چگونه از دست‌انداز‌های خیابان و کوچه‌های شهر عبور کنیم؟

 

سرعت‌گیرها ابزاری ایمن و یکی از تجهیزات ترافیکی هستند که برای کاهش سرعت خودرو‌ها در جاده نصب می‌شوند. اگر رانندگان با سرعت‌های بالا و یا حتی متوسط از روی سرعت‌گیر رد شوند، قطعا به وسیله نقلیه خود آسیب می‌رسانند و باعث استهلاک زودرس قطعات خودرو می‌شوند.

در صورتی که راننده، سرعت خود را هنگام نزدیک شدن به سرعت‌گیر کم نکند، علاوه بر اینکه یک شوک بسیار شدید به سرنشینان وارد می‌شود، احتمال آسیب به قطعات ماشین نیز وجود دارد. اما چگونه باید با این دست‌اندازها برخورد کنیم؟ در این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا در خصوص نحوه عبور از دست اندازهای خیابان و کوچه‌های شهر، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

منظور از دست‌انداز چیست؟

 دست‌انداز مانعی است که از انحنایی عمودی برخوردار بوده و برای کم کردن سرعت وسایل نقلیه و بهبود شرایط ایمنی افراد، در بخش‌هایی از کوچه و خیابان نصب می‌شود. این موانع خیابانی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند و به منظور کاهش سرعت اتومبیل‌ها تا حدود 40 کیلومتر بر ساعت و یا کمتر، به کار می‌روند.

 هر کدام از این وسایل ممکن است از مواد اولیه گوناگونی مثل آسفالت، بتن، پلاستیک، فلز، لاستیک ولکانیزه و ... ساخته شده باشند که آسفالت و بتن به دلیل استحکام و پایداری بالا، کاربرد بیشتری دارند. دست‌انداز‌های لاستیکی هم از قبل شکل‌دهی می‌شوند و توسط پیچ روی جاده نصب می‌گردند؛ بنابراین برداشتن آن‌ها آسان‌تر است و می‌توان از این تجهیزات برای استفاده‌های موقت یا تست کردن برای پروژه‌های بزرگتر استفاده کرد.

رد کردن دست انداز کوچه

چگونه از روی دست‌اندازهای خیابان یا کوچه عبور کنیم؟

 یادتان باشد که پریدن از روی دست‌انداز‌ها هیچ کمکی به زودتر به مقصد رسیدن شما نمی‌کند و فقط باعث استهلاک ماشین و قطعات آن می‌شود. پس برای عبور از دست‌اندازها سعی کنید در تمام طول رانندگی با سرعت مجاز برانید تا بتوانید هنگام نزدیک شدن به دست‌انداز، سرعت خودرو را کنترل نمایید. این سرعت معمولاً 40 کیلومتر و کمتر است؛ اما مقدار مناسب آن را ارتفاع ماشین شما و نوع سرعت‌گیر مشخص می‌کند.

 هر چقدر ارتفاع سرعت‌گیر بیشتر و پهنای آن کمتر باشد، به ماشین آسیب بیشتری وارد خواهد شد؛ بنابراین سرعت شما خیلی باید پایین‌تر بیاید. در این موارد، سرعت ایده‌آل حدود 5 تا 20 کیلومتر بر ساعت است. به یاد داشته باشید که هنگام مشاهده سرعت‌گیرها در جاده، حواستان به خودروهای پشت سر هم باشد و از حدود چند ده متر قبل‌تر، ترمزگیری آهسته و پیوسته را آغاز کنید. در این صورت خودروهای پشت سر هم متوجه کاهش سرعت شما خواهند شد و احتمال تصادف از پشت سر به حداقل می‌رسد.

دست‌اندازهای خیابانی کدام قسمت‌های خودرو را تحت فشار قرار می‌دهند؟

 طبق تحقیقات انجام شده، حدود یک سوم از آسیب‌هایی که به خودرو وارد می‌شود، در اثر توجه نکردن به دست‌اندازها و موانع خیابانی است؛ بنابراین هنگام رانندگی باید دقت خیلی زیادی داشته باشید. معمولا سیستم تعلیق خودرو از مواردی است که در این شرایط آسیب‌های زیادی را متحمل می‌شود و در موارد شدیدتر، بقیه قسمت‌های خودرو هم آسیب می‌بینند. برخی از این صدمات با چشم دیده می‌شوند. مثل پنچر شدن لاستیک‌ها و برخی دیگر را  نمی‌توان مستقیماً مشاهده کرد و نیاز به بررسی افراد متخصص دارند. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا به طور مفصل‌تر به شما بگوییم کدامیک قطعات خودرو هنگام عبور از دست‌انداز آسیب می‌بینند؟

لاستیکها

لاستیک‌ها تنها قسمتی از خودرو هستند که با جاده تماس پیدا می‌کنند و قطعاً از عناصری خواهند بود که هنگام عبور از دست‌انداز، مستعد آسیب دیدن هستند. دست‌انداز‌هایی که لبه‌های تیز و سخت دارند، ایراداتی در لاستیک به وجود می‌آورند و در شرایط وخیم‌تر و سرعت بالا هنگام عبور از روی دست‌انداز، حتی ممکن است باعث پنچر شدن لاستیک هم بشوند. آسیب دیدن تایر‌های خودرو بسیار جدی است؛ بنابراین هنگام مواجه شدن با چنین شرایطی، هر چه سریع‌تر باید به مکانیک مراجعه کنید و لاستیک ماشین را فوراً تعویض نمایید.

دست انداز خیابانی

سیستم تعلیق خودرو

 سیستم تعلیق اجزای داخلی فنر، کمک فنر، سیبک، بوش و چرخ‌ها را شامل می‌شود که هر کدام وظیفه خاصی در امر کنترل و حفظ خودرو در جاده را انجام می‌دهند و ارتفاع خودرو در حال حرکت را ثابت نگه می‌دارند. سیستم تعلیق، نوسانات و ضربه‌های وارد شده به چرخ را جذب کرده و باعث حرکت صاف خودرو می‌شود. ضربات و تنش‌های ناگهانی مثل عبور با سرعت بالا از روی دست‌انداز، می‌تواند آسیب‌های مختلفی به سیستم تعلیق خودرو وارد کند و منجر به بروز مشکلات جدی شود؛ بنابراین سیستم تعلیق، باید به طور دوره‌ای و منظم مورد بازرسی قرار گیرد تا از هرگونه آسیب‌های جدی دیگر جلوگیری شود.

اگزوز

اگزوز از دیگر قطعات در خودرو است که پس از لاستیک‌ها نزدیک‌ترین فاصله را با سطح جاده دارد و مسلما در معرض آسیب دست‌انداز قرار می‌گیرد. اگر راننده خودرو با سرعت بسیار زیاد از روی سرعت‌گیر رد شود، این احتمال وجود دارد که اگزوز به قسمت‌های سخت و تیز دست‌انداز برخورد کند و سوراخ شود. سوراخ شدن اگزوز باعث می‌شود که در حین رانندگی، سر و صدایی بم و گوش‌خراش به گوش برسد.

لازم به توضیح است که سوراخ شدن اگزوز روی عملکرد خودرو نیز تأثیر منفی گذاشته و قدرت موتور را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، آسیب به این قسمت باعث افزایش مصرف سوخت نیز خواهد شد.

فنر و کمک فنر

فنر و کمک فنر دو جزء مستقل از سیستم تعلیق خودرو هستند و هرکدام وظایفی را به عهده دارند. فنرها در اصل میله‌ها یا حلقه‌های فولادی منعطفی هستند که به شاسی و اتاق خودرو اجازه می‌دهند بدون هیچ گونه اختلالی در حرکت ماشین، از روی دست‌انداز‌ها عبور کند.

اگر خودرو با سرعت زیاد از روی دست‌انداز رد شود، فنر‌ها به سرعت جمع شده و نیروی زیادی به اتاقک وارد می‌کنند. در صورتی که این نیرو توسط کمک فنر جذب نشود، نوسانات شدیدی در خودرو ایجاد خواهد شد. وقتی که خودرو با سرعت کم و متعادل از روی یک سرعت‌گیر عبور می‌کند، کمک فنرها به فنر اجازه جمع شدن می‌دهند و مانند یک نوسان‌گیر، از بروز تکان‌های شدید در خودرو جلوگیری می‌کنند؛ بنابراین اگر می‌خواهید همواره یک رانندگی نرم و آرام داشته باشید، باید حواستان به این دو قطعه باشد.

آسیب کمک فنر در دست اندازها

بدنه و شاسی خودرو

 بدنه و شاسی خودرو نیز از دیگر قطعاتی هستند که هنگام عبور با سرعت بالا از روی دست‌انداز، در معرض آسیب خواهند بود. در عبور از دست‌اندازها، امکان بروز خط و خش‌های ریز و درشت بر روی بدنه وجود دارد. حتی ممکن است رنگ قسمت‌های زیرین را هم به طور کامل از بین ببرد.

وقتی سیستم تعلیق نتواند فشارهای ناشی از برخورد با سرعت گیر‌ها را جذب کند، شدت این ضربات به شاسی خودرو منتقل شده و زوایای شاسی را تغییر می‌دهد. هرگونه انحراف جزئی در این قطعه و اجزای متصل به آن، شدیداً به اجزای درونی آسیب می‌زند و مشکلات متعددی را برای خودرو ایجاد می‌کند.

برای کاهش آسیب به قطعات حساس ماشین به دست‌انداز چه کار کنیم؟

 هنگام ترمز‌گیری، به علت توان بیشتر ترمز‌ها در محور جلوی خودرو و نیروی اینرسی، قسمت جلوی ماشین کمی به پایین متمایل می‌شود. این مسئله تقسیم وزن خودرو را بر هم می‌زند و باعث می‌شود وزن در قسمت جلویی بیشتر شود. دقیقا مشابه وضعیتی که یک وزنه بسیار سنگین روی کاپوت خود گذاشته باشید. این وزن زیاد، فشار مضاعفی به سیستم تعلیق وارد می‌کند و در دراز مدت باعث آسیب به جلوبندی خودرو می‌شود.

 بنابراین توصیه می‌کنیم که همواره ترمزگیری را قبل از رسیدن به دست‌انداز انجام دهید و به محض رسیدن به سرعت‌گیر‌ها، پدال ترمز را رها کنید. این کار باعث می‌شود که تقسیم وزن خودرو در شرایط ایده‌آل قرار بگیرد و سیستم جلوبندی ماشین متحمل فشارهای سنگین نشود.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت، روش صحیح عبور از دست‌اندازهای خیابان و کوچه‌های شهر را توضیح دادیم. طبق نکات بیان شده، عبور صحیح از این موانع علاوه بر اینکه خطرات جانی سرنشینان را کاهش می‌دهد، باعث افزایش عمر مفید خودرو نیز خواهد شد. بنابراین هنگام مواجه شدن با دست‌اندازها و سایر موانع کنترل‌کننده سرعت در خیابان، این نکات را همواره به خاطر داشته باشید. همچنین با بررسی منظم قطعات حساس خودرو به دست‌انداز، از عملکرد صحیح آن‌ها مطمئن شوید.

 

فروش قطعات یدکی ماشین

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه