تخمین‌ها ، به ازای هر PSI که فشار باد لاستیک کاهش پیدا می‌کند، بازده سوخت اتومبیل دو درصد کم می‌شود. یعنی باید به طور مرتب باک ماشین را پر کنید تا کاهش بازده سوخت جبران گردد.

اگر تایر خودرو بیش از اندازه باد شود چه اتفاقی می‌افتد؟

 باد کردن زیاد تایر خودرو نیز به اندازه کمبود باد تایرها می‌تواند خطرساز باشد و ماشین را با مشکلات فراوانی مواجه کند. در مجموع، افزایش فشار هوای داخل لاستیک‌ها بیش از حد استاندارد، به دلایل زیر مناسب نیست:

 فرسودگی زودتر از موعد: زمانی که لاستیک‌ها بیش از اندازه باد شده باشند، قسمت مرکزی آن‌ها زودتر از بقیه قسمت‌ها دچار فرسایش می‌شود و عمر لاستیک کاهش پیدا می‌کند.

 کاهش چسبندگی با سطح جاده: در این حالت خودرو چسبندگی مناسب خود را با سطح جاده از دست می‌دهد و احتمال تصادفات افزایش پیدا می‌کند. این موضوع در فصول سرد سال، بیشتر قابل توجه است.

 رانندگی سخت: فشار زیاد لاستیک‌ها رانندگی را سخت‌تر می‌کند و باعث می‌شود که هنگام عبور از دست‌اندازها، به خودرو و سرنشینان آن ضربه بیشتری وارد گردد.

 درکل، توصیه می‌شود برای بهبود فرمان‌پذیری خودرو و مصرف بهینه سوخت، فشار تایر‌ها را مطابق با فشاری که کارخانه سازنده آن اعلام کرده است، نگه دارید. این فشار بر اساس برخی آزمایشات انجام شده روی مدل‌های مختلف تست می‌شود و با در نظر گرفتن عواملی مثل راحتی در رانندگی، راندمان سوخت، طول عمر تایر، هندلینگ خودرو و ... تعیین می‌شود.

امروزه باد نیتروژن جایگزین مناسبی برای بادهای معمولی شده است که به کاهش مصرف سوخت هم کمک می‌کند. علاوه بر این، باعث می‌شود تا فشار لاستیک، کمتر تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی در تابستان و زمستان قرار گیرد. نیتروژن آسیب کمتری به محیط زیست می‌رساند و چون قابل اشتعال نیست، احتمال آتش گرفتن آن هم بسیار پایین است.

کلام آخر

 در این مطلب از اکسون پارت، اهمیت توجه به تنظیم باد لاستیک خودرو را بررسی کردیم. همان‌طور که اشاره شد، لاستیک از اقلام اساسی هر خودرویی محسوب می‌شود و توجه به آن، نقش مهمی در ایمنی سرنشینان، عملکرد بهتر خودرو و کاهش مصرف سوخت دارد. تنظیم نبودن باد تایر‌ها علاوه بر اینکه استهلاک لاستیک را افزایش می‌دهد، به قطعات دیگر خودرو نیز آسیب می‌رساند؛ بنابراین با مراجعه به دفترچه راهنمای ماشین یا جستجو در سایت‌های معتبر، میزان باد استاندارد برای لاستیک‌های خودرو را پیدا کرده و بر اساس آن تایر خود را باد کنید.

 

خرید قطعات یدکی ماشین

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه