ساده‌ترین راه‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

با توجه به افزایش قیمت سوخت و نگرانی‌های زیست‌محیطی، بسیاری از رانندگان همواره به دنبال راه‌حل‌هایی هستند که منجر به کاهش مصرف سوخت شود. در این مطلب از اکسون پارت، ما فهرستی از راه‌های بسیار ساده‌ای که شما می‌توانید برای کاهش مصرف سوخت خودرو انجام دهید را تهیه کرده‌ایم. هر کدام از این روش‌ها به صورت جداگانه بسیار تاثیر گذار هستند؛ اما اگر همه راه‌ها باهم رعایت شوند، باعث پیشرفت‌های قابل توجهی در راندمان خروجی خودرو خواهند شد.

روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

آیا می‌دانستید که اگر بازدیدهای دوره‌ای و منظم از وسیله نقلیه انجام نشود، تا 30 درصد احتمال مصرف سوخت بیشتر خواهد شد؟ همه ما اهمیت تعمیر و نگهداری منظم از خودرو را می‌دانیم؛ اما به دلایل بسیاری ممکن است آن را به تعویق بیندازیم. رعایت یکسری نکات که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، شما را راهنمایی می‌کند که تا حد امکان، مصرف سوخت را کاهش دهید. بدین ترتیب، علاوه بر اینکه از لحاظ اقتصادی به شما کمک خواهد شد، می‌توانید اثرات نامطلوب رانندگی بر محیط زیست را به حداقل برسانید.

 برای مشاهده گروه انواع محصولات بلبرینگ اکسون پارت کلیک کنید

 تنظیم فشار باد لاستیک‌ها

حداقل یکبار در ماه، فشار باد لاستیک‌های خود را چک کنید. لاستیک‌های کم باد، سوخت بیشتری می‌سوزانند. اگر لاستیک‌ها کمتر از اندازه مجاز باد شده باشند، مقاومت غلتشی آن‌ها تا ۵ درصد افزایش می‌یابد که در نهایت منجر به افزایش مصرف سوخت خواهد شد. به طور کلی‎تر، می‌توان گفت که تایر کم باد و یا بیش از حد باد شده، هر دو بر مصرف سوخت تاثیر منفی می‌گذارند.

تخلیه کامل بنزین از شیلنگ هنگام سوخت‌گیری

با نزدیک شدن به تکمیل ظرفیت باک خودرو، نازل به صورت اتوماتیک جریان بنزین را قطع می‌کند. در این زمان حدوداً به اندازه یک چهارم فنجان بنزین داخل شیلنگ باقی مانده است که باید منتظر شد تا آن مقدار هم کاملاً تخلیه شود؛ بنابراین هنگام بنزین‌گیری شلنگ را تا زمان خاموش شدن دستگاه در مخزن نگه دارید و تا وقتی که مطمئن نشده‌اید تمام سوخت از آن خارج شده است، آن را بیرون نکشید. این مقدار بنزین با اینکه اندک است؛ اما شما برای آن پول پرداخت کرده‌اید. البته جدا از جنبه اقتصادی، در صورتی که این بنزین اضافه روی بدنه خودرو بریزد، ممکن است به رنگ خودرو هم آسیب برساند.

استفاده از کروز کنترل

در صورت لزوم از کروز کنترل خودرو استفاده کنید. استفاده از این قابلیت خودرو می‌تواند تا ۶ درصد در مصرف سوخت در بزرگراه صرفه‌جویی کند. در واقع، زمانی که در جاده‌های طولانی و صاف رانندگی می‌کنید، سیستم‌های الکترونیکی تعبیه شده در کروز کنترل، به‌خوبی سرعت و شتاب خودرو را کنترل و تنظیم می‌کنند و مصرف سوخت را به حداقل می‌رسانند.

تعویض کابل‌های باتری فرسوده

خوردگی کابل‌های باتری باعث می‌شود تا اتصال برق ضعیف شده و جریان کافی به قطعات برقی نرسد. بدین ترتیب دینام بیشتر کار می‌کند و سوخت بیشتری مصرف می‌شود. بهتر است که با هر چکاپ موتور، این قسمت‌ها هم کاملا تمیز شوند. البته در شرایط حاد، کابل‌های باتری قابل تعمیر یا تمیز کردن نیستند و باید به طور کامل و یکپارچه تعویض شوند.

خاموش کردن موتور در توقف‌های طولانی

اجازه ندهید وسیله نقلیه شما بیشتر از یک دقیقه در حالت روشن اما بدون حرکت باقی بماند. در چنین حالتی حدود نیم تا یک گالن سوخت، در ساعت مصرف خواهد شد و دی‌اکسیدکربن  بیشتری به اتمسفر پمپاژ می‌شود. بهتر است در مواقعی که به مدت طولانی مجبور به توقف در جاهایی مثل چراغ قرمز یا ترافیک سنگین هستید، ماشین خود را خاموش کنید.

راه اندازی مجدد ماشین از حالت خاموش نسبت به روشن ماندن ماشین در شرایط بدون حرکت، سوخت کمتری مصرف می‌کند. مورد مهم دیگری که برای کاهش مصرف سوخت باید رعایت کنید این است که به‌منظور گرم کردن موتور، اجازه ندهید موتور بیش از یک دقیقه در جا کار کند. این کار باعث هدر رفت سوخت خواهد شد. هنگام روشن کردن موتور هم ۲۰ ثانیه صبر کنید تا فشار روغن افزایش پیدا کند. بدین ترتیب ماشین خیلی سریع‌تر گرم می‌شود.

تمیز کردن فیلتر هوا

فیلتر هوا را حداقل به تعداد دفعات تعیین شده در دفترچه راهنمای مالک تمیز کنید. به‌خصوص اگر در شرایط گرد و غبار رانندگی می‌کنید. فیلتر، هوای ورودی به موتور را تنظیم می‌کند و آلودگی‌ها و ذرات را به خود جذب می‌نماید. فیلتر هوا نقش حیاتی در کارکرد خودرو دارد و اگر به موقع تعویض نشود، تنفس خودرو با مشکل مواجه خواهد شد. آلوده بودن فیلتر هوا در افزایش مصرف سوخت نیز تاثیرگذار است؛ زیرا یک فیلتر کثیف اجازه نمی‌دهد که هوا به درستی به سوخت برسد.

 شایان ذکر است که کثیف شدن این قطعه حیاتی و عدم تعویض به موقع آن، علاوه بر اینکه مصرف سوخت را افزایش می‌دهد، باعث سوختن ناقص بنزین و آلودگی هوای محیط نیز خواهد شد. اکثر خودروسازان توصیه می‌کنند که فیلتر هوا باید بعد از هر 20000 کیلومتر تعویض شود. انجام این کار به بهبود راندمان احتراق و ورود هوای پاک به داخل موتور کمک خواهد کرد.

چکاپ منظم موتور

موتور خودروی خود را به طور منظم چکاپ کنید. سرویس دوره‌ای موتور خودرو بهترین کاری است که برای بالا بردن عمر مفید این قطعه، کاهش هزینه‌های احتمالی و مصرف بهینه سوخت می‌توانید انجام دهید. اگر این کار به طور منظم انجام شود، از دیگر اجزای وابسته به موتور نیز محافظت خواهد شد و قطعاتی مثل شمع، سنسور اکسیژن، فیلتر هوا و ... نیز عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

بازرسی منظم سنسور اکسیژن

وظیفه سنسور اکسیژن نمایش وضعیت مخلوط سوخت و هوا است. این قطعه نسبت سوخت به هوا را برای مصرف بهینه و به حداقل رساندن آلاینده‌ها تنظیم می‌کند. کارشناسان توصیه می‌کنند که برای پیشگیری از افت توان موتور و کاهش مصرف سوخت، باید بعد از طی مسافت‌های مشخص، این قطعه بازرسی شده و در صورت نیاز تعویض گردد. عدم توجه به این موضوع باعث می‌شود که این دستگاه کوچک در تحویل سوخت با مشکل مواجه شود که تاثیر عمیقی بر ازدیاد مصرف سوخت در این فرآیند دارد.

رانندگی با دنده مناسب

رانندگی با بالاترین دنده ممکن یکی از راه‌های کاهش مصرف سوخت است. رانندگی یک وسیله نقلیه با دنده سوم، 25 درصد سوخت بیشتری نسبت به دنده پنجم مصرف می‌کند. رانندگی با سرعت‌های سریع در دنده‌های پایین نیز می تواند تا 45 درصد بیشتر از آنچه نیاز است، سوخت مصرف کند.

روان رانندگی کنید

نرم رانندگی کردن و اجتناب از ترمزهای شدید، مصرف سوخت و فرسودگی را کاهش می‌دهد. طبق تحقیقات انجام شده رعایت این تکنیک‌های رانندگی می‌تواند تا 30 درصد بر بهره‌وری سوخت تاثیر بگذارد. سعی کنید کمتر ترمز بگیرید و میانگین سرعت خود را در حد ثابتی نگه دارید.

بار خودرو خود را سبک کنید

 قبل از سفر با ماشین، با دقت به وسایلی که در سفر به آن‌ها نیاز دارید فکر کنید و تا حد امکان از بردن وسایل غیرضروری اجتناب نمایید. در صورتی که از باربند خودروی خود استفاده نمی‌کنید، آن را باز کنید؛ زیرا باعث کشش باد می‌شود. هر چه بار ماشین کمتر باشد، مصرف سوخت کمتر خواهد شد و نهایتا آلایندگی کمتری نیز خواهید داشت.

انتخاب سوخت مناسب ماشین

سوختی با عدد اکتان مناسب برای ماشین خود انتخاب کنید. بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید تا بدانید موتور خودروی شما به بنزین با چه سطح اکتانی نیاز دارد. رتبه‌بندی اکتان، توانایی بنزین برای مقاومت در برابر ضربه موتور را اندازه‌گیری می‌کند. هر چه اکتان سوخت مصرفی بیشتر باشد، مقاومت آن نیز بالاتر می‌رود. این سوخت، تراکم و احتراق بهتر و قوی‌تری ایجاد می‌کند؛ بنابراین به مصرف بهینه سوخت هم کمک خواهد شد.

استفاده از روغن موتور مناسب

با استفاده از درجه روغن موتور توصیه شده توسط سازنده می‌توانید میزان مسافت پیموده شده با بنزین مصرفی خود را یک تا دو درصد بهبود ببخشید. به عنوان مثال، استفاده از روغن موتور 10W-30 در موتوری که برای استفاده 5W-30 طراحی شده است، مسافت پیموده شده را یک تا دو درصد کاهش می‌دهد؛ زیرا پمپاژ روغن غلیظ‌تر، سخت‌تر است و از موتور بیشتر کار می‌کشد و در نهایت نیز منجر به افزایش مصرف سوخت خواهد شد.

با سرعت ثابت رانندگی کنید

کاهش یا افزایش مکرر سرعت باعث هدر رفت سوخت می‌شود. می‌توان گفت سرعتی که با آن رانندگی می‌کنید، تاثیرگذارترین عاملی است که منجر به افزایش یا کاهش مصرف سوخت خواهد شد. به طور کلی، سعی کنید تعداد دفعات ترمزگیری را کاهش داده و شتاب را ثابت نگه دارید. همچنین از فشار شدید روی پدال گاز اجتناب کنید.

ترمز و گاز را هم‌زمان فشار ندهید

گاهی اوقات افراد متوجه نمی‌شوند که ترمز و گاز را همزمان فشار داده‌اند. کوچکترین فشار، کشش مکانیکی به قطعات وارد می‌کند و باعث می‌شود که این قطعات زودتر از موعد فرسوده شوند. این کشش اضافی، مستلزم مصرف سوخت بیشتر برای غلبه بر آن است.

تا حد امکان از رانندگی در جاده‌های ناهموار خودداری کنید

خاک یا شن می‌توانند حدود 30 درصد از مسافت پیموده شده توسط بنزین شما را کاهش دهند. هر بار که چرخ‌ها در این جاده ناصاف به بالا و پایین پرش می‌کنند، انرژی لازم برای حرکت رو به جلوی وسیله نقلیه را می‌گیرند؛ بنابراین راننده باید بیشتر گاز بدهد که این موضوع باعث هدر رفت سوخت خواهد شد.

قطعات تعلیق و شاسی را از لحاظ هماهنگی بررسی کنید

چرخ‌های خمیده، اکسل‌ها، فنرهای شکسته و به طور کلی اجزا و قطعات فرسوده می‌توانند به کشش پیشرانه کمک کنند که علاوه بر شرایط ناایمن ایجاد شده، باعث افزایش مصرف سوخت هم خواهند شد.

هنگام رانندگی در بزرگراه، پنجره‌ها را ببندید

مقاومت هوای خودرو هنگام پایین بودن شیشه‌ها بسیار بالاست؛ بنابراین توصیه می‌شود در مواقعی که با سرعت بالاتر از 80 کیلومتر بر ساعت رانندگی می‌کنید، پنجره‌ها را ببندید. این امر دینامیک خودرو و مقاومت در برابر هوا را بهبود می‌بخشد و مصرف سوخت را نیز 4 تا 5 درصد کاهش می‌دهد.

شمع‌های خودرو را چک کنید

در صورت نیاز، شمع‌ها باید تعویض شوند. حفظ ایمنی جرقه خودرو، راندمان احتراق را بهبود می‌بخشد و مصرف سوخت را به حداقل می‌رساند.

در باک بنزین را ببندید

بنزین، مایعی فرار است و به راحتی تبخیر می‌شود؛ بنابراین مطمئن شوید که در باک سوخت، محکم بسته شده باشد.

جمع بندی

در این مطلب از اکسون پارت، راه‌های ساده برای کاهش مصرف سوخت را معرفی کردیم. در نهایت بهترین راه برای کاهش مصرف سوخت این است که کمتر از ماشین خود استفاده کنید. اگر جایی که قرار است بروید زیاد دور نیست، می‌توانید پیاده‌روی کنید یا با دوچرخه به آنجا بروید. با انجام این کارها، هم از لحاظ اقتصادی به شما کمک می‌شود و هم خودتان سالم‌تر خواهید ماند.

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه