میزان باد لاستیک ماشین در تابستان و زمستان باید چقدر باشد؟

 

یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر‌گذار برای کارکرد درست خودرو و طول عمر بیشتر تایرها، تنظیم باد لاستیک‌های خودرو است. با توجه به شرایط مختلف آب و هوایی و میزان سرد یا گرم بودن هوا، باد لاستیک‌ها همواره باید تنظیم شوند. در فصول سرد هم، مقدار باد لاستیک باید بیشتر باشد تا خودرو روی جاده‌های لغزنده و خیس، لیز نخورد. در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم در مورد میزان باد لاستیک ماشین در تابستان و زمستان و اهمیتی که این موضوع در عملکرد صحیح ماشین دارد، صحبت کنیم.

تنظیم باد لاستیک‌های خودرو

تنظیم باد لاستیک خودرو با فشار ایده‌آل، می‌تواند شتاب خودرو، عملکرد سیستم تعلیق و مصرف سوخت را بهبود بخشد و در نگهداری صحیح از ماشین بسیار کمک‌کننده باشد. گرما و سرما تاثیر زیادی روی فشار باد لاستیک‌های خودرو دارند. از این رو داشتن اطلاعات لازم درباره میزان باد لاستیک‌ها در این فصول از سال بسیار پر‌اهمیت است. پس اگر به دنبال مصرف بهینه سوخت، سواری مناسب و پیشگیری از ایجاد مشکلات برای جلوبندی خودروی خود هستید، حتما به تنظیم دقیق باد لاستیک‌ها توجه کنید.

تنظیم باد لاستیک ماشین در زمستان

 گفتیم که تغییرات آب و هوا در میزان باد تایرهای خودرو تاثیرگذار است؛ بنابراین میزان باد لاستیک هر خودرویی در زمستان، با درجه آن در تابستان متفاوت است. پس مطابق با نوع و دمای هوا، درجه تنظیم باد تایر‌های خود را تغییر دهید. در زمستان دما کاهش می‌یابد و هوای درون لاستیک فشرده‌تر می‌شود. از این رو باید تایرها کمی بیشتر از حد معمول باد شوند تا شکل دایره‌ای لاستیک حفظ گردد. برای تشخیص بهتر اندازه‌گیری نسبت دمای هوا با فشار باد لاستیک‌ها، به ازای هر 5 درجه تغییر در دمای هوا، در فشار باد لاستیک‌های خود نیز تغییر ایجاد کنید.

تنظیم باد لاستیک در تابستان

 با گرم شدن هوا، دمای هوای درون لاستیک نیز افزایش می‌یابد و منجر به افزایش اصطکاک جنبشی آن می‌شود. هر 10 درجه افزایش دما، فشار باد تایر را 1PSI بالا می‌برد. این مسئله احتمال ترکیدن لاستیک را زیاد می‌کند. با این حال، با تنظیم صحیح باد تایر در فصول گرم سال، می‌توان از وقوع این رویداد پیشگیری نمود.

تنظیم باد لاستیک‌های خودرو متناسب با وزن ماشین

یکی از موارد بسیار مهمی که در تنظیم باد لاستیک‌های ماشین باید با آن توجه کرد، تناسب میزان باد تایر با کاربری و وزن خودرو است. اولین قدمی که باید برای این کار بردارید، این است که لاستیکی استاندارد برای خودرو خود تهیه کنید؛ زیرا استفاده از یک تایر غیر‌استاندارد، نمی‌تواند برای رسیدن به یک فشار مناسب به شما کمک کند.

همواره سعی کنید برای تنظیم دقیق باد لاستیک‌ها از فشار‌سنج استفاده نمایید. در نگاه چشمی، امکان خطا وجود دارد و هرگز نمی‌توان از طریق آن، میزان باد تایر‌ها را به طور دقیق تشخیص داد. امروزه با پیشرفت فناوری و با استفاده از دستگاه‌های تنظیم باد اتوماتیک، می‌توان برای انجام این کار از روشی دقیق‌تر استفاده کرد. این دستگاه دارای یک صفحه نمایش دیجیتال و آنالوگ است که توسط اعداد مشخص شده روی آن به راحتی می‌توان مقدار درجه و فشار را تنظیم کرد. از این ابزار بیشتر در تعمیرگاه‌های خودرو، مکانیکی‌ها و مراکز فنی خودرو استفاده می‌شود. برای استفاده از آن نیز، به یک شلنگ جهت وصل کردن دستگاه به کمپرسور نیاز است.

تنظیم باد لاستیک ماشین

اهمیت توجه به حداکثر فشار باد تایر‌های خودرو در فصول مختلف سال

نکته مهمی که هنگام تنظیم باد تایرها باید به آن توجه کنید، حداکثر فشار باد لاستیک‌ها است. همان‌طور که گفتیم، حفظ این مقدار صحیح باعث عملکرد بهینه تایر و کاهش مصرف سوخت می‌شود. همچنین این امکان را برای رانندگان فراهم می‌آورد که یک سواری مناسب با عملکرد خوب تایرها را تجربه کنند.

مزیت دیگر تنظیم صحیح باد لاستیک، هنگام عبور از پیچ‌ها است که باعث می‌شود انعطاف‌پذیری سطح آج و دیواره تایر، همان‌طور که طراحی شده است باقی بماند و بیش از حد خمش پیدا نکند. با این کار، حرارت لاستیک‌ها هم بیش از اندازه بالا نمی‌رود و میزان اصطکاک جنبشی، در درصد مناسبی باقی می‌ماند. .به طور کلی، تنظیم صحیح باد لاستیک‌های خودرو، استحکام لاستیک را افزایش داده و چسبندگی و هندلینگ خودرو را بهبود می‌بخشد.

باز هم تاکید می‌کنیم که تشخیص فشار باد از طریق چشم بسیار دشوار است و حتماً باید با دستگاه‌های سنجش باد اندازه‌گیری شود. با دیدن شکل ظاهری یک لاستیک نمی‌توان فشار باد در آن را به طور دقیق ارزیابی کرد. اگر یک تایر کم باد باشد، شکل و ساختار لاستیک حفظ نخواهد شد و هنگام حرکت ماشین و تماس با سطح جاده، شکل دایره‌ای آن به مرور صاف می‌شود.

این موضوع به قدری اهمیت دارد که حتی اگر تایر‌های خودرو فقط به اندازه 6 پاوند بر اینچ مربع فشار کمی داشته باشند، می‌توانند به پنچر شدن یا ترکیدن تایرها هنگام رانندگی منجر شوند. لاستیکی که فشار باد کمی دارد، هنگام چرخش بیشتر خم می‌شود. این شرایط، حرارت درون تایر را افزایش داده و اصطکاک جنبشی را زیاد می‌کند که همین موضوع منجر به افزایش مصرف سوخت 5 درصدی می‌شود. در چنین شرایطی، راننده نیز افت قابل‌توجهی را در کنترل فرمان و تعادل خودرو هنگام عبور از پیچ‌ها، احساس می‌کند.

 ممکن است کمبود فشار 6 پاوند بر اینچ مربع عدد بسیار بزرگی به نظر نرسد؛ اما باید توجه داشته باشید که این عدد به معنای از دست دادن 20 درصد از کل فشار باد استاندارد برای تایر است. لازم به ذکر است که فشار باد تایر نباید از حد توصیه شده برای آن نیز فراتر برود. یک لاستیک با فشار باد اضافی، سفت و غیر‌قابل انعطاف می‌شود و سطح تماس آن با جاده کاهش پیدا می‌کند. اگر فشار باد تایر‌های خودرو زیاد باشد، هنگام عبور از دست‌اندازها و موانع جاده‌ای راحت‌تر آسیب می‌بینند.

البته خودرویی که فشار تایرهای آن بالاتر از حد معمول باشد، واکنش فرمان بهتری دارد و تعادل خودرو هنگام عبور از پیچ‌ها نیز آسان‌تر می‌شود. به همین دلیل است که اکثر شرکت‌کنندگان در مسابقات اتومبیل‌رانی و رقابت‌های Auto Cross فشار باد تایر‌های خود را بالاتر از حد استاندارد تنظیم می‌کنند.

فروش بلبرینگ انواع ماشین

ارتباط گرما و سرمای هوا با میزان باد تایرها

برای تشخیص و اندازه‌گیری نسبت دمای هوا با فشار باد لاستیک‌ها، باید بدانید که به ازای هر 5 درجه تغییر در دمای هوا، باید در فشار باد لاستیک‌های خود نیز تغییر ایجاد کنید. تاثیر هوای سرد و گرم در میزان باد لاستیک این گونه است که در هوای سرد باید باد لاستیک را تا چند درجه کاهش دهید تا بتوانید خودرو را در برف مهار کنید. در تابستان نیز بهتر است از گاز نیتروژن برای باد کردن لاستیک استفاده نمایید؛ زیرا ذرات نیتروژن در اثر گرمای زیاد داغ نمی‌شوند و همین موضوع باعث عمر بیشتر لاستیک می‌شود.

بهترین زمان تنظیم باد لاستیک

بهترین زمان برای تنظیم فشار باد لاستیک خودرو چه زمانی است؟

تنظیم فشار باد تایر‌های خودرو همیشه باید در حالت سرد یا نهایتاً دو تا سه ساعت پس از استقرار خودرو در یک مکان خاص انجام گیرد؛ زیرا رانندگی طولانی لاستیک‌ها را گرم می‌کند و جنبش ذرات گاز درون آن‌ها را افزایش می‌دهد. در این وضعیت فشار باد لاستیک افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین اگر دیدید که فشار باد تایر در این شرایط زیاد است، آن را کم نکنید. چرا که بعد از خنک شدن خودرو، لاستیک‌ها دچار افت فشار می‌شوند. لازم به ذکر است که قرار دادن طولانی مدت ماشین مقابل نور مستقیم آفتاب نیز می‌تواند چنین شرایطی را ایجاد نماید.

هر چند وقت یکبار باید فشار باد تایر‌های خودرو را بررسی کرد؟

 تنظیم فشار تایر‌های خودرو نیاز به بررسی دوره‌ای دارد؛ زیرا فشار آن‌ها با تغییرات آب و هوایی تغییر پیدا می‌کند. یعنی اگر در ماه‌های گرم سال، فشار تایر خودرو را بررسی کرده‌اید و اکنون در فصل سرد سال قرار دارید، به احتمال زیاد باد لاستیک‌های شما کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است که عدم توجه به آن می‌تواند شرایط خطرناکی را برای خودرو و سرنشینان ایجاد کند.

با این حال توصیه می‌شود که میزان باد لاستیک‌های خودرو را هر 30 روز یک بار و یا با هر بار بنزین زدن در ماه چک کنید. در صورت تغییر درجه هوا به میزان 10 درجه سانتی‌گراد و بیشتر نیز، انجام این بررسی بسیار اهمیت دارد.

 میزان باد لاستیک پژو 206

باد لاستیک‌های جلو و عقب پژو 206 باید بر روی 2.3 بار در شهر و اتوبان تنظیم شود. این مقدار معادل 34Psi است. در صورت رانندگی در فصل تابستان، این فشار را کمتر کنید.

تنظیم باد لاستیک پژو پارس و پژو 405

برای رانندگی با خودرو پژو پارس و پژو 405، میزان باد لاستیک‌ها را بر روی 29Psi در شهر و 31Psi در اتوبان تنظیم کنید.

کلام آخر

 در این مطلب از اکسون پارت در مورد تنظیم میزان باد لاستیک‌های انواع خودرو در فصل زمستان و تابستان صحبت کردیم. همان‌طور که متوجه شدید، تنظیم صحیح باد لاستیک‌ها در هر خودرو، بستگی به وزن و سایز لاستیک و همچنین تغییر شرایط آب و هوایی دارد.

 

فروش قطعات یدکی ماشین

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه