بررسی سیستم انژکتور پژو 206 و قیمت آن

سیستم‌های انژکتوری به سه دسته سیستم انژکتوری اسپری تک نقطه‌ای، سیستم انژکتوری چند نقطه‌ای و افشانه مستقیم بنزینی تقسیم می‌شوند. در مدل غیر ترتیبی سیستم انژکتوری، چهار انژکتور همزمان با هم عمل پاشیدن سوخت را انجام می‌دهند و در مدل نیمه ترتیبی، انژکتورها دو به دو با هم سوخت را اسپری می‌کنند؛ یعنی انژکتوری ۱ و ۴ با هم و انژکتور ۲ و ۳ نیز با یکدیگر عمل پاشیدن را انجام می‌دهند.

دسته سومی نیز وجود دارد که به دسته ترتیبی معروف است و به تدریج جایگزین دو گروه قبلی شده است. در این دسته ترتیب پاشیدن سوخت به صورت 3،4،2 و1 صورت می‌گیرد. در پیشرانه پژو ۲۰۶ که در این مقاله از اکسون پارت قصد داریم آن را بررسی کنیم از انژکتور گروه سوم استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی انژکتور پژو 206 و رنج قیمتی آن خواهیم پرداخت.

انژکتور پژو 206

در سیستم انژکتور پیشرانه پژو ۲۰۶ از انواع مختلف ECU استفاده می‌شود و در انواع قدیمی آن سیستم تزریق سوخت از نوع MFI  تک پاشش است. یعنی انژکتوری که روی هر سیلندر نصب است، به صورت جداگانه و بر اساس ترتیب احتراق سوخت را به درون موتور تزریق می‌کند. البته در بعضی از انواع قدیمی این خودرو، انژکتور سوخت را به هر دو سیلندر به طور همزمان تزریق می‌کند.

انژکتور پژو 206 که وظیفه پاشیدن سوخت به درون سیلندر را برعهده دارد از نوع مخروطی یا استوانه‌ای و با زاویه ۳۰ درجه است. زاویه پاشش سوخت و مدیریت پاشش نقش مهمی در احتراق و عملکرد یک موتور احتراق داخلی دارد. محل قرارگیری این قطعه الکترومکانیکی در پژو ۲۰۶ روی ریل سوخت است. دو پایه آن نیز بر روی دوبل و چهار پایه ECU متصل می‌شوند.

همانطور که گفتیم در سیستم انژکتور پژو 206 از انواع مختلف ECU استفاده می‌شود. ECU  همان کامپیوتر خودرو است که عملکرد تمام سنسورها و عملگرها را زیر نظر دارد.  ECU هایی که در پژو ۲۰۶ یافت می­شوند معمولاً از نوع ساژم، ولئو، زیمنس، بوش و ... هستند.

ECU به عنوان فرمانده و مرکز کنترل عمل می‌کند. این قطعه اطلاعات را از سنسورها دریافت کرده و با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده روی آن تصمیمات لازم را می‌گیرد تا موتور روشن شود. ECU در واقع کار تزریق سوخت را انجام می‌دهد؛ یعنی سوخت برای اینکه به مرحله احتراق برسد به ECU نیاز دارد. این قطعه باعث می‌شود که بین سیستم احتراق و انژکتور یک همزمانی آغاز به کار صورت گیرد.

اگر بخواهیم روند کلی نحوه عملکرد کل سیستم سوخت را بیان کنیم باید گفت که سیستم ابتدا از پمپ بنزین خودروی شما بنزین را به انژکتور سوخت می‌رساند. پس از آن، انژکتور سوخت با زاویه بسیار دقیقی که در پژو ۲۰۶ این مقدار ۳۰ درجه است، سوخت را به منیفولد ورودی تزریق می‌کند. در منیفولد ورودی هوا و سوخت مخلوط می‌شوند. مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق فشرده شده و واکنش شیمیایی مورد نیاز برای تامین انرژی موتور خودروی شما صورت می‌گیرد.

انواع انژکتور 206

بررسی سیستم انژکتور پژو 206 قدیمی و جدید

همانطور که گفته شد سیستم تزریق سوخت پژو ۲۰۶ در انواع قدیمی‌تر از نوع MFI  تک پاشش است. سیستم اسپری تک نقطه‌ای از اولین نسل افشانه‌های سوخت محسوب می‌شود و در خودروهای انژکتوری قدیمی کارایی دارند. در واقع از همان ابتدای ورود انژکتور، این قطعه جای کاربراتور را گرفت و نامگذاری اسپری تک نقطه‌ای هم دقیقاً به همین علت است. این سیستم تنها یک انژکتور دارد و همین یک انژکتور عمل تزریق را برعهده می‌گیرد.

انژکتور روی قسمت ورودی هوا قرار می‌گیرد و عمل تزریق را با توجه به الگویی که روی آن تعریف شده است انجام می­دهد. در واقع اسپری سوخت بر اساس تعاریف اولیه‌ای که برای سیستم وجود دارد صورت می‌گیرد. سیستم‌های انژکتوری تک نقطه­ای نسبت به نمونه‌های دیگر ارزان‌تر و رایج‌تر هستند.

نسل بعدی سیستم‌های انژکتوری که در اکثر خودروهای امروزی و از جمله پژو 206 کاربرد دارد سیستم سوخت‌رسانی تزریق چند نقطه­ای است. محل قرارگیری آن هم دقیقا در بالای هر سیلندر و در قسمت منیفولد هوا قرار دارد. در این سیستم برای هر سیلندر یک انژکتور در نظر گرفته شده است. سوخت در ابتدا با هوا مخلوط می‌شود و سپس وارد سیلندر می‌گردد.

انژکتور پژو 206 از نوع مخروطی و در برخی موارد از نوع استوانه‌ای است. این قطعه الکترومکانیکی توسط یک خار روی ریل سوخت نصب شده است و در صورتی که قصد جدا کردن آن از ریل سوخت را داشته باشید ابتدا باید خار را جدا کنید. در ابتدا و انتهای این انژکتور از دو واشر استفاده شده است که یکی از نشتی سوخت جلوگیری می‌کند و دیگری جلوی نشتی هوا را می‌گیرد. دو پایه انژکتور روی دوبل و چهار پایه ECU متصل شده است. درون انژکتور یک سیم‌ پیچ وجود دارد یکی دو پایه خروجی برق 12 ولت مثبت را از رله دوبل می‌گیرد و پایه دیگر برق منفی را از ECU می‌گیرد. هر زمان که تشخیص داده شود سیلندرهای ۱ و ۴ در حال اسپری هستند، به برقراری پایه منفی انژکتور مربوطه دستور داده می‌شود. پس از آن همین مراحل برای سیلندرهای ۲ و ۳ نیز اتفاق می‌افتد.

سوزن انژکتور پژو 206

 سوزن انژکتور قطعه‌ای است که وظیفه پاشیدن سوخت را به صورت کاملاً پودری به درون محفظه احتراق بر عهده دارد. این قطعه با دستور مستقیم ECU عمل می‌کند و روی ریل سوخت نصب می‌شود. معمولاً عیب یابی سوزن انژکتور به دو صورت انجام می‌شود، با استفاده از دستگاه عیب یاب و یا با تست عملکرد انژکتور که به صورت مستقل بررسی می­شود.

به طور معمول سوزن انژکتور پژو ۲۰۶ قطعه‌ای نیست که به این سادگی‌ها فرسایش پیدا کند؛ اما به هر حال مانند هر قطعه مکانیکی دیگری ممکن است سوزن انژکتور هم نیاز به تعمیر پیدا کند. گاهی اوقات مشکل این قطعه با تمیز کردن رفع می‌شود؛ اما بعضی مواقع نیاز است که قطعه جدید جایگزین گردد.

یک سوزن انژکتور معیوب باعث خرابی موتور می‌شود؛ زیرا سیلندرها سوخت مورد نیاز را برای عملکرد صحیح دریافت نمی‌کنند. معمولاً در این مواقع چراغ چک اتومبیل روشن می‌شود. سوزن انژکتور اگر نشتی داشته باشد هنگام کار کردن خودرو بوی سوخت به مشام می‌رسد. اگر سوزن انژکتور پژو ۲۰۶ نشتی داشته باشد باید از لحاظ ایمنی نگران شوید؛ زیرا احتمال نشت سوخت در زیر کاپوت و آتش‌سوزی وجود دارد. البته اگر انژکتور دچار گرفتگی شود چون کارایی آن متوقف شده است خطر آتش‌سوزی وجود نخواهد داشت؛ اما به هر حال باعث ضعف عملکرد خودرو شده و به موتور آسیب می‌رساند.

به طور کلی اگر این قطعه کثیف و آلوده شود ممکن است آلودگی به درون انژکتور هم نفوذ پیدا کند و مسیر سوزن را مسدود نماید. اگر مسیر سوزن بسته شود، در فرآیند احتراق اختلال به وجود آمده و به موتور خودرو صدمه وارد می‌شود.

سیستم انژکتور پژو 206

نشانه‌های خرابی سوزن انژکتور پژو 206

ریپ زدن خودرو، روشن شدن چراغ چک اتومبیل، مصرف زیاد سوخت، خوب گاز نخوردن خودرو، خام سوزی و ... از جمله مواردی هستند که ایراد و خرابی سوزن انژکتور 206 را نشان می‌دهند. در ادامه برخی از موارد را به طور جزئی‌تر بررسی می‌کنیم:

عملکرد ضعیف خودرو و موتور آن

 انژکتورهای سوخت کثیف تنها یکی از چندین مشکل موتور است که می‌تواند منجر به خاموشی خودرو و از کار افتادن موتور پژو ۲۰۶ شوند. اگر این مشکلات را در ماشین خود مشاهده کرده یک بازرسی کامل از اتومبیل خود انجام دهید؛ زیرا ممکن است نیاز به تمیز کاری اساسی سیستم سوخت باشد.

روشن نشدن ماشین

انژکتورها سوخت را به سیلندرها می‌رسانند. هنگامی که این کار از سوی انژکتور انجام نشود، موتور ترکیب حیاتی خود از هوا و سوخت را دریافت نخواهد کرد. اگر نسبت هوا و سوخت در موتور اتومبیل کافی نباشد، موتور احتراق مناسب را انجام نخواهد داد.

رقصیدن سوزن RPM روی صفحه نمایشگر پژو 206

 انژکتورهای سوخت کثیف باعث می‌شوند که سوزن روی سرعت سنج در مکان معینی قرار نگیرد و دائما روی صفحه در حال حرکت باشد.

لرزش خودرو هنگام توقف

اگر وسیله نقلیه شما هنگامی که در تابلوی ایست یا ترافیک قرار گرفته و ماشین متوقف است می‌لرزد، احتمالاً انژکتورهای سوخت خودروی پژو شما آلوده هستند.

تعویض انژکتور پژو 206

اگر نشانه‌های خرابی انژکتور پژو 206 که در بالا به آن اشاره شد را مشاهده کردید، احتمالاً نیاز است که انژکتور ماشین تعویض شود. همانطور که گفتیم، انژکتور پژو ۲۰۶ روی ریل سوخت و نزدیک به منیفولد ورودی هوا نصب می‌شود. برای باز کردن این قطعه ابتدا کوئل دوبل را باز کنید. سپس با استفاده از آلن ستاره‌ای پیچ‌های ریل سوخت و سپس سوکت کلی انژکتور را باز کنید. بعد از آن می‌توانید اقدام به شستشو، تعمیر یا تعویض این قطعه نمایید.

قیمت انژکتور پژو 206

یک سوزن انژکتور با کیفیت که از استانداردهای لازم مثل اسپری استاندارد برخوردار بوده، در برابر گرمای موتور از خود مقاومت نشان دهد و همچنین کاملاً سازگار و همگام با محیط زیست عمل کند، چیزی حدود 360 تا 400 هزار تومان قیمت دارد.

کلام آخر

انژکتورهای سوخت جزء جدایی ناپذیر از سیستم سوخت‌رسانی خودرو و فرآیند احتراق داخلی هستند. این قطعه الکترومکانیکی همانگونه که از نامش پیداست، سوخت را به درون محفظه احتراق تزریق می‌کند. همانطور که در این مقاله عنوان شد، نسل جدید سیستم‌های انژکتور که در خودروهای ۲۰۶ امروزی به کار گرفته شده است از نوع سیستم سوخت‌رسانی تزریق چند نقطه­ای هستند و برای هر سیلندر یک انژکتور جداگانه در نظر گرفته شده است. اگر این قطعه از ماشین شما کثیف و آلوده شد است، در رسیدگی به آن کوتاهی نکنید؛ زیرا ممکن است آلودگی به داخل انژکتور هم نفوذ پیدا کند و مسیر سوزن را مسدود نماید. در این صورت فرآیند احتراق مختل شده و به موتور صدمه وارد می‌شود.

 

فروش قطعات یدکی ماشین

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه