آموزش کامل و اصولی باتری به باتری کردن ماشین

یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو باتری‌ها هستند. اگر باتری ماشین به هردلیلی از کار بیفتد، روشن کردن خودرو تقریبا غیر ممکن خواهد شد. به طور متوسط یک باتری بین 3 تا 5 سال دوام می‌آورد؛ اما عادات رانندگی بد، عمر باتری ماشین را بسیار کمتر از این مقدار می‌کند. این مشکل ممکن است به طور خیلی ناگهانی برای هر کسی اتفاق بیفتد.

در چنین مواقعی ممکن است شما هم از خود بپرسید که اصلا چرا این اتفاق افتاد؟ به خصوص اگر آماده‌ی رفتن به یک قرار کاری مهم و یا در کنار جاده سرگردان مانده باشید.

در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم بهترین روش موقتی برای به کار انداختن باتری ماشین در چنین شرایطی را به شما بگوییم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

چه عواملی باعث خالی شدن باتری ماشین می‌شوند؟

روش های باتری به باتری ماشین

 • شاید شما به عنوان صاحب ماشین، تمام تلاشتان را می‌کنید که در هنگام رانندگی بسیار محتاط و دقیق باشید و از وسیله نقلیه خود به خوبی نگهداری ‌کنید. اما گاهی اوقات مواردی به‌طور ناخواسته و غیرارادی از سمت شما صورت می‌گیرند. مثلا این‌که ممکن است فراموشتان شود که قبل از خارج شدن از ماشین، چراغ داخل کابین را خاموش کنید و این چراغ تا صبح روشن بماند. می‌دانیم که وقتی موتور ماشین خاموش باشد، انرژی الکتریکی لازم برای روشن ماندن چراغ داخل اتاقک، از باتری ماشین تامین می‌شود که این موضوع باعث خالی شدن باتری خواهد شد.
 • دینام یک وسیله الکتریکی در خودرو است که با تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی، برق خودرو را تامین می‌کند. همچنین این قطعه وظیفه‌ی شارژ مجدد باتری را هم بر عهده دارد. اگر دینام ایراد پیدا کند، مثلا این‌که دیود آن آسیب ببیند، باتری ماشین دیگر شارژ نمی‌شود و خالی خواهد ماند. لازم به ذکر است که علاوه بر دینام معیوب، وجود نقص در دیگر قطعات مربوط به سیستم شارژ خودرو نیز می‌تواند باعث از کار افتادن باتری ماشین شود.
 • باتری ماشینی که به مدت طولانی از آن استفاده نشده است، دچار افت ولتاژ شده و اصطلاحا می‌خوابد. به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند حتی اگر با ماشین خود رانندگی هم نمی‌کنید، سعی کنید هر چند وقت یکبار آن را استارت بزنید. این موضوع در فصول سرد سال اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. زیرا سرما باعث می‌شود که باتری ضعف بیشتری از خود نشان دهد و توانایی آن در روشن کردن موتور ماشین کمتر از قبل شود.
 • وجود نقص در سیم‌کشی برخی از اجزای خودرو مثل ساعت خودرو، دزدگیر، تنظیمات رادیو و ... منجر به خالی شدن باتری خودرو خواهد شد.
 • در ماشینی که به طور مکرر خاموش و روشن می‌شود، باتری فرصت دوباره شارژ از دینام را ندارد. در صورتی که این کار ادامه پیدا کند، بعد از مدتی با مشکل خالی شدن باتری روبه‌رو خواهید شد؛ زیرا با این کار برق زیادی از باتری گرفته می‌شود که باعث کاهش طول عمر آن خواهد شد.
 • استهلاک قطعات مرتبط با باتری و زنگ‌زدگی آن‌ها مانع از این می‌شود که باتری ماشین به طور کامل شارژ شود. از این رو توصیه می‌شود که هنگام چکاپ‌های دوره‌ای باتری ماشین، در صورتی که علائمی از زنگ‌زدگی در بعضی قسمت‌ها مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر در جهت رفع آن اقدام کنید.
 • رانندگی در دمای بالا به مرور زمان باعث سولفاته شدن صفحات سربی باتری خودرو می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، باتری به زمان طولانی‌‌تری برای شارژ نیاز خواهد داشت. این موضوع عملکرد و بازده ماشین را پایین آورده و عمر آن را کم می‌کند.
 • یکی دیگر از دلایل خوابیدن و از کار افتادن باتری، عمر زیاد آن است. هر باتری طول عمر مشخصی دارد و همان‌طور که گفتیم، این زمان حدود 3 تا 5 سال است. باتری‌ها در اثر استفاده‌ی زیاد و گذشت زمان طولانی مستهلک می‌شوند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

هر کدام از مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، به مرور زمان باعث کاهش طول عمر باتری خودرو می‌شوند و بعد از مدتی خودروی شما را با مشکل خالی شدن باتری مواجه می‌کنند. اما اگر به هر دلیلی خودرو دچار این مشکلات شد و باتری آن از کار افتاد، چه باید کرد؟ چه روش‌های موقتی برای شارژ مجدد باتری خودرو وجود دارد؟ یادتان باشد که هل دادن ماشین اصلا توصیه نمی‌شود؛ زیرا با انجام این کار احتمال اینکه تسمه‌تایم پاره شود بسیار زیاد است و مشکل شما را بیشتر از قبل می‌کند. تعدادی از اصولی‌ترین روش‌های پیشنهادی عبارتند از:

1- با امداد خودرو تماس بگیرید و از آن‌ها درخواست کمک کنید تا در اولین فرصت باتری ماشین شما را تعویض نمایند.

2- بهتر است همیشه در صندوق خودروی خود یک پاور بانک داشته باشید تا بتوانید در چنین مواقعی از آن استفاده نمایید.

3- روش سوم که در ادامه قصد داریم به طور مفصل در مورد آن صحبت کنیم، روش باتری به باتری است.

باتری به باتری کردن ماشین چگونه است؟

باتری به باتری کردن ماشین

1- برای باتری به باتری کردن ماشین، ابتدا از صاحب یک خودروی سالم درخواست کنید تا خودروی خود را برای انجام این کار در اختیار شما بگذارد.

2- سوییچ هر دو خودرو را ببندید؛ سپس درب کاپوت یا صندوق عقب آن‌ها را باز کنید و تا جایی که ممکن است، طوری‌که کابل اتصال باتری به باتری پاره و کشیده نشود، دو خودرو را نزدیک به هم قرار دهید. این نکته فراموش نشود که بدنه ماشین‌ها نباید با هم تماس داشته باشند؛ زیرا این کار به قطعات الکتریکی خودرو آسیب می‌رساند.

2- قطب‌های مثبت و منفی هر دو باتری را پیدا کنید. این قطب‌ها معمولا با علامت + و – که روی باتری‌ها نوشته شده است و یا رنگ‌ کابل‌های مشکی و قرمز با ضخامت‌های متفاوت مشخص می‌شوند. رنگ مشکی مربوط به قطب منفی است و ضخامت کمتری دارد. رنگ قرمز هم مربوط به قطب مثبت بوده و ضخیم‌تر است.

3- یک سر کابل منفی که به رنگ مشکی است را به قطب منفی باتری سالم و سر دیگر آن را به یک قسمت فلزی بدون رنگ یا موتور در خودرویی که باتری آن مشکل دارد، وصل کنید. در مورد کابل مثبت هم، باید یک سر آن به قطب مثبت باتری سالم و سر دیگرش به قطب مثبت باتری خوابیده وصل شود. دقت کنید که سر کابل‌ها باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه رسوب، دوده یا گرد و خاک باشند؛ زیرا این آلودگی‌ها باعث می‌شوندکه اتصالات الکتریکی به درستی برقرار نشود.

4- خودرویی که باتری آن سالم است را استارت بزنید و اجازه دهید حدود بیست دقیقه روشن بماند تا باتری خودروی معیوب شارژ شود. حالا خودرویی که باتری آن شارژ شده است را استارت بزنید. اگر ماشین روشن شد، تمام کابل‌های مشکی و قرمز را از اتصالات آن‌ها جدا کنید.  

5- اگر ماشین روشن نشد، کمی کابل‌ها را سر جای خود تکان دهید و دوباره خودروی سالم را استارت بزنید تا باتری مجددا شارژ شود. برای بار دوم ماشین حتما روشن می‌شود. اگر این اتفاق نیفتاد؛ احتمالا سیم‌کشی یا آلترناتور ماشین ایراد دارد.  

6- حالا نوبت جدا کردن کابل‌ها از اتصالات است. دقت کنید که پس از روشن کردن ماشین معیوب، این کار را خیلی سریع انجام دهید؛ زیرا به دلیل تفاوت در میزان شارژ دینام دو خودرو، امکان تداخل آمپر وجود دارد. اگر این تداخل صورت گیرد، قطعات الکتریکی خودروها آسیب می‌بینند. از طرفی بسیار دقت کنید که کابل‌ها به هیچ وجه با هم تماس نداشته باشند؛ زیرا اتصال کوتاه برقرار می‌شود و باتری را منفجر می‌کند.

لازم به توضیح است که برای جدا کردن کابل‌ها از اتصالات، باید از آخر به اول اقدام کنید. یعنی ابتدا کابل مشکی را از بدنه‌ی فلزی خودروی معیوب باز کنید؛ سپس سر دیگر همین کابل از قسمت منفی باتری سالم جدا شود. در مورد کابل قرمز هم، ابتدا یک سر آن را از قطب مثبت باتری سالم و سپس سر دیگر آن را از قطب مثبت باتری که آن را شارژ کرده‌اید، جدا نمایید. بعد از جدا کردن تمام کابل‌ها، قطعات و تجهیزاتی که از خودرو خارج کرده بودید را مجددا سر جای خود قرار دهید. حالا که ماشین شما روشن شده است، بهتر است اجازه دهید حدود نیم ساعت روشن بماند تا باتری خودرو کاملا شارژ شود.

هنگام خرید کابل مخصوص باتری به باتری به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • اولین نکته‌ای که هنگام خرید کابل باتری به باتری باید به آن توجه کنید، طول کابل است. طول این کابل بهتر است از دو متر بیشتر باشد تا در شرایط خاص مثل گیر کردن در برف و یخبندان یا جاده‌های یک‌طرفه که امکان قرار گرفتن کاپوت‌ها در روبروی هم وجود ندارد، محدودیتی نداشته باشید. با انتخاب یک کابل باتری با طول ایده‌ال، تمام این نگرانی‌ها بر طرف می‌شود.
 • قطر کابل‌ نیز از دیگر مواردی است که حتما باید مدنظر قرار دهید. کابل‌های با قطر بیشتر، توان تحمل آمپر بالاتر را دارند.
 • فلز مس نسبت به آلومینیوم از نظر توزیع و انتقال انرژی الکتریکی بهتر است و جریان برق را راحت‌تر عبور می‌دهد؛ بنابراین کابل‌ها و گیره سر آن‌ها بهتر است مسی باشند. البته جنس فنر گیره سر کابل‌ها بهتر است از جنس استیل باشد تا دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نشود. از طرفی این گیره باید به اندازه‌ا‌ی محکم باشد که اتصال آن با سر باتری قوی‌تر صورت بگیرد.

جمع بندی

در این مطلب از اکسون پارت، به طور مفصل در مورد روش باتری به باتری صحبت کردیم. به طور کلی، اگر ماشین شما روشن نمی‌شود و این احتمال را می‌دهید که ممکن است باتری آن خوابیده باشد، یک روش خوب این است که از راننده یک خودروی دیگر درخواست کنید تا با روش باتری به باتری به شما کمک کند. این روش یک روش موقتی است و تا زمانی که خود را به یک مکانیکی برسانید و برای خرید یک باتری جدید اقدام کنید، می‌تواند به شما کمک کند.

 

فروش قطعات یدکی ماشین

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه