بهترین زمان سرویس‌­های دوره­‌ای ماشین چه زمانی است؟

در اکثر وسایل نقلیه مدرن امروزی، هنگامی که چراغ روی نمایشگر روشن می‌شود به شما می‌فهماند که موعد سرویس خودرو فرا رسیده است؛ اما اگر خودروی شما قدیمی باشد یا این ویژگی‌ها را نداشته باشد چه؟ اگر سرویس دوره‌ای وسیله نقلیه خود را به موقع انجام ندهید چه اتفاقی می‌افتد؟ به طور کلی سرویس منظم وسیله نقلیه چیست و برای انجام این کار چه خدماتی را باید انجام داد؟ تمام این سوالات مواردی است که در این مطلب از اکسون پارت به آن می‌پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سرویس دوره‌­ای خودرو چیست؟

 سرویس دوره­ای خودرو مجموعه‌ای از فعالیت‌های مبتنی بر زمان است که برای حفظ عملکرد روان خودرو روی تجهیزات مختلف ماشین انجام می‌شود. فرسودگی اجتناب ناپذیر است و تجهیزات و قطعات مختلف ماشین با اینکه برای مدت زمان طولانی طراحی شده‌اند؛ اما در نهایت ممکن است روزی از کار بیفتند. بسیاری از قطعات ماشین با گذشت زمان و یا به دلیل استفاده نادرست خیلی زود خراب می‌شوند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

در بررسی‌های دوره‌ای، وضعیت این قطعات برای به حداکثر رساندن کارایی آنها چک می‌شود. تعمیر و نگهداری دوره‌ای یک وسیله نقلیه نیاز اساسی برای دوام آن است و بر اساس مدل و نوع خودرو می‌تواند متفاوت باشد. با دانستن وضعیت فنی ماشین، نه تنها از خرابی‌های ناخواسته و تعمیرات گران‌قیمت در آینده جلوگیری می‌شود، بلکه در زمان فروش مجدد خودرو نیز دردسر کمتری خواهید داشت.

 سرویس خودرو

بهترین زمان سرویس­های دوره‌­ای ماشین

ساده‌ترین راه برای اطلاع از اینکه هر چند وقت یکبار باید وسیله نقلیه خود را چکاپ کنید، بررسی دفترچه راهنمای خودرو است. در پشت دفترچه راهنما قسمتی وجود دارد که تمام فواصل زمانی خدمات و عملیات مورد نیاز برای سرویس‌های دوره‌ای ماشین را فهرست کرده است. با این حال اگر به هر دلیلی به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود دسترسی ندارید، قانون کلی این است که هر 10000 کیلومتر یا هر 6 ماه یک بار ماشین خود را سرویس کنید. حتی اگر ماشین شما این میزان کارکرد را ندارد، بهتر است این موضوع را پشت گوش نیندازید و ماشین را به طور منظم چکاپ کنید.

بیشتر مایعات موجود در وسیله نقلیه شما مستعد رطوبت هستند و لازم است در فواصل زمانی مشخص بازرسی و تعویض شوند. روغن موتور مانند خون موتور است. روغن باید ویسکوزیته مناسبی داشته و خیلی غلیظ نباشد. بهتر است دفعات تعویض روغن را طبق توصیه سازنده خودرو انجام دهید. برخی از مکانیک ها توصیه می­کنند که پس از طی چند کیلومتر، روغن خودرو خود را عوض کنید. در این مورد می‌توانید از اطلاعات کتابچه راهنمای خودرو نیز کمک بگیرید. توصیه می‌شود که روغن موتور در حین انجام سرویس باید کاملاً تخلیه شود. روغن باید از نظر هرگونه ناخالصی یا قطعات فلزی که می‌تواند نشان‌دهنده سایش موتور باشد، بررسی گردد.

ماشین‌های جدیدتر مجهز به یک سیستم یادآوری تعمیر و نگهداری خودرو هستند. این سیستم‌ها شرایط عملکردی خودرو را زیر نظر دارند و هنگامی که زمان تعویض روغن موتور، بررسی سطح مایعات، بازرسی قطعات و سایر خدمات تعمیر و نگهداری خودرو فرا می‌رسد، هشداری روی نمایشگر ماشین ارائه می‌دهند. اگر وسیله نقلیه شما مجهز به چنین سیستمی است به آن اعتماد کنید و بررسی دوره‌ای ماشین خود را به تعویق نیندازید.

زمان سرویس‌ دوره­‌ای ماشین

در صورتی که قطعات مختلف ماشین به موقع تعویض یا تعمیر نشوند و ماشین طبق برنامه سرویس نگیرد، مشکلات زیادی برای خودرو پیش خواهد آمد. مشکلاتی مثل افزایش مصرف سوخت، احساس رانندگی ضعیف و حتی خرابی‌های مکانیکی عمده. روغن موتورهای جدید حاوی مواد پاک کننده هستند که به حفظ شرایط داخلی موتور کمک می‌کنند؛ اما همین روغن­ها هم اگر به موقع تعویض نشوند به تدریج خراب خواهند شد.

عدم تعویض به موقع این روغن‌ها باعث می­شود که راه­های عبور داخل موتور با رسوبات کربن مسدود شده و سایش اجزای داخلی موتور افزایش پیدا کند. روغن ترمز یکی دیگر از اجزایی است که باید مرتباً بررسی و تعویض شود؛ زیرا این روغن رطوبت هوا را جذب می‌کند که باعث کاهش عملکرد سیستم ترمز می‌شود. اکثر سازندگان توصیه می‌کنند که سیستم ترمز هر دو سال یکبار بدون توجه به مسافت طی شده شستشو داده شود.

اگر به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاهی بیندازید، ممکن است عنوانی مانند شرایط عملیاتی نامطلوب را دیده باشید؛ اما معنای این تیتر چیست و از کجا می‌توانید بفهمید که وسیله نقلیه شما در این دسته قرار می‌گیرد یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این پرسش باید بدانید که رانندگی مداوم همراه با توقف و حرکت‌های مکرر ( مثل رانندگی در شهر)، یدک کشیدن بار یا ماشین سنگین و یا رانندگی مداوم با سرعت بالا فشار بیشتری بر اجزای خودرو وارد می‌کند.

خودروهایی که در این شرایط کار می‌کنند باید به طور منظم و دوره‌ای تعمیر شوند تا کارایی آن‌ها افت پیدا نکند. معمولاً سرویس دوره‌ای این ماشین‌ها با چنین شرایطی، هر ۵ هزار کیلومتر یا هر سه ماه یک بار (هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد) الزام پیدا می‌کند. علاوه بر این تعویض سالانه سایر سیالات ماشین، محافظت از قطعات اصلی را در این شرایط عملیاتی افزایش می‌دهد.

در سرویس دوره‌­ای ماشین کدام اجزا و قطعات بررسی می‌شوند؟

 در یک سرویس دوره‌ای ترمزها و سیستم تعلیق همگی بررسی می‌شوند. لاستیک‌ها نیز برای سواری ایمن چک می‌شوند. فشار تایر‌ها نیز به طور کامل آزمایش می‌شوند تا امنیت شما کاملا تضمین شود. برف پاک کن‌ها و بوق اتومبیل نیز از نظر عملکرد بررسی می‌شوند. لازم است بدانید که در طول یک سرویس، تمام مایعات ماشین نه تنها از نظر سطح بلکه از لحاظ غلظت و عدم نشتی در لوله‌ها نیز باید چک شوند. علاوه بر موارد بالا، سطح مخازن مانند روغن ترمز و روغن فرمان هم چک می‌شوند.

 سرویس دهی منظم خودرو برخی از مشکلات جدی را قبل از اینکه خیلی خطرناک شوند حل می‌کند و همین موضوع باعث افزایش عمر موتور خواهد شد و یک رانندگی بدون نگرانی را تضمین می‌کند. به یاد داشته باشید که سرویس مناسب خودرو از ایجاد هزینه‌های اضافی که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد جلوگیری خواهد کرد.

زمان سرویس ماشین

دلایل اصلی سرویس­های دوره‌­ای خودرو

اطمینان از ایمنی خودرو

 همانطور که گفتیم، سرویس‌های دوره‌ای و منظم خودرو از وظیفه‌های بسیار مهم مالک خودرو است. دلیل اصلی سرویس منظم ماشین تامین امنیت شما و خانواده‌تان و همچنین سایر افرادی است که در جاده‌ها در حال تردد هستند. اگرچه دلایل زیادی پشت تصادفات خودرو وجود دارد؛ اما یکی از اصلی‌ترین علت‌ها بی‌توجهی به خودرو است. سیستم‌های فرمان و ترمز معیوب، سطح پایین مایعات، فرسوده شدن برف پاک کن‌های شیشه جلو و سایر مشکلات مربوط به خودرو ممکن است باعث بروز حوادث جدی در حین سفر شوند.

تحویل خودرو به مراکز مربوطه برای سرویس‌های دوره‌ای منظم به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید همه چیز به درستی کار می‌کند. همچنین از بروز مشکلات جدی قبل از وقوع آن‌ها جلوگیری خواهد شد.

پیشگیری از خرابی های نا بهنگام

یک سرویس دوره‌ای منظم از توقف‌های نابهنگام و اجباری هنگام رانندگی در جاده جلوگیری خواهد کرد. این اتفاق ممکن است در هر جا و در هر زمان پیش بیاید؛ اما یک چکاب دوره‌ای احتمال آن را بسیار کمتر می‌کند. در شرایط واقعی علاوه بر تعمیر ماشین، شما مجبور به پرداخت یکسری هزینه‌های غیر ضروری دیگر مثل یدکی کشی و یافتن خودروی موقت نیز می‌شوید.

افزایش عملکرد خودرو

بررسی منظم مایعات و مکانیک داخلی خودرو، کاهش سایش داخلی و افزایش عملکرد کلی خودرو را تضمین می‌کند. ماشینی که به خوبی از آن نگهداری می‌شود سواری نرم‌تری دارد و به شما این امکان را می‌دهد که حداکثر استفاده را از ماشین خود ببرید.

اطمینان از بهره وری سوخت

یکی از نکات مورد توجه در عملکرد یک خودرو، میزان سوخت مصرفی خودرو در یک مسافت پیموده شده معین است. خودرویی که بازده سوخت پایینی دارد سوخت بیشتری مصرف می‌کند. مهمتر از آن پولی است که شما برای آن پرداخت می‌کنید. سرویس منظم خودرو همراه با تعویض به موقع روغن تضمین می‌کند که تا حدی در هزینه‌های شما صرفه جویی شود.

طولانی‌تر شدن عمر ماشین

تعمیر و نگهداری دوره‌ای از خرابی خودرو جلوگیری می‌کند. این کار عملکرد خودرو و راندمان سوخت را افزایش می‌دهد و عمر ماشین را زیاد می‌کند. خدمات منظم تضمین می‌کند که خودروی شما در بهترین حالت ممکن باشد. وقتی ماشین شرایط خوبی داشته باشد، دوام بیشتری خواهد داشت و سال‌های بیشتری عمر می‌کند. همچنین در زمانی که با ماشین رانندگی می‌کنید استرس کمتری خواهید داشت.

کاهش آلودگی هوا

عملکرد ماشین شما تاثیر مستقیمی روی محیط زیست دارد. هنگامی که با ماشین رانندگی می‌کنید، مقداری گاز CO2 و CO را وارد جو می‌کنید. خودروهایی که به درستی سرویس نمی‌شوند آلاینده‌های سمی تولید می‌کنند و بدین ترتیب به محیط زیست آسیب می‌رسانند.

جلوگیری از هزینه‌های اضافی در آینده

ممکن است فکر کنید که انجام سرویس منظم خودرو یک هزینه غیرضروری است؛ اما باید بدانید که یک ماشین با سرویس‌های دوره‌ای منظم هزینه‌های رانندگی که در آینده رخ می­دهند را کاهش می‌دهد.

فروش بهتر ماشین

 اگر تصمیم دارید روزی ماشین خود را بفروشید، حفظ خودرو در بهترین شرایط ممکن بسیار مهم است. هنگام معامله ماشین، خریدار به دنبال بهترین شرایط و عملکرد ماشین است. اگر شما از خودرویتان به خوبی مراقبت کنید، نه تنها می‌توانید با قیمت بالاتری آن را بفروشید بلکه فروش آن نیز بسیار آسان‌تر خواهد بود.

آرامش خاطر راننده

 علاوه بر تمام موارد ذکر شده در بالا، تعمیر منظم خودرو به شما کمک می‌کند تا خیالتان از این بابت راحت شود که هیچ مشکلی در ماشین شما وجود ندارد؛ بنابراین با خاطری آسوده‌تر و بدون نگرانی رانندگی می‌کنید.

 

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت در خصوص اهمیت سرویس دوره‌ای خودرو و زمان انجام آن صحبت شد. به طور کلی برای جلوگیری از اتفاقات نامطلوب در هنگام استفاده از خودرو، باید به صورت دوره‌ای ماشین خود را سرویس کنید. سرویس منظم خودرو باعث صرفه اقتصادی آن نیز می‌شود؛ زیرا قطعات داخل خودرو به طور کامل بررسی می‌شوند و ایراد یک قطعه با تشخیص به موقع به قطعات دیگر منتقل نخواهد شد.

 

بلبرینگ سایپا

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه