اگزوز ماشین چه زمانی خراب می­شود و چه باید کرد؟

هر سیستم از اجزا متفاوتی تشکیل­شده که هرکدام از آن­ها کارایی و عملکرد خاص خود را دارند. ایجاد اشکال در هریک از این قسمت‌ها، اختلالاتی در کل سیستم به وجود می­آورد. اگزوز ماشین یکی از حیاتی­ترین اجزا اتومبیل است که اگر درست کار نکند باعث آسیب­ها و ضررهای زیادی می­شود. از جمله این آسیب‌ها می‌توان، به خطر افتادن سلامتی راننده و سرنشینان خودرو، آسیب به محیط زیست و ایجاد آلودگی هوا و همچنین وارد شدن صدمه به سیستم کلی خودرو مانند موتور را نام برد.

در این مقاله از اکسون قطعات قصد داریم به بررسی دلایل متعدد خرابی اگزوز و همچنین نشانه­هایی که برای پی بردن به آن وجود دارد، بپردازیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

اگزوز ماشین به چه دلایلی خراب می­شود؟

عوامل داخلی و خارجی بسیاری باعث خرابی یا از کار افتادگی اگزوز می­شوند که از جمله آن‌ها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

رطوبت

چون اگزوز خودرو یک عامل خارجی در ماشین محسوب می­شود و با گازهای شیمیایی و هوای آزاد در ارتباط است، رطوبت هوا تاثیر زیادی در میزان عمر آن می‌گذارد. به همین دلیل است که معمولا اگزوز خودرو در هواهای شرجی و مرطوب، زودتر دچار زنگ زدگی و مشکلات ساختاری دیگر می­شود.

عمر مفید قطعه

اگزوز ماشین از قطعات متعددی تشکیل شده است که هرکدام از آن­ها مانند سایر سیستم‌ها، عمر مفیدی دارند و در اثر گذر زمان و زیاد شدن کارکرد، از کار می­افتند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

رانندگی در مسیرهای ناهموار

اگزوز ماشین، بر اثر ضربه­ها و لرزش­های وارد شده ناشی از حرکت ماشین، می­تواند دچار مشکل شود. رانندگی در مسیرهای ناهموار و دست اندازهای بد، باعث فشار آمدن به بدنه و زیربند ماشین شده و به اگزوز نیز آسیب وارد می‌کند و موجب لقی و ول­شدگی آن می­شود.

زنگ­زدگی

از آنجایی که اگزوز ماشین از جنس فلز است و دائما با هوای آزاد و مواد شیمیایی گازی ارتباط دارد، از پتانسیل زنگ­‌زدگی بالایی نیز برخوردار است. می‌توان مهم­ترین عامل خرابی اگزوز را زنگ­زدگی دانست که شامل دو نوع می‌شود:

خرابی اگزوز ماشین

زنگ­زدگی خارجی

این زنگ­زدگی عموما به دلیل عوامل خارجی مانند آب باران، برف یا رطوبت بالای هوا اتفاق می­افتد. همچنین در فصل­ زمستان به علت وجود نمک­هایی که در سطح جاده برای برطرف کردن یخ زدگی استفاده می­کنند نیز دچار زنگ­زدگی یا پوسیدگی می­شود.

زنگ­زدگی داخلی

این زنگ­زدگی در زمان سرد بودن اگزوز اتفاق می­افتد و باعث می­شود آب با اجزای داخلی اگزوز و مواد شیمیایی و رسوبات حاصل از دود موتور واکنش دهد و موجب زنگ­زدگی اجزای داخلی شود. این نوع از زنگ­زدگی، بیشتر در خودروهایی دیده می­شود که به طور مکرر مسیرهای کوتاهی را طی می­کنند و اگزوز زمانی برای گرم شدن پیدا نمی‌کند. بنابراین، آبی که در آن انباشته شده است، بخار نمی­شود.

اگزوز ماشین از چه اجزایی تشکیل شده است؟

اگزوز هر ماشین به سه بخش متصل به موتور، میانی و انتهایی تقسیم می­شود. همچنین اجزا تشکیل دهنده آن شامل موارد زیر است:

منیفولد اگزوز

وظیفه منیفولد، انتقال دودهای ایجاد شده از سرسیلندر به لوله اگزوز است. منیفولد اولین جزء اگزوز به حساب می­آید و معمولا از جنس فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود. این قطعه به دلیل قرار گرفتن در فشار و گرمای زیاد، باید در برابر دما مقاوم باشد. اگر قطعه در اثر فرسودگی قادر به مقاومت در برابر گرما نباشد، ترک­هایی در سطح آن ایجاد می­شود. این ترک­ها سوراخ­های ریزی را ایجاد می­کنند که موجب نشتی اگزوز می­شوند.

مبدل کاتالیست

وظیفه کاتالیست، تصفیه گازهای سمی حاصل از احتراق سوخت و تبدیل آن­ها به گازهای غیرسمی و بخار آّب است که موجب کاهش آلاینده­های زیستی می­شود و از آلوده شدن اتمسفر جلوگیری می­کند. عمر مفید کاتالیست حدود 4 سال است و در صورت مسدود یا خفه شدن روی قدرت خودرو اثر می­گذارد و باعث انتشار گازهای سمی از اگزوز می­شود.

مافلر یا صدا خفه کن اگزوز

این قسمت در انتهای اگزوز به شکل یک مخزن وجود دارد که وظیفه­ی آن کم کردن صدا و فشار دودهای خروجی است. مافلر همچنین موجب کاهش لرزش­های لوله اگزوز می­شود. آسیب در صدا خفه کن، باعث ایجاد صدای بلند یا متفاوت از خودرو شده که برای خلاصی از این صدا، مافلر باید تعویض یا تعمیر گردد.

لوله­های رابط و خروجی

این لوله­ها باعث ایجاد ارتباط میان اجزا مختلف اگزوز و در نهایت خروج گاز از انتهای اگزوز می­شوند. جنس لوله­ها و قطر آن­ها اهمیت زیادی دارد. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، مهم­ترین عامل در ایجاد خرابی اگزوز، زنگ­زدگی است. این عامل، بیشترین تاثیر را روی لوله­های اگزوز دارد و موجب ایجاد سوراخ­های ریز در آن می‌شود. همین موضوع باعث نشت دودهای سمی، به داخل کابین و یا محیط بیرون شده و خطرات بسیاری را ایجاد می‌کند. در صورت مشاهده سوراخ در سطح لوله‌ها، باید به سرعت برای تعویض آن‌ها اقدام کرد.

دلایلی خراب شدن اگزوز

علائم خرابی اگزوز چیست؟

احساس لرزش در ماشین

اگر در ماشین نشسته­‌اید و احساس لرزش­های زیادی از سمت فرمان ماشین، پدال گاز یا صندلی خود می­کنید، به احتمال زیاد این علائم، نشتی اگزوز و خرابی آن را خبر می‌دهند و بنابراین بهتر است به‌سرعت به متخصص یا تعمیرکار مراجعه کنید. معمولا نشتی­های بزرگ‌تر، واضح‌تر و مشخص‌تر هستند و شما از کل بدنه ماشین، لرزش را احساس می‌کنید.

سر و صدا

معمولا هر مشکلی در سیستم ماشین به وجود می‌آید، ایجاد سر و صدای غیرعادی و ناهنجار می­کند و تشخیص اینکه این صدا، خبر از چه مشکلی می‌دهد کمی سخت است؛ اما اگر صداهایی مانند کوبیدن یا تق تق از زیر وسیله نقلیه حس کردید، معمولا حاصل از ول­شدگی یا شکستن لوله اگزوز است. همچنین اگر از زیر ماشین در حال حرکت، صدایی شبیه تکان دادن یک جعبه­ی سنگین شنیدید، به احتمال زیاد مشکل از مبدل کاتالیزور ماشین است که باید هرچه زودتر بررسی و تعویض شود.

افزایش صدای موتور

یکی از وظایف اگزوز کم کردن صدای موتور ماشین است و باعث می­شود که مقدار زیادی از صدای موتور خنثی شده و به داخل کابین یا بیرون منتقل نشود؛ بنابراین افزایش صدای موتور، یکی از نشانه­های بارز خرابی اگزوز است؛ زیرا نشتی و سوراخ شدن اگزوز باعث می­شود صدای موتور افزایش پیدا کند. قسمت­های مستعد نشتی معمولا منیفولد و لوله­های اتصال هستند که قبلا در مورد آن‌ها توضیح دادیم.

بوی گازهای سمی

یکی از خطرناک­ترین علائم خرابی اگزوز، استعمال بوی دود یا گازهای سمی از داخل کابین خوردرو است. در این حالت، یا لوله اگزوز قبل از مبدل کاتالیست دچار اشکال شده و یا خود کاتالیست از کار افتاده است. این موضوع باعث می­شود گازهای سمی و کشنده وارد اتاق ماشین شود و سلامت سرنشینان به خطر بیفتد. این مورد یکی از جدی­ترین نشانه­های خرابی اگزوز است و باید به سرعت، رفع شود.

افزایش مصرف سوخت

یکی از علائم مشکلات فنی در ماشین، تغییر غیر معمول راندمان سوخت است. ایراد در سیستم اگزوز ماشین نیز باعث می­شود راندمان سوخت پایین بیاید و موتور سخت­تر از حالت عادی کار کند؛ زیرا خارج نشدن درست گازها باعث می‌شود موتور سوخت بیشتری مصرف کند. همچنین نشت اگزوز، باعث خطا در خوانش سنسور اکسیژن می­شود و در نتیجه سوخت بیشتری به موتور ورود پیدا می­کند.

روشن شدن چراغ چک موتور

زمانی چراغ چک موتور روشن می­شود که یک ایراد فنی در ماشین ایجاد شده باشد. با روشن شدن این چراغ، صرف نظر از علت آن، باید سریعا به مکانیک مراجعه کرد. ایراد در سیستم اگزوز، به خصوص ایراد در سنسور اکسیژن آن، باعث روشن شدن چراغ چک می­شود و در صورت مشاهده این مورد، باید مکانیک علت را بررسی کند.

تعویض اگزوز ماشین

چه زمانی اگزوز ماشین را تعویض کنیم؟

هر قطعه ماشین، عمر مفید مخصوص به خود را دارد و بعد از گذشت زمان و بالا رفتن استهلاک، باید تعویض یا تعمیر شود. عمر مفید اگزوز ماشین حدود 4 تا 5 سال است. اگزوز خودرو بعد از طی مسافت 80 تا 150 هزار کیلومتر نیز باید تعویض گردد. لازم به ذکر است که این اعداد، بسته به شرایط استفاده از خودرو تغییر می­کنند و ممکن است در شرایط خاصی عمر اگزوز به زیر 2 سال نیز برسد.

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم شرایطی مانند تردد خوردرو در مسیرهای ناهموار و خاکی یا جاده­های کوهستانی موجب می­شود عمر مفید اگزوز پایین بیاید و زودتر دچار اشکال شود؛ همچنین در هواهای شرجی و مرطوب نیز امکان خرابی اگزوز بالاتر می­رود؛ بنابراین در صورت زندگی در این شرایط جوی، باید زودتر از زمان تعیین شده برای تعویض اگزوز اقدام کنید.

چه راه­هایی برای پیشگیری از خرابی اگزوز وجود دارد؟

همان­طور که اشاره کردیم عمر مفید اگزوز حدود 5 سال است؛ اما معمولا آسیب­های محیطی باعث می­شود اگزوز زودتر از این زمان دچار مشکل شود. برای رسیدن به زمان عمر مفید آن، باید نکاتی، هرچند کوچک اما کاربردی را رعایت کرد:

  • تمیز کردن لوله خروجی اگزوز و بررسی مداوم آن
  • چک کردن مسدود نشدن لوله خروجی اگزوز
  • رانندگی نکردن در مسیرهای سنگلاخ و ناهموار

علاوه بر موارد ذکر شده، کم کردن ارتفاع ماشین نیز ریسک آسیب به اگزوز و زیربند ماشین را افزایش می­دهد.

جمع بندی

اگزوز یکی از کلیدی­ترین قطعات خودرو است و خرابی آن، به سرنشینان خودرو، موتور ماشین و همچنین محیط زیست آسیب­­های جبران‌ناپذیری وارد می­کند. پس اطمینان از سالم بودن این قطعه از اهمیت زیادی برخوردار است. سعی کنید منتظر مشاهده علائم آسیب اگزوز نشوید و هر چندوقت یکبار، جهت سرویس اگزوز به مکانیک مراجعه کنید تا همیشه خیالتان از سالم بودن آن راحت باشد. فراموش نکنید، با شناخت بیشتر ماشین و رفتار درست با قطعات آن می­توانید از بیشتر ضررهای احتمالی مالی و جانی مرتبط با خودرو جلوگیری نمایید و با خیالی آسوده به مقصد خود سفر کنید.

 

فروش قطعه بلبرینگ ماشین

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه