راهنمای زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو

بهترین زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو

دانستن زمان تعویض لوازم مصرفی خودرو از جمله نکات بسیار مهمی است که هر راننده‌ای باید از آن آگاهی داشته باشد. این کار می‌تواند ایمنی و عملکرد خودرو را بهبود بخشد و از خسارت‌های احتمالی ناشی از عدم تعویض به‌موقع جلوگیری کند. در این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا در مورد زمان مناسب تعویض لوازم مصرفی مهم خودرو و شیوه نگهداری از این قطعات صحبت کنیم.

لوازم مصرفی خودرو شامل چه چیزهایی می‌شوند و چه موقع باید آن‌ها را تعویض کرد؟

هر کدام از قطعات موجود در اتومبیل که نیاز به تعویض دوره‌ای دارد، جزء لوازم مصرفی خودرو به حساب می‌آید. از تایرها و تسمه‌ها گرفته تا روغن موتور، فیلتر هوا و روغن، لامپ‌ها، ترمز و ... همگی در دسته قطعات مصرفی خودرو قرار می‌گیرند.

روغن موتور ماشین را چه موقع تعویض کنیم؟

 تعویض به موقع روغن موتور خودرو و استفاده از روغن مناسب می‌تواند عمر موتور را افزایش دهد و عملکرد بهینه خودرو را حفظ کند. زمان تعویض روغن بستگی به نوع روغن و شرایط کارکرد خودرو دارد؛ اما به طور کلی هر 5000 تا 8000 کیلومتر یا هر 6 ماه یکبار، باید روغن موتور را تعویض کرد.

 اکثر خودروهای مدرن، به روغن‌های ترکیبی مصنوعی یا تمام مصنوعی نیاز دارند تا اصطکاک قطعات داخلی را به حداقل برسانند. با این حال، انتخاب روغن مناسب برای اتومبیل کار آسانی نیست و به برند و مدل خودروی شما بستگی دارد. برای اطلاع دقیق از نوع روغن موتور و زمان تعویض آن، می‌توانید به کتابچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. اگر موتور خودروی شما از روغن موتور تمام‌مصنوعی استفاده می‌کند، معمولا تا 15000 کیلومتر نیاز به سرویس و تعویض روغن ندارید.

زمان تعویض فیلتر بنزین چه موقع است؟

امروزه با پاک‌تر و خالص‌تر شدن سوخت‌ها، فیلترهای بنزین می‌توانند تا حدود 10000 کیلومتر به صورت بهینه کار کنند. معمولا علائمی مانند سخت استارت خوردن خودرو، اختلال در عملکرد موتور، روشن شدن چراغ چک، خراب شدن پمپ سوخت و شنیدن بوی نامطبوع از اگزوز نشان از این دارند که فیلتر بنزین کثیف شده است و نیاز به تعویض دارد.

زمان تعویض فیلتر هوا و فیلتر روغن چه موقع است؟

این لوازم مصرفی باید به صورت منظم تعویض شوند تا از ورود ذرات آلوده به موتور جلوگیری شده و عمر موتور افزایش پیدا کند. معمولا هر بار که روغن خودرو را عوض می‌کنید، فیلتر روغن نیز باید تعویض شود. از آنجایی که موتور وسایل نقلیه با هم تفاوت دارند، زمان تعویض فیلتر روغن در آن‌ها متفاوت است.

اکثر تولیدکنندگان فیلتر روغن توصیه می‌کنند که برای ماشین‌های بنزینی هر 10000 کیلومتر و برای ماشین‌های دوگانه‌سوز هر 15000 کیلومتر این کار انجام شود. توجه داشته باشید که شرایط و عادات رانندگی روی این زمان تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، اگر شما با اتومبیل خود بیشتر در شهر رانندگی می‌کنید، باید زمان تعویض فیلتر روغن شما نسبت به کسی که اغلب در بزرگراه تردد می‌کند، در فواصل زمانی کمتری صورت گیرد.

این نکته را به خاطر بسپارید که جایگزینی فیلتر قبل از گرفتگی کامل یا کثیف شدن زیاد از حد آن بسیار مهم است. این کار از آسیب به موتور جلوگیری کرده و به شما این اطمینان را می‌دهد که موتور در وضعیت بهینه‌ای قرار دارد. معمولا آسیب به موتور داخلی، از دست دادن فشار روغن، روغن‌کاری ناصحیح موتور و سایش زودرس موتور از نشانه‌هایی هستند که به راننده می‌فهمانند زمان تعویض فیلتر روغن فرا رسیده است.

در مورد فیلتر هوا نیز باید بدانید که زمان تعویض فیلتر هوا به شرایط رانندگی و میزان استفاده بستگی دارد. اما به طور کلی توصیه می‌شود پس از هر 19000 تا 24000 کیلومتر یا یک بار در سال، این قطعه را تعویض کنید. در صورتی که در شرایط خاص مثل محیط‌های پر از گرد و غبار یا ترافیک شهری رانندگی می‌کنید، زمان تعویض فیلتر هوای اتومبیل شما زودتر است.

چه موقع دیسک و صفحات ترمز خودرو نیاز به تعویض دارند؟

معمولا زمان تعویض دیسک ترمز، رابطه مستقیمی با کیفیت قطعات مورد استفاده در خودرو و میزان مراقبت راننده از خودرو دارد. البته دیسک نسبت به سایر اجزا دیرتر نیاز به تعویض پیدا می‌کند. با این حال، این موضوع نباید باعث شود تا چکاپ وضعیت آن را نادیده بگیرید.

بهتر است هر بار که قصد تعویض لنت را دارید، نگاهی به دیسک هم بیندازید. به طور میانگین، دیسک دو برابر لنت عمر می‌کند؛ اما این عدد در مناطق با آب و هوای مرطوب متفاوت است. یعنی در چنین آب و هوایی، عمر قطعات خودرو کمتر می‌شود. توجه داشته باشید اگر با لنت معیوب به رانندگی ادامه دهید، به مرور دیسک هم آسیب می‌بیند. آن‌گاه باید دیسک و لنت با هم عوض شوند.

تعویض لامپ‌های جلو و عقب خودرو چه زمانی باید انجام شود؟

معمولا زمان مشخص و دقیقی برای تعویض لامپ‌های چراغ اتومبیل تعیین نمی‌شود. از آنجایی که این قطعات بسیار مقاوم هستند و عمر طولانی دارند، بیشتر افراد به آن‌ها توجهی نمی‌کنند و تا خرابی کامل این قطعات، به فکر تعویض‌شان نمی‌افتند.

هر زمان که لامپ‌های چراغ‌های جلویی شما سوخت و روشن نشد، بلافاصله آن را با یک لامپ باکیفیت و مقاوم تعویض کنید. کار عاقلانه‌تر این است لامپ چراغ جلو، لامپ چراغ عقب و لامپ‌های چراغ ترمز به طور همزمان عوض شوند؛ زیرا معمولا این چراغ‌ها طول عمر یکسان دارند و ماندگاری آن‌ها مانند یکدیگر است.

چه زمانی باتری خودرو را عوض کنیم؟

زمان تعویض باتری برای هر خودرو فرق می‌کند و به نوع باتری، نحوه نگهداری و شرایط کارکرد خودرو بستگی دارد. باتری‌ها برای عمل در دمای معمولی طراحی شده‌اند و هوای خیلی سرد یا خیلی گرم، عمر آن‌ها را کم می‌کند. از دیگر عوامل آسیب‌زا به باتری ماشین، شارژ غیراصولی آن است. همواره در نظر داشته باشید که صفحات باتری به شدت حساس هستند و ایجاد اتصال کوتاه بین دو قطب مثبت و منفی باتری می‌تواند باعث ترکیدن باتری شود.

اگر باتری خودروی شما در شرایط نرمال و سالم کار می‌کند، توصیه می‌شود هر 3 تا 5 سال یکبار (یعنی عمر مفید باتری ماشین) آن را تعویض کنید. باتری‌های اسیدی – سربی در دسته باتری‌هایی قرار دارند که به مرور قدرت و کارایی‌شان را از دست می‌دهند؛ اما باتری‌های خشک، به طور کاملا ناگهانی از کار افتاده و خراب می‌شوند.

لاستیک و تایر را چه موقع تعویض کنیم؟

لاستیک‌ها پس از طی هر 40000 تا 80000 کیلومتر باید تعویض شوند. البته گاهی این زمان متغیر است و لاستیک در فواصل زمانی کوتاه‌تری نیاز به تعویض پیدا می‌کند. برای اطمینان از وضعیت سلامت لاستیک‌ها و ایمنی بیشتر در رانندگی، توصیه می‌شود وضعیت لاستیک‌ها را به صورت دوره‌ای بررسی کنید تا از تنظیم باد لاستیک و یا تعویض به‌موقع آن‌ها مطمئن شوید.

میزان سایش تایرهای خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولا شرایط رانندگی، فشار هوا، نوع رانندگی، کیفیت و نوع لاستیک و شیوه نگهداری و نظارت لاستیک‌ها از مهم‌ترین عواملی هستند که بر میزان سایش این قطعات تاثیر می‌گذارند.

زمان تعویض تسمه دینام و تسمه تایم چه موقع است؟

زمان تعویض تسمه تایم و تسمه دینام در خودروهای گوناگون متفاوت است؛ اما به طور معمول پس از هر 60000 کیلومتر یا هر چهار سال یکبار باید این قطعات را تعویض کرد. هیچ‌گاه این مدت زمان را نادیده نگیرید و در اسرع وقت اقدام به تعویض این قطعات کنید. توصیه می‌شود تعویض تسمه دینام و تسمه تایم زیر نظر متخصص و توسط یکی از نمایندگی‌های مجاز انجام شود تا مشکلی در عملکرد صحیح این قطعات به وجود نیاید.

تسمه دینام و تسمه تایم از موادی مثل لاستیک، نایلون و نخ ساخته شده‌اند؛ بنابراین نسبت به قطعات دیگر مقاومت کمتری در برابر گرما دارند و خیلی زود آسیب می‌بینند. این دو قطعه در فصل تابستان بیشتر گرم می‌شوند. گرمای موتور خودرو و گرمای تولیدشده توسط کندانسور نیز بر شدت این گرما می‌افزاید. از این رو نیاز است توجه بیشتری به تسمه دینام و تسمه تایم داشته باشید و در زمان تعیین‌شده آن‌ها را تعویض کنید.

چه زمانی شمع و وایر را تعویض کنیم؟

برای تعیین زمان دقیق شمع و وایر خودرو باید فاکتورهای بسیاری را در نظر بگیرید. معمولا زمان تعویض این قطعه بسته به مدل اتومبیل، کیفیت وایر، شرایط آب و هوایی، نوع رانندگی و ... متغیر است. با این حال به توصیه بسیاری از کارشناسان و متخصصان، وایرهای شمع هر 20000 تا 30000 کیلومتر یا هر دو تا سه سال یکبار نیاز به تعویض پیدا می‌کنند.

اگر علائمی مانند اختلال در عملکرد موتور، بالا رفتن مصرف سوخت، سر و صدای زیاد موتور یا نقص در سیستم الکتریکی را مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر نسبت به تعویض وایرهای شمع اقدام کنید. توجه داشته باشید که وایرها نقش مهمی در اشتعال مخلوط سوخت و هوا دارند و تعویض به‌موقع آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بیشتر بخوانید: عملکرد شمع در خودرو

تعویض جلوبندی خودرو چه زمانی انجام شود؟

سیستم تعلیق و جلوبندی نقش مهمی در هندلینگ و تعادل خودرو ایفا می‌کنند. خودرویی که جلوبندی و سیستم تعلیق سالمی دارد، از کیفیت سواری مناسبی نیز برخوردار است. وقتی قطعات جلوبندی خراب می‌شوند، صداهای ناهنجاری از اتومبیل به گوش می‌رسد. همچنین احتمال برهم خوردن تعادل خودرو و بروز حوادث ناگوار بالا می‌رود.

توصیه می‌شود پس از هر 80 هزار کیلومتر، جلوبندی خودرو را به طور کامل تعویض کنید. همچنین به محض شنیدن هر گونه صدای ناهنجار از سمت سیستم تعلیق، در سریع‌ترین زمان ممکن به تعمیرگاه مراجعه کرده و مشکل را برطرف نمایید.

 

فروش لوازم یدکی ماشین

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه