بررسی مراحل اخذ برگه معاینه فنی خودرو

ورود وسایل نقلیه و خودروهای مختلف به زندگی ما، از طرفی راحتی و آسایش و از طرف دیگر، مشکلاتی به همراه آورده است. افزایش روز‌به‌روز تعداد وسایل نقلیه، باعث زیاد شدن تصادفات و بالا رفتن میزان آلودگی هوا شده و در نتیجه سلامت جامعه مورد تهدید قرار گرفته است. البته مشکلات آلودگی هوا یا حتی بسیاری از تصادفات، مربوط به استفاده از وسایل نقلیه قدیمی یا عدم تعمیر به موقع آن‌ها است. برای این ‌که چالش‌ها و مسائل حاصل از این موارد کم‌تر شود، قوانینی وضع شده است که بر اساس آن همه افراد جامعه باید معاینه فنی خودرو‌ داشته باشند.

خودروهایی که آلاینده‌های کمتری تولید می‌کنند و قطعات سالمی دارند، باعث حفظ سلامت جامعه می‌شوند. نکته مهم اینکه الزام افراد به داشتن مدرک معاینه فنی، باعث می‌شود که حداقل سالی یک بار به طور مرتب وضعیت خودروی خود را کنترل کنند و بعد از شناسایی مشکلات، در صدد رفع آن برآیند. در این مقاله از اکسون پارت قصد داریم شما را با انواع مختلف معاینه فنی خودرو و مدارک لازم برای آن آشنا کنیم.

معنی معاینه فنی خودرو چیست؟

پلیس راهنمایی و رانندگی تمام خودروهایی که بیش از 4 سال سن دارند و خودروهای وارداتی که قبل از سال 2016 تولید شده‌اند را ملزم به داشتن مدرک معاینه فنی خودرو کرده است. اگر کسی از این قانون سرپیچی کند، جریمه می‌شود و حتی در مواردی خودروی فرد نیز توقیف خواهد شد. به طور کلی معاینه فنی، آزمونی است که در آن سلامت خودرو چه از نظر فنی و چه از نظر ظاهری مورد بررسی قرار می‌گیرد. این معاینه شامل دو بخش است:

 • تست آلایندگی که به ‌منظور کنترل آلودگی هوا انجام می‌شود.
 • معاینه سیستم فنی خودرو که از بروز تصادفات جلوگیری می‌کند.

با بررسی این دو بخش از خودرو، گواهی سلامت آن صادر می‌شود. اگر همه رانندگان به ایرادهای پیدا شده در این دو بخش توجه کافی داشته باشند، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و از پیش آمدن چالش‌های محیط زیست نیز جلوگیری می‌شود.

علت های رد شدن معاینه فنی ماشین

برای معاینه فنی خودرو چه مدارکی نیاز است؟

زمانی که شما خودروی خود را به مراکز معاینه فنی می‌برید، لازم است که دو مدرک زیر را حتما به همراه داشته باشید:

 • اصل کارت خودرو یا سند خودرو
 • فرم تشخیص عیب‌های ظاهری

معاینه فنی خودرو چه مراحلی دارد؟

زمانی که شما به مرکز معاینه فنی وارد می‌شوید، یک دوربین، پلاک خودرو و اطلاعات شما را ثبت می‌کند تا خودرو مورد پذیرش قرار گیرد. بعد از این مرحله، آزمون‌های معاینه فنی یکی پس از دیگری روی خودرو شما اعمال می‌شوند. در ادامه این مراحل را به ‌طور کامل توضیح می‌دهیم.

مرحله اول: بررسی ظاهر خودرو

در اولین مرحله معاینه فنی، ظاهر خودرو مورد بررسی چشمی قرار می‌گیرد. در این مرحله، موارد زیر را مورد بررسی قرار می‌دهند:

 • شیشه‌ها
 • برف‌پاک‌کن
 • آینه‌ها
 • کنترل بوق خودرو
 • وضعیت کمربند ایمنی
 • وضعیت بدنه
 • پوسیدگی بدنه
 • صدای اگزوز
 • دود خارج شده از اگزوز
 • وضعیت لاستیک‌ها
 • چراغ‌های جلو
 • چراغ‌های عقب که شامل دنده‌عقب، ترمز، چراغ پلاک و خطر است.
 • وضعیت چراغ‌راهنما
 • تلق‌های چراغ‌های عقب
 • وضعیت متعلقات اضافی بدنه

در مرحله بازرسی ظاهری، تجهیزاتی که روی خودرو بسته ‌شده است را نیز بررسی می‌کنند و در صورت غیراستاندارد بودن، آن را مردود اعلام می‌کنند. برای مثال رینگ اسپرت و بوق نامتعارف از این موارد هستند.

مرحله دوم: بررسی آلاینده‌های خروجی خودرو

در این مرحله از یک دستگاه مخصوص برای سنجش میزان آلاینده‌های خروجی از اگزوز استفاده می‌کنند. برای مثال میزان دی‌اکسید کربن و مونوکسید کربن مورد سنجش قرار می‌گیرد. اگر میزان آلاینده‌ها از حد مجازی که سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرده است بیشتر باشد، شما باید نسبت به تعمیر موتور خودرو اقدام کنید و دوباره مراحل معاینه فنی را بگذرانید.

مرحله سوم: بررسی کمک‌فنرها

در این مرحله، وضعیت کمک‌فنرها با یک دستگاه مخصوص که نتایج را به صورت عددی و گرافیکی نشان می‌دهد، سنجیده می‌شود. هدف از این آزمایش بررسی کارایی و قدرت کمک‌فنرهای عقب و جلوی خودرو است. توجه کنید که در صورت وجود مشکل در کمک‌فنرها، احتمال واژگونی خودرو در پیچ ‌و خم جاده زیاد است؛ زیرا این بخش در چسبندگی خودرو و حفظ تعادل آن در زمان ترمز گرفتن اثر می‌گذارد. همچنین وضعیت کمک‌فنرها روی وضعیت سرنشینان خودرو تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود که آن‌ها سفر راحتی را تجربه کنند.

اخذ برگه معاینه فنی ماشین

مرحله چهارم: بررسی ترمزهای خودرو

در این مرحله نیروی ترمزگیری در چرخ‌های خودرو مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. همچنین نیروی ترمز دستی بررسی می‌شود. به منظور ارزیابی ترمزهای خودرو از یک نرم‌افزار برای بررسی نیرو در ترمز دستی و پایی خودرو استفاده می‌شود. بهتر است قبل از رفتن به معاینه فنی، از روغن ترمز مناسب استفاده کنید و لنت‌های خودرو را نو کنید.

مرحله پنجم: وضعیت چراغ‌های خودرو

در این مرحله زاویه و شدت انتشار نور چراغ‌های خودرو بررسی می‌شود. گستردگی مسافتی از مسیر که چراغ‌ها می‌توانند روشن کنند و جهت نور پایین و بالای آن‌ها نیز ارزیابی می‌شود. همچنین استاندارد بودن کاسه ‌چراغ در این مرحله اهمیت دارد.

مرحله ششم: تست سیستم تعلیق خودرو

در این مرحله با تحت ‌فشار قرار دادن سیستم تعلیق خودرو به کمک یک دستگاه، عملکرد آن را بررسی می‌کنند. همچنین همه اتصالات و قطعات بررسی می‌شوند تا محکم و در جای درست قرار گرفته باشند.

مرحله هفتم: بررسی هم‌راستا بودن چرخ‌های خودرو

در این مرحله، در هر 1000 متر، انحراف جانبی خودرو سنجیده می‌شود. در واقع با رها کردن فرمان خودرو در حین رانندگی، در صورت تنظیم بودن جلوبندی و فرمان، در هر 1000 متر نباید خودرو بیشتر از 7 متر انحراف پیدا کند. همچنین این موضوع چرخ‌های خودرو چه میزان باز و بسته هستند، بررسی می‌شود.

معاینه فنی

چرا خودروها در معاینه فنی مردود می‌شوند؟

در معاینه فنی تمام مراحل بالا روی خودرو انجام می‌شود. درصورتی‌که خودروی شما تمام این مراحل را با موفقیت سپری کند، می‌تواند موفق به دریافت گواهی معاینه فنی شود؛ اما اگر در یکی از این مراحل، مشکلی در خودرو تشخیص داده شود، آن را مردود اعلام می‌کنند و شما باید بعد از رفع مشکل دوباره آن را به مراکز معاینه فنی ببرید. اصلی‌ترین مشکلاتی که باعث مردودی خودروها می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • وضعیت ترمزها
 • تست آلایندگی
 • وضعیت کمک‌فنر
 • هم‌راستایی چرخ‌ها
 • وضعیت ظاهری خودرو

زمانی که خودرو تمام مراحل را به‌ خوبی طی کند، یک برچسب معاینه فنی روی خودرو شما نصب می‌کنند. گواهی معاینه فنی خودرو تا یک سال اعتبار دارد. توجه داشته باشید که سهل انگاری در طی کردن هریک از این مراحل یا استفاده از راه‌های تقلب به ضرر خود شما است؛ چرا که رانندگی با یک خودروی ناامن اصلا درست نیست و می‌تواند جان شما و دیگر اعضای خانواده را به خطر اندازد.

هزینه معاینه فنی خودرو در سال 1400

خودروهای سبک در نوبت اول

47 هزار تومان

خودروهای سبک بعد از مردودی

10 هزار تومان

ماشین‌های سنگین در نوبت اول

71 هزار تومان

ماشین‌های سنگین بعد از مردودی

12 هزار تومان

موتورسیکلت در نوبت اول

12 هزار تومان

موتورسیکلت در نوبت دوم

2 هزار تومان

آیا معاینه فنی خودروهای بنزینی و دوگانه‌سوز تفاوت دارد؟

در خودروهای دوگانه‌سوز از مخزن خودرو بازرسی چشمی و بازرسی فنی انجام می‌شود؛ اما خودروهای بنزینی فقط معاینه فنی بنزینی دارند. گاهی اوقات زمانی که مخزن مورد بازرسی ظاهری قرار می‌گیرد، لازم است که آزمون هیدرو استاتیک نیز انجام شود. در این صورت روی خودروهای دوگانه‌سوز سه مرحله زیر انجام می‌گیرد:

 • آزمون هیدرو استاتیک
 • بررسی ظاهری
 • معاینه فنی معمولی

کلام آخر

افزایش آلودگی هوا و آمار بالای تصادفات به‌خصوص در شهرهای پرجمعیت باعث شده تا زندگی‌های شهری و سلامت جامعه به خطر بیفتد؛ زیرا یکی از علل آلودگی هوا وجود خودروهایی است که آلاینده‌های زیادی تولید می‌کنند. همچنین از دلایل تصادفات، می‌توان به قطعات پوسیده و ازکارافتاده خودروها اشاره کرد. بنابراین قانونی وضع شده است تا از طریق آن سلامت خودرو‌ها مورد بررسی قرار گیرد و از این طریق میزان آلودگی هوا و تصادفات کاهش پیدا کند. طبق این قانون، انجام معاینه فنی برای تمام خودروها الزامی است.

نکته مهم در حفظ سلامت بخش‌های مختلف وسایل نقلیه، تهیه لوازم یدکی استاندارد و مطمئن است. شما می‌توانید از طریق وبسایت اکسون پارت، قطعات ازکارافتاده و خراب خودروهای خود را تعویض کنید. قطعات ما همگی دارای گواهی استاندارد هستند و از بهترین متریال تولید شده‌اند. ما در تلاش هستیم که قطعات لازم برای همه مدل‌های خودرو را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بدون هیچ مشکلی سلامت خودرو و البته خودتان و دیگران را تضمین کنید. در این مطلب تلاش کردیم تمام مراحل معاینه فنی را برای شما توضیح دهیم تا شما با انجام آن، هم سلامت خود و هم سلامت جامعه را حفظ کنید

 

انژکتور ماشین

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه