آیا امکان شستن انژکتور خودرو وجود دارد؟

انژکتور خودرو وظیفه سوخت‌رسانی به موتور را انجام می‌دهد و همین عملکرد باعث می‌شود در معرض انواع رسوبات و آلودگی‌های بنزین باشد. رسوب گرفتن انژکتور باعث می‌شود وظیفه سوخت‌رسانی به‌درستی انجام نشود و بازدهی موتور کاهش یابد. این مشکل گاهی با شستن انژکتور خودرو برطرف می‌شود. از مکمل‌های سوخت گرفته تا دستگاه انژکتور شو حرفه‌ای، راهکارهای مختلفی برای این کار وجود دارد. برای آشنایی با نحوه شستن انژکتور خودرو و دستگاه انژکتور شو ادامه این مطلب از اکسون را دنبال کنید.

چه موقع انژکتور خودرو نیاز به شستن دارد؟  

انژکتور قطعه‌ای است که سوخت را از پمپ بنزین باک دریافت کرده و بعد از گذراندن از فیلتر، آن را به‌اندازه مورد نیاز موتور (با توجه به عملکرد آن و پدال گاز) با اندازه مناسب هوا تقسیم کرده و به شکل پودر داخل محفظه احتراق پاشش می‌کند. این دستگاه در هر دور سوخت‌رسانی مقدار کمی سوخت برای احتراق کامل وارد سیلندر می‌کند، اما این کار را با سرعت بسیار بالایی انجام می‌دهد.

وقتی موتور 1000 دور در دقیقه کار کند فاصله پاشیدن سوخت توسط انژکتور در آن فقط 5 میلی‌ثانیه است. این فعالیت تحت فشار و سنگین باعث می‌شود انژکتور پس از مدتی، معمولا بین 130 تا 160 هزار کیلومتر فرسوده شود. اما سروکار داشتن آن با بنزین که در حالت خالص و بدون آلودگی هم اجزای رسوبی دارد باعث می‌شود در خطر گرفتگی و کثیفی قرار داشته باشد.

استفاده از مکمل انژکتور شو برای جلوگیری از رسوب گرفتگی آن می‌تواند کارایی داشته باشد که شرکت‌های تولیدکننده معمولا پیشنهاد می‌کنند هر 3000 کیلومتر یک بار مکمل انژکتور شو به باک بنزین ریخته شود. اما این روش شستن انژکتور خودرو در صورتی که انژکتور رسوب گرفته باشد کارایی زیادی ندارد و استفاده از دستگاه انژکتور شو راهکار موثرتری است. هنگامی که عملکرد انژکتور خودرو با مشکل و کثیفی همراه شود، نشانه‌هایی مثل صدا دادن موتور، ریپ زدن، با وقفه روشن شدن موتور و کاهش شتاب خودرو ظاهر می‌شوند که نیاز به شستن انژکتور برای حل مشکل را نشان می‌دهند. راننده ماشین وقتی انژکتور کثیف شود با توجه به این نشانه‌ها متوجه می‌شود که زمان شستشوی انژکتور رسیده است.

راهکارهای شستن انژکتور خودرو

همان طور که پیشتر اشاره شد محصولات مکمل انژکتور شو در بازار ارائه می‌شوند که معمولا هر 3000 کیلومتر لازم است وارد باک بنزین شوند. اما کارایی این مکمل‌ها در شستشوی مناسب و برطرف کردن مشکل گرفتگی انژکتور قطعی نیست. راهکار دیگر استفاده از محلول‌های مخصوص شستشوی انژکتور با کیت‌های مخصوص است که در این روش نیاز به باز کردن پمپ بنزین انژکتور و جایگزین کردن آن با کیت شوینده و کار کردن در جای موتور تا مصرف شدن کامل شوینده وجود دارد. این کیت‌ها کارایی بهتری از مکمل‌ها دارند اما قیمت بالاتری دارند و استفاده از آنها نیاز به مهارت فنی مناسبی دارد.

دستگاه‌های انژکتور شو راهکار دیگری هستند که از هر دو راهکار قبلی موثرتر عمل می‌کنند. دستگاه انژکتور شو یکی از دستگاه‌های مورد استفاده در تعمیرگاه خودرو و تنظیم موتور است. انواع مختلفی از دستگاه انژکتور شو برای شستن انژکتور خودروهای مختلف 4، 6 و 8 سیلندر وجود دارد. تعمیرکار با جدا کردن انژکتور ماشین و قرار دادن آن در این دستگاه عملکرد آن را تست کرده و نحوه شستشوی مناسب سوزن‌های انژکتور را وارد می‌کند. به دلیل قیمت بالا و فضای نسبتا زیادی که دستگاه انژکتور شو اشغال می‌کند، استفاده شخصی از آن معمول و مقرون‌به‌صرفه نیست و برای بهره گرفتن از آن مراجعه به تعمیرگاه کفایت می‌کند.

شستن انژکتور

آشنایی با دستگاه های انژکتور شو

انواع مختلفی از دستگاه های انژکتور شو در بازار وجود دارد که معمولا شامل دو بخش اصلی تست عملکرد انژکتور و وان شوینده قدرتمند و شستشوی با فشار انژکتور می‌شوند. دستگاه‌های انژکتور شو از همان الگوی پاشش سوخت در خودرو برای تست و شستشوی انژکتور استفاده می‌کنند. در صورتی که مشکل از طریق این بخش دستگاه برطرف نشود، برای شستشوی سوزن‌ها از محلول‌های شوینده قدرتمند و موثر برای رفع مشکل در بخش وان یا حمام دستگاه استفاده می‌شود.

دستگاه‌های انژکتور شو برای عملکرد حرفه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند و در آنها زاویه پاشش، میزان پاشش، و نسبت ترکیب سوخت با هوا با الگوی مورد استفاده در خودرو هماهنگ است. دستگاه‌های شستشوی انژکتور 4 سیلندر و 6 سیلندر بیشتر از دستگاه‌های 8 سیلندر رایج هستند و دستگاه شستشوی انژکتور 6 سیلندر بیشترین محبوبیت در بازار را دارد. با توجه به شرکت و برند سازنده امکانات متفاوتی در دستگاه‌های شستشوی انژکتور در اختیار تعمیرکاران قرار می‌گیرد که البته بر قیمت آنها هم موثر است.

مشخصات یک دستگاه انژکتور شو حرفه ای

در حال حاضر انواع دستگاه‌های انژکتور شو در تعمیرگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام از آنها امکانات خاصی عرضه می‌کنند. در ادامه مهم‌ترین مشخصات یک دستگاه انژکتور شو حرفه ای را مشاهده می‌کنید.

دستگاه تست و شستشوی انژکتور با میکروکامپیوتر

دستگاه انژکتور شو حرفه ای دستگاهی هوشمند است که شرایط مختلف مصرف سوخت در خودروهای گوناگون را تست می‌کند و در صورت وجود گرفتگی سطحی یا عمیق آن را برطرف می‌کند. انژکتورهای ماشین برای تمیز شدن در دستگاه انژکتور شو حرفه‌ای از آن جدا می‌شوند و به دستگاه متصل می‌شوند. دستگاه برای تست و تمیز کردن آنها از شوینده‌های قدرتمند بهره می‌برد و انواع الگوها و حالت‌های پاشش انژکتورها در آن بررسی می‌شوند. بعضی از تست‌هایی که دستگاه‌های انژکتور شو حرفه‌ای انجام می‌دهند شامل موارد زیر می‌شود:

  • تست سرعت متوسط
  • تست سرعت بالا
  • تست عملکرد درجا
  • تست شتاب
  • تست سرعت‌های متغیر
  • تست نشتی
  • تست حجم پاشش متوسط
  • تست حجم پاشش بالا

این تست‌ها در دستگاه انژکتور شو حرفه‌ای توسط میکروکامپیوتر دستگاه بررسی می‌شود. همزمان این تست‌ها با شستشوی انژکتور همراه هستند که نتیجه عملکرد مناسب انژکتور بعد از قرارگیری در آنها است.

تانک اولتراسونیک دستگاه حرفه ای شستن انژکتور خودرو

بعضی وقت‌ها استفاده از دستگاه تست و شستشوی انژکتور به دلیل وجود رسوبات سخت و سمج نتیجه مورد نظر را نمی‌دهد. یکی از امکانات دستگاه انژکتور شو حرفه ای که در این موقعیت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تانک اولتراسونیک شوینده انژکتور است. انژکتورهای رسوب گرفته در این تانک که پر از محلول قدرتمند انژکتور شو است قرار می‌گیرند و در معرض امواج اولتراسونیک قرار می‌گیرند. این امواج با ایجاد لرزش و حرارت سخت‌ترین رسوب‌گرفتگی‌های کربن در انژکتور را بعد از چند دقیقه جدا کرده و حل می‌کنند.

تانک اولتراسونیک یک راهکار پیشرفته و جدید برای شستشوی جداگانه یا همزمان انژکتورهای ماشین است که در دستگاه‌‌های انژکتور شو حرفه ای به‌عنوان یک بخش تکمیلی ارائه می‌شود. این دستگاه با امواج اولتراسونیک و حرارت‌دهی عمل می‌کند و بدون آسیب رساندن به انژکتور رسوبات کربن که از بنزین و سوخت در آن ایجاد شده را جدا و حل می‌کند. تکنولوژی اولتراسونیک یکی از تکنولوژی‌های تابشی جدید است که از امواج انرژی صوتی اولتراسونیک برای شستن انژکتور خودرو بهره می‌برد.

عوامل موثر بر قیمت دستگاه انژکتور شو

در حال حاضر انواع مختلفی از دستگاه انژکتور شو در دسترس تعمیرگاه‌های خودرو قرار دارد که با توجه به امکاناتی که ارائه می‌دهند قیمت‌های متفاوتی دارند. عوامل اصلی و امکاناتی که بر قیمت این دستگاه‌ها تاثیر می‌گذارند را در ادامه مشاهده می‌کنید.

تعداد درگاه ورودی انژکتور یا سیلندر

دستگاه‌های انژکتور شو حرفه‌ای با 4، 6 یا 8 درگاه ورودی انژکتور ارائه می‌شوند. همان طور که احتمالا حدس می‌زنید دستگاه‌های 8 سیلندر از قیمت بیشتری نسبت به دستگاه‌های 4 و 6 سیلندر برخوردار هستند.

میکروکامپیوتر و ال‌سی‌دی

بعضی از دستگاه‌های انژکتور حرفه‌ای با ال‌سی‌دی پیشرفته و شفاف ارائه می‌شوند و تمام عملیات‌هایی که انجام می‌دهند از طریق میکروکامپیوتر کنترل می‌شوند. هر چه تکنولوژی این قطعات هوشمند و پردازشی پیشرفته‌تر و جدیدتر باشد البته که قیمت دستگاه انژکتور شو و کارایی آن بیشتر خواهد بود.

تکنولوژی اولتراسونیک

استفاده از این تکنولوژی در دستگاه انژکتور شو حرفه ای کارایی آن در شستشوی انواع رسوبات کربن را افزایش می‌دهد. این تکنولوژی از انرژی امواج صوتی برای ایجاد لرزش و حرارت در محفظه بهره می‌برد که نتیجه آن پاک کردن سخت‌ترین گرفتگی‌ها و رسوبات کربن در انژکتورهای ماشین است. دستگاه‌های انژکتور شو که از تکنولوژی اولتراسونیک بهره می‌برند از قیمت بیشتری نسبت به دستگاه‌های فاقد این تکنولوژی برخوردار هستند.

 

کیفیت طراحی و ساخت

 

دستگاه‌های انژکتور شو حرفه‌ای با طراحی‌های بدنه متفاوتی ارائه می‌شوند. عملکردهای دستگاه در بعضی از آنها با کلیدهای فیزیکی و در بعضی دیگر با استفاده از پنل ال‌سی‌دی انجام می‌شود که هر یک از این گزینه‌ها نقش مهمی در قیمت دستگاه دارد. وزن کم و طراحی منعطف یکی از ویژگی‌های طراحی دستگاه انژکتور شو است که به افزایش کارایی منجر می‌شود. این نقطه قوت کیفیت بالای طراحی و ساخت را نشان می‌دهد و طبیعی است که باعث افزایش قیمت دستگاه شود.

 

جمع‌بندی

 

انژکتور قطعه‌ای کلیدی در عملکرد مناسب و بازدهی خودرو است که با کثیفی و رسوب گرفتن دچار اختلال می‌شود. برای حل این مشکل شستن انژکتور خودرو رایج است که برای این کار مطمئن‌ترین و موثرترین روش استفاده از دستگاه انژکتور شو حرفه ای است. انژکتورهای ماشین برای شستشو از آن جدا شده و به دستگاه متصل می‌شوند. دستگاه با استفاده از شوینده انژکتور عملکرد آن در حالت‌های مختلف پاشش را شبیه‌سازی می‌کند و گرفتگی‌های رسوبات در انژکتور را پاک می‌کند. دستگاه‌های پیشرفته‌تر شستشوی انژکتور با تانک شوینده اولتراسونیک ارائه می‌شوند که برای شستن انژکتورهایی که رسوبات سخت گرفته‌اند و با دستگاه تست پاک نمی‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید انژکتور ماشین

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه