قبل از شستن موتور خودرو به این نکات توجه کنید

 

همه ما وقتی ظاهر خودرویمان تمیز باشد، احساس خیلی بهتری داریم. یک ماشین تمیز، هنگام رانندگی در خیابان و پارک در پارکینگ خانه، عالی به نظر می‌رسد. طوری که می‌توان گفت، رانندگی با یک ماشین تمیز، خیلی بهتر است. اما اگر می‌خواهید سواری ماشین را به بهترین حالت برسانید، باید کثیفی اجزای زیر کاپوت را نیز برطرف کنید. زیرا در هر حالتی، زباله‌ها و گرد و غبار، از دهانه‌های اطراف کاپوت و قسمت جلوی خودرو، به داخل ماشین نفوذ می‌کنند و اجزای زیر کاپوت را آلوده می‌نمایند.

یکی از این اجزا، موتور خودرو است که ممکن است تمیز کردن موتور کمی دلهره آور به نظر برسد و این سوال مطرح شود که این کار را چگونه باید انجام داد تا به موتور خودرو آسیبی وارد نشود؟ در این مقاله از اکسون پارت، قصد داریم در مورد شستن موتور خودرو صحبت کنیم و روش‌هایی را ذکر می‌کنیم که می‌تواند این کار را برای شما بسیار ساده کند و یک نتیجه رضایت بخش را برایتان حاصل نماید.

آیا شستن موتور خودرو ضرورت دارد؟

 در واقع، رسوبات موتور به خصوص انژکتورها، می‌توانند عاملی برای کاهش عملکرد خودرو و مسافت پیموده شده باشند. بنابراین، تمیز کردن موتور خودرو امری ضروری است که باید هر چند وقت یکبار انجام شود. البته، شما قرار نیست موتور خودرو را جدا کنید. این کار تنها مستلزم استفاده از یک ماده شوینده شیمیایی و حذف رسوبات و تجمعاتی که در طول زمان  ایجاد شده‌اند، است.

شما علاوه بر رسوباتی که در مناطق سوخت‌رسان انباشته شده‌اند، باید به فکر تمیز کردن لجن‌های نفتی، در مناطقی که روغن روانکار نیز عمل می‌کند، باشید. تجمع روغن‌ها می‌تواند سلامت موتور شما را به خطر بیندازد و کارکرد روغن را کاهش دهد. بهترین توصیه ما این است که روغن ماشین خود را در فواصل زمانی مناسب تعویض کنید تا در وهله اول، از تشکیل رسوب جلوگیری شود.

در هر صورت، شستن موتور خودرو هر چند وقت یکبار امری ضروری است و هر چه بتوانید کثیفی‌های بیشتری را پاک کنید، احتمال انتقال آلودگی، گرد و غبار و یا ذرات، به فیلتر هوا کمتر خواهد شد. این کار زحمت خاصی ندارد و زمان زیادی را از شمال نخواهد گرفت؛ اما نتایج مثبتی دارد که می‌تواند به کارایی بهتر خودرو و موتور آن منجر شود.

شستن موتور

تمیز کردن موتور ماشین مزایای خاصی دارد. اول این که، انجام این کار کمک می‌کند تا تشخیص دهید روغن و گریس از کجا آمده است (مانند واشر نشتی درب سوپاپ). در این صورت یک مشکل کوچک مانند یک نشتی جزئی روغن را می‌توان قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ تشخیص داد و آن را تعمیر کرد. علاوه بر این، از آنجایی که روغن و گریس می‌توانند سایش شیلنگ‌های لاستیکی و قطعات پلاستیکی را تشدید کنند، استفاده از چربی‌گیر، برای تمیز کردن سطوح می‌تواند در هزینه تعمیرات صرفه‌جویی کند.

نکات مهم قبل از شستن موتور خودرو

برای شستن موتور خودرو، در مرحله اول، بهتر است یک روز گرم و آفتابی را برای انجام این کار انتخاب کنید. هوای گرم و کمی همراه با باد، به خشک شدن موتور و قطعات آن بعد از تمیز کردن کمک می‌کند. اگر ماشین شما روشن بود، آن را خاموش کنید و کاپوت خودروی خود را بالا بزنید. پس از آن، اجازه دهید موتور حداقل ۱۵ دقیقه به حال خود باشد تا خنک شود. اجزای داغ موتور، نه تنها می‌توانند دست شما را بسوزانند، بلکه در صورت اسپری شدن با آب خنک، در اثر انقباض سریع، آسیب خواهند دید.

در مرحله بعدی، پوشش‌های پلاستیکی زیر کاپوت را بردارید؛ زیرا این قطعات را می‌توان به صورت جداگانه تمیز کرد. ترمینال منفی باتری را نیز جدا کنید. این کار کمک می‌کند تا قطعات الکتریکی در صورت خیس شدن از آسیب در امان بمانند. در صورت تمایل، می‌توانید باتری را نیز خارج کنید. پس از آن، توصیه می‌شود با استفاده از کیسه‌های پلاستیکی اجزای حساس الکتریکی مانند باتری، سیم‌های احتراق و واحد کنترل موتور را بپوشانید.

اگر یک ورودی هوای موتور در زیر کاپوت وجود دارد، باید آن را نیز بپوشانید. اگر احساس می‌کنید که در شستشوی موتور دقت خاص و کافی دارید، می توانید این مرحله را نیز نادیده بگیرید. با این حال، محافظت از این لوازم الکترونیکی به شما این امکان را می‌دهد که با کمترین خطر آسیب رساندن به قطعات، موتور اتومبیل خود را با دقت بیشتری تمیز کنید.

در مرحله بعدی، موتور اتومبیل خود را چربی زدایی کنید. در این مرحله، می‌توانید کل محفظه موتور را به وسیله روغن گیر کاملاً اسپری نمایید. این چربی زدا می‌تواند از هر نوعی باشد. حتی می‌توانید از یک پاک کننده چند منظوره آشپزخانه استفاده نمایید. البته، توصیه ما این است که از یک روغن زدای موتور که مخصوص این کار تولید شده است استفاده کنید؛ زیرا برخی از مناطق مانند پوشش سوپاپ، ممکن است روغن و کثیفی بیشتری داشته باشند و نیازمند این باشند که از یک چربی‌گیر حرفه‌ای‌تر استفاده شود.

حالا نوبت آن است که تمام محفظه را بشویید. سعی کنید روی اجزای الکتریکی مستقیماً اسپری نکنید. همچنین، از پاشیدن آب زیاد در مناطقی که به راحتی خشک نمی‌شوند جلوگیری نمایید. پس از آن، با استفاده از حوله یا پارچه، آب اضافی قسمت‌های مختلف موتور را بگیرید. حوله یا پارچه، نه تنها آب اضافی را خشک می‌کنند، بلکه به از بین بردن بقیه آلودگی‌ها نیز کمک خواهند کرد.

پس از اتمام تمام این مراحل، حالا می‌توانید ترمینال منفی باتری را دوباره نصب کنید و کیسه‌های پوشاننده قطعات الکتریکی را بردارید. دقت کنید با اینکه موتور آلوده قابلیت تمیز کردن را دارد، اما توجه به این نکته ضروری است که بهتر است اجازه ندهید موتور اتومبیل شما بیش از حد کثیف شود؛ بنابراین سعی کنید هر چند وقت یکبار آن را روغن زدایی کنید. یک محفظه موتور درخشان و تمیز، حس رانندگی بهتری به شما خواهد داد و کارایی موتور خودرو را با بالا خواهد برد.

آیا شستن موتور ماشین امکان آسیب یا صدمه به آن را دارد یا خیر؟

یک سری از مکانیک‌ها و فروشگاه‌های لوازم جانبی خودرو، استفاده از چربی گیر و ابزارهایی مانند جاروبرقی با نازل کوچک، هوای فشرده یا مسواک را، برای رسیدن به نقاطی که دسترسی به آن‌ها سخت است توصیه می‌کنند. این وسایل به شیلنگ‌های فشار قوی یا تمیز کردن موتور با بخار ترجیح داده می‌شوند؛ زیرا آب و رطوبت می‌تواند به اتصالات و قطعات الکتریکی آسیب بزند. حتی یک اسپری جزئی آب در محل نامناسب می‌تواند مشکلات جدی ایجاد کند و فاجعه‌ای جبران ناپذیر را به همراه داشته باشد.

همانطور که گفته شد، شستن موتور مراحل خاص خود را دارد و باید با وسایل الکترونیکی محافظت شده انجام شود. به عنوان مثال، شما نمی‌توانید این کار را با موتور روشن انجام دهید و نباید آب را روی موتور داغ بریزید. برخورد آب سرد به موتور داغ، منیفولد‌ها و دیگر قطعات و همچنین خیس شدن اجزای الکتریکی در حین فعال بودن آن‌ها، می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. زیرا آب به تمام سیم‌کشی‌های برق و قطعات الکترونیکی وارد می‌شود.

با این توضیحات، توصیه می‌شود که شستن موتور ماشین را به افراد حرفه‌ای و متخصص بسپارید. به خصوص خودروهای مدرن که دارای تعداد زیادی کانکتور الکتریکی هستند و امکان خیس شدن دارند. رسیدن آب به این قطعات، می‌تواند مشکلاتی را برای ماشین شما ایجاد کند. البته این کانکتورها زیر کاپوت محافظت می‌شوند تا هنگام بارندگی، از نفوذ آب باران و برخورد آب در جاده، به این قطعات جلوگیری شود.

در هر صورت، اگر حرفه‌ای نیستید و احساس می‌کنید که امکان دارد این کار را به شیوه درست انجام ندهید، بهتر است کار را به کاردان بسپارید؛ زیرا ممکن است ندانید از چه چیزی و چگونه محافظت کنید، کدام قسمت‌ها را باید اسپری کنید، محلول تمیز کننده مناسب کدام است و چگونه باید جزئیات را در فرآیند تمیز کردن در نظر بگیرید؟

نتیجه گیری

در این مقاله از اکسون پارت، در خصوص نحوه شستن موتور خودرو و اهمیت تمیزی آن صحبت شد. جذابیت ظاهری یک موتور، هنگام فروش ماشین نیز، اهمیت بالایی دارد. اکثر خودروهای دست دوم، قبل از عرضه برای فروش، باید از لحاظ جزئیات، به طور کامل بررسی شوند. خریداران انتظار دارند هنگامی که خودرو را از مالک خصوصی می‌خرند، موتوری تمیز ببینند؛ زیرا یک موتور کثیف در یک ماشین دست دوم، به جذابیت خودرو لطمه می‌زند و از ارزش آن کم می‌کند. همچنین، این گمان را در ذهن خریدار به وجود می‌آورد که ممکن است موتور این ماشین معیوب باشد.

 

انژکتور ماشین

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه