بلبرینگ های محصولات ایران خودرو

بلبرینگ‌های چرخ بخش مهمی از سیستم ترمز، فرمان و سیستم تعلیق خودرو هستند. آن‌ها مجموعه‌ای از توپ‌های فولادی یا بلبرینگ‌های مخروطی هستند که در داخل مجموعه توپی یک تکه، بین محور محرک و دیسک ترمز یا طبل قرار گرفته‌اند. بلبرینگ‌ها به چرخ‌ها اجازه می‌دهند تا بدون هیچ گونه اصطکاکی تا حد ممکن چرخانده شوند.
در این مقاله از شرکت اکسون قطعات، تولید کننده انژکتور و بلبیرینگ ماشین، انواع بلبرینگ ایران خودرو را به شما معرفی کرده‌ایم. شما می‌توانید بلبرینگ انواع ماشین سمند، دنا، پژو 206 و... را از طریق سایت سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرید.

نقش بلبرینگ در خودرو

همه قطعات متحرک خودرو برای داشتن عملکرد صحیح نیاز به بلبرینگ دارند. بلبرینگ عملکرد خودرو را افزایش داده، بارهای سنگین را تحمل کرده و اصطکاک را کاهش می‌دهد. برخی از سیستم‌های فرعی اصلی که در آن‌ها از بلبرینگ استفاده می‌شود شامل موتور، گیربکس، چرخ، فرمان، موتورهای الکتریکی، پمپ‌ها و غیره هستند. علاوه بر این، حتی برف پاک کن‌ها، آینه‌های عقب، لولا درب و کاپوت برای عملکرد صحیح به بلبرینگ نیاز دارند. با این حال، در صنعت خودرو، فقط از بلبرینگ و یاطاقان سر باریک استفاده می‌شود.

تصویر بلبرینگ

چگونه متوجه شویم بلبرینگ خراب شده است؟

داشتن بلبرینگ‌های خراب می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اگر بلبرینگ چرخ ماشین ایران خودرو شما خراب شده است، ممکن است خودرو به یک طرف کشیده شود، فرمان شل شده، صداهای ناهنجار به گوش برسد یا تکان‌های شدید و ساییدگی ناهموار لاستیک را تجربه کنید. در بدترین حالت، چرخ ممکن است در حین رانندگی استپ کند. همیشه به این تغییرات خودروی خود توجه داشته و در صورت احساس هرگونه تغییر غیرعادی، برای تعمیر و تعویض بلبرینگ‌ها اقدام نمایید.


برای مشاهده انواع انژکتور ماشین در سایت گروه صنعتی اکسون پارت کلیک کنید.


تعمیر و تعویض بلبرینگ‌ ماشین‌های ایران خودرو

بلبرینگ‌های فولادی درون محفظه‌ای در محور خودرو حرکت می‌کنند. وقتی صداهای ناهنجاری از چرخ یا چرخ‌های خود می‌شنوید، ممکن است نشانه خراب شدن بلبرینگ‌ها باشد که معمولاً به دلیل عدم مهر و موم صحیح یا استفاده نادرست از آن‌ها اتفاق می‌افتد. سر و صدا به تدریج بدتر شده و حرکات خشنی در خودروی شما ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است با ارتعاشی که روی فرمان ایجاد می‌شود، خود را نشان دهد. هر چه بیشتر با بلبرینگ‌های خراب رانندگی کنید، خسارت وارده به خودرو شما بیشتر خواهد بود.
بسته به نوع خودرو و خرابی بلبرینگ جلو، عقب یا چهار چرخ محرک آن، تعمیرات می‌تواند کاملاً متفاوت باشند. تعمیر بلبرینگ معمولاً شامل تعویض آن‌ها می‌شود. برای بررسی، ترمزها و مجموعه‌های روتور ابتدا برداشته شده تا مجموعه مهره محور و توپی نمایان شود. سپس بلبرینگ‌های قدیمی برداشته شده و با بلبرینگ‌های جدید جایگزین می‌شود؛ در نهایت دوباره مونتاژ انجام خواهد شد. اگر خودرو شما از ایران خودرو است، یک مکانیک معتبر در بخش خدمات نمایندگی شما می‌تواند این بررسی‌ها را انجام داده و از بلبرینگ ایران خودرو برای جایگزین کردن استفاده نمایند.

بلبرینگ اکسون

فروش بلبرینگ‌ ماشین‌های ایران خوردو

با افزایش تعدادی مدل و ورود انواع جدید خودروها به بازار، تقاضا برای بلبرینگ افزایش می‌یابد. هر خودرو بلبرینگ مخصوص به خود را دارد. بلبرینگ ایران خودرو نیز مخصوص خودروهای این شرکت بوده که ما در اکسون قطعات، آن‌ها را مطابق با استاندارد و واحدهای کنترل کیفیت شرکت خودروسازی ایران خودرو تولید و در اختیار مصرف کننده یا شرکت‌های تابع قرار داده‌ایم.

بلبرینگ مهمترین محصولات ایران خودرو

بلبرینگ‌های ایران خودرو متناسب با نوع هر خودرو متفاوت است که در این بخش به 3 مورد از مهم‌ترین آن‌ها پرداخته‌ایم:

بلبرینگ 206

همانطور که اشاره کردیم بلبرینگ‌ها از اصطکاک، قفل شدن و در رفتن چرخ‌های خودرو جلوگیری می‌کنند. انتخاب بلبرینگ مناسب، در هنگام رانندگی با سرعت بالا به حرکت سریع و چرخش راحت‌تر چرخ‌ها و فرمان کمک خواهد کرد. بهترین نوع بلبرینگ برای خودروهای 206 ایران خودرو، نمونه‌های اورجینال چرخ جلو و عقب هستند.

بلبرینگ سمند

شرکت ایران خودرو در سال 1386 نسل جدید خوردوهای خود با عنوان سند LX را معرفی نمود. بلبرینگ‌های خودروی سمند همانند بلبرینگ‌های خودروهای دیگر بوده اما هنگام خرید بلبرینگ ایران خودرو بهتر است نام خودروی خود را گفته تا بلبرینگ مخصوص آن را دریافت نمایید. این بلبرینگ‌ها دارای شماره فنی هستند که می‌توانید هنگام خرید، شماره فنی آن‌ها را ذکر نمایید. به عنوان مثال شماره فنی بلبرینگ توپی چرخ عقب (نوع ساده) خودروی سمند برابر با DLB 743 می‌باشد.

بلبرینگ پژو 405

بلبرینگ‌های پژو 405 نیز متفاوت هستند و هنگام خرید باید به نوع آن‌ها توجه داشته باشید. بلبرینگ چرخ جلو پژو 405، دارای 2 ردیف است که نسبت به بلبرینگ‌های یک ردیفه قدرت بالاتری دارند. این بلبرینگ‌ها می‌توانند بارهای شعاعی را تحمل کرده و دارای شماره GB 40574 هستند.
بلبرینگ ایران خودرو گاهی بین تمامی محصولات مشترک است، به عنوان مثال بلبرینگ چرخ جلو پژو 405 ذکر شده در بالا، در خودروهای سمند، پژو پارس، زانتیا، دنا، پژو 206 و 207 قابل استفاده است.
کیفیت بلبرینگ‌های هر برند متفاوت بوده که شما با بررسی خصوصیات هرکدام از آن‌ها قادر به انتخاب خواهید بود.

عمر بلبرینگ ایران خودرو چقدر است؟

از لحاظ تئوری، بلبرینگ‌های چرخ می‌توانند به اندازه ماشین شما دوام بیاورند. بر خلاف تعویض روغن یا چرخش لاستیک، هیچ برنامه استاندارد تعمیر و نگهداری برای تعویض آن‌ها وجود ندارد. با این حال، آن‌ها می‌توانند آسیب ببینند، به خصوص اگر به یک چاله برخورد کنید یا با سرعت زیاد برانید.
اگر آب، گل، نمک جاده یا ماسه به بلبرینگ برسد، چربی موجود در مجموعه هاب را آلوده می‌کند. به این ترتیب بلبرینگ‌ها فرسوده و در نهایت خراب می‌شوند. علاوه بر این، نادیده گرفتن بلبرینگ‌های فرسوده چرخ، می‌تواند به اتصالات CV داخلی یا خارجی خودرو (اتصالات با سرعت ثابت) که به محور محرک و گیربکس متصل می‌شود، آسیب برساند.

هزینه و قیمت بلبرینگ ماشین

هزینه بلبرینگ‌های هر برند و نیز بلبرینگ‌های چرخ جلو و عقب متفاوت است. برخی از متغیرها شامل مدل، میزان نیروی کار و هزینه قطعات در تعیین میزان هزینه تاثیرگذارند. با این حال، همانطور که تصور می‌کنید، برندهای لوکس هزینه بیشتری دارند.

لطفاً توجه داشته باشید اگر بلبرینگ‌های چرخ نیاز به تعویض در یک چرخ دارند، لازم نیست بلبرینگ‌های چرخ دیگر را در همان محور تعویض کنید. تعویض بلبرینگ شبیه به تعویض یک جفت لاستیک نیست. شما می‌توانید قطعاتی همچون بلبرینگ ایران خودرو را در سایت ما مشاهده کرده و متناسب با نیاز خود آن‌ها را تهیه و سفارش دهید.

جمع بندی

همانطور که توضیح دادیم بلبرینگ یکی از مهم‌ترین قطعات مکانیکی در خودرو است. در صورت استفاده از بلبرینگ نامرغوب، چرخ‌ها قفل شده و در بدترین حالت، ممکن است چرخ‌ها از جای خود خارج شوند. به این ترتیب برای جلوگیری از حوادث جبران ناپذیر، بهتر است بلبرینگ باکیفیت و متناسب با نوع خودروی خود را خریداری نمایید. ما در اکسون قطعات، تولید کننده انژکتور و بلبیرینگ ماشین، تمام سعی خود را کرده تا بلبرینگ ایران خودرو را متناسب با نوع خودرو تولید و عرضه نماییم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

اگر شما نیز تجربه استفاده از انواع بلبرینگ‌های بی کیفیت را داشته‌اید، آن را با ما در میان بگذارید.

 

بنر مقاله

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه