آسیب جدی برق دزدی ماشین به باتری

 

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد، صبح که از خواب بیدار شده­اید و قصد روشن کردن ماشین را دارید، هرچه استارت می‌زنید، ماشین روشن نمی­شود. روشن نشدن ماشین در این حالت، می­تواند دلایل بسیاری داشته باشد؛ یکی از رایج ترین دلایل آن، خوابیدن باتری ماشین است که امکان دارد به علت برق دزدی ماشین اتفاق افتاده باشد.

اصطلاح برق دزدی ماشین را شاید بارها از مکانیک ماشین یا از متخصص­های اتومبیل شنیده­ باشید و برایتان سوال باشد که اصلا برق دزدی ماشین به چه معنی است؟

به طور کلی، اگر زمانی که ماشین خاموش است، برق استفاده شده از باتری ماشین بیش از حد نرمال باشد، می­گوییم ماشین برق دزدی دارد. برق دزدی، باتری ماشین را خالی می­کند و باعث می‌شود برای روشن کردن ماشین دچار مشکل شوید. این اتفاق دلایل زیادی دارد و با روش­های آسانی قابل تشخیص و اندازه­گیری است. در ادامه­ این مقاله از اکسون پارت به بررسی دلایل برق دزدی ماشین، راه­های تشخیص آن و آسیب­هایی که به باتری می‌زند، می­پردازیم.   

برق دزدی ماشین چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم، برق دزدی مصرف بی‌دلیل برق باتری در هنگام خاموش بودن ماشین است. در حالت معمول، زمانی که ماشین خاموش می­شود، سیستم احتراق جریان برق را از موتور قطع می­کند تا موتور ماشین دچار صدمه یا آتش­سوزی نشود. این درحالی است که برق اتصال باتری قطع نیست؛ زیرا برای روشن ماندن تعدادی از قسمت­های ماشین به برق نیاز داریم. این قسمت­ها شامل رادیو، قفل مرکزی، ساعت و تعداد دیگری از اجزاء ماشین هستند که برق زیادی مصرف نمی­کنند و باعث خالی شدن باتری نمی­شوند.

مقدار طبیعی که باتری ماشین می­تواند در زمان خاموشی تخلیه کند، در حدود 50 تا 80 میلی آمپر است که این مقدار در ماشین­های قدیمی‌تر، کمتر از 50 میلی آمپر بوده است. اگر مقدار تخلیه باتری در هنگام خاموشی از این عدد پیشی بگیرد، اتومبیل شما به اصطلاح دچار برق دزدی شده و باید قبل از اینکه به باتری صدمه جدی وارد کند، علت آن بررسی شود.

برق دزدی ماشین به چه علت­هایی اتفاق می­افتد؟

 می‌توان علت اصلی برق دزدی را تخلیه برق باتری در زمان خاموش بودن ماشین دانست. این تخلیه می­تواند، از سمت قطعات مختلفی اتفاق بیفتد که تشخیص دقیق آن به عهده­ مکانیک است؛ اگر علائم خاصی از برق دزدی ماشین احساس کردید، باید سریعا به تعمیرکار مراجعه کنید. اما علت­های اصلی و عمده ایجاد برق دزدی در ماشین، از جانب قطعاتی مانند رادیو، دزدگیر، سیستم پخش، قفل مرکزی، کویل و وایر شمع­ها اتفاق می­افتد. معمولا مسیر برق یکی از این قطعات دچار برق دزدی شده و برق باتری را تخلیه می­کند.

معمولا رایج­ترین علت برق دزدی ماشین از سمت کویل و وایرها است که در ادامه به بررسی آن می­پردازیم. همچنین گاهی مسیرهای برق­کشی قطعاتی که به آن­ها اشاره کردیم، در اثر عوامل مختلفی مانند سردی و گرمی هوا یا گذر زمان، دچار خوردگی می­شود. این خوردگی باعث ایجاد اتصالی در سیم­های برق شده و زمانی که ماشین خاموش است، باعث تخلیه کامل باتری می­شود و آسیب جدی به آن وارد می­کند.

 برق دزدی کویل و وایر شمع

همان‌طور که اشاره کردیم، برق دزدی وایر و کویل و ایجاد اشکال در فیوزها، رایج­ترین علت­های برق دزدی در ماشین هستند. برق دزدی در این قسمت­ها می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی، باتری ماشین را خالی کند. کویل یک سیم­پیچی القایی در سیستم احتراق خودرو است که جریان برق با ولتاژ بالا تولید می­کند و در نتیجه باعث جرقه زدن شمع می­شود. وایر وظیفه انتقال برق از کویل به شمع را دارد. اگر کویل یا وایر صدمه ببینند، مسیر برقی که به شمع منهی می­شود، اشکال پیدا می­کند و جریان برق به بدنه ماشین متصل می­شود و به شمع­ها نمی­رسد؛ بنابراین خودرو دچار برق دزدی می­شود.

علت های برق دزدی ماشین

علائم برق دزدی ماشین چیست؟

شاید برایتان پیش آمده باشد، در یک شب تاریکی که درحال رانندگی هستید، نور چراغ جلو و عقب اتومبیل­تان ضعیف و پرش­دار شود؛ یا هنگامی که عجله دارید، استارت ماشین دیر عمل می‌کند یا اصلا عمل نمی‌کند. همه این‌ها، ­علائم برق دزدی ماشین هستند که در صورت مشاهده باید سریع به تعمیرکار مراجعه کنید. از دیگر علائم برق دزدی خودرو، می­توان به عملکرد ضعیف موتور، ریپ زدن یا خاموش شدن موتور حین حرکت و صدای دینام اشاره کرد. همچنین قطع و وصل شدن ضبط خودرو یا دیگر وسایل برقی نیز نشانه­ای از برق دزدی ماشین است. 

چگونه می­توان برق دزدی خودرو را تشخیص داد؟

تشخیص دقیق برق دزدی ماشین کاری تخصصی است و باید مکانیک، آن را انجام دهد؛ اما با چند روش ساده و امکاناتی محدود هم، می­توان این کار را انجام داد. دو روش اصلی تشخیص برق دزدی موتور ماشین، استفاده از لامپ و استفاده از آمپرمتر است که در ادامه بیشتر به توضیح آن­ها می­پردازیم.

استفاده از لامپ

یکی از آسان‌ترین و کاربردی­ترین روش­های تشخیص برق دزدی، استفاده از لامپ است که بسیاری از استادکارها هنوز هم از این روش استفاده می­کنند. برای انجام این تست، تنها به یک لامپ 12 ولت و دو رشته سیم نیاز است. برای تشخیص برق دزدی، زمانی که ماشین خاموش است، یکی از سر باتری­ها را جدا کنید و سپس یک جریان سری بین سر باتری و قطب باتری ایجاد نمایید. با ایجاد این جریان، اگر خودروی شما برق دزدی نداشته باشد، لامپ روشن نمی­شود یا بسیار کم نور است؛ زیرا همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، در زمان خاموش بودن ماشین، تنها جریان برق خفیفی در گردش است که این جریان، توانایی روشن کردن لامپ را ندارد؛ اما اگر چراغ روشن شد، خبر از وجود برق دزدی در ماشین می‌دهد که باید علت آن پیدا شود.

 برای پیدا کردن جایگاه تقریبی برق دزدی، باید درحالی که مدار سری لامپ و باتری در جریان است، فیوز یا سوکت­های اتومبیل را به ترتیب قطع کنید. هرکدام از فیوزها که قطع کردنش منجر به خاموش شدن لامپ شد، یعنی مشکل از همان قسمت خودرو است و برق دزدی در آن قسمت اتفاق افتاده و باید رفع شود.

استفاده از آمپرمتر

در این روش، به جای لامپ، از آمپرمتر استفاده می‌کنیم. این وسیله بسیار دقیق­تر است و معیار بهتری برای تشخیص برق دزدی و جایگاه تقریبی آن محسوب می‌شود. ابتدا آمپرمتر را مثل روش قبل به سر باتری متصل کنید تا جریان به وجود بیاید. درصورت عدم وجود برق دزدی، آمپرمتر عددی حدود صفر یا نزدیک صفر نشان می­دهد؛ در غیر این صورت خودرو دارای برق دزدی است.

برق دزدی ماشین

برای تشخیص دقیق حدود برق دزدی، مثل روش قبل فیوزها را به ترتیب جدا کرده و جا می‌زنیم و هم‌زمان به صفحه­ آمپرمتر نگاه می‌کنیم؛ هرموقع نمایشگر آمپرمتر صفر شد یا عددی نزدیک به صفر را نشان داد، به این معنی است که برق دزدی از آن قسمت ماشین اتفاق افتاده است و باید رفع عیب شود.

 

برق دزدی چه آسیبی به باتری ماشین می‌زند؟

باتری ماشینی که دچار برق دزدی است، فشار زیادی را تحمل می­کند. باتری باید درصدی از شارژ باتری که در اثر برق دزدی تخلیه شده است را دوباره شارژ کند. باتری با روشن شدن ماشین و حرکت دینام بعد از گذشت چند ساعت شارژ می­شود، اما از عمر مفید آن کاسته خواهد شد. همچنین در طولانی مدت، باتری اتومبیل شما از کار می­افتد و نیاز به تعویض پیدا می­کند که هزینه بسیار بالایی دارد.

در صورتی که برق دزدی ماشین زیاد بوده یا اتومبیل مدت زمانی طولانی خاموش باشد، شارژ باتری به کلی تخلیه می­شود و ماشین استارت نمی‌خورد. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه از علائم برق دزدی، به تعمیرگاه و برق­کار حرفه­ای مراجعه کنید.

همچنین استارت زدن زیاد باعث می­شود که فلایویل و دنده استارت ساییده شوند و آسیب ببینند. در زمان روشن شدن، برق دزدی سبب می‌شود که به شمع­ها برق ضعیفی برسد و عملیات انفجار به درستی انجام نشود و به اصطلاح خام­سوزی اتفاق بیفتد. این عمل باعث می­شود پلاتین شمع­ها آسیب ببیند و وایرها به سمت سوختن بروند. ممکن است در این روند یاتاقان، ضربه­گیر یا دسته موتور نیز دچار آسیب شوند.

 

سخن پایانی

سیستم برق ماشین یکی از حیاتی­ترین قسمت­های ماشین به حساب می­آید که اختلال در آن، باعث آسیب جدی به بخش‌های مختلف ماشین می­شود و هزینه­های سنگینی را در بر می­گیرد. توجه به نکات کوچکی مانند برق دزدی ماشین و رفع سریع آن، باعث جلوگیری از خسارت­های بسیاری می‌شود که هم از نظر مالی و هم زمانی بسیار به نفع شما است.

شناخت بیشتر ماشین و توجه روزانه به آن، همچنین تعویض قطعه­های مصرفی در زمان مشخص خود، باعث می­شود که اتومبیل شما کمتر به مشکلات اساسی برخورد کند. بنابراین بهتر است که ماشین خود را بیشتر بشناسید و توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید تا بتوانید از بروز این‌گونه مشکلات و خسارت‌ها جلوگیری کنید.

 

خرید اینترنتی بلبرینگ پراید

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه