چگونه کمک فنر ماشین را نرم کنیم؟

کمک فنر یک قطعه مکانیکی مهم در سیستم تعلیق خودرو است که در نزدیکی چرخ‌ها قرار می‌گیرد. از این قطعه برای ایجاد‌ انعطاف‌پذیری و جبران نیروهای فشاری و کششی در حین حرکت و همچنین تغییرات وزن خودرو استفاده می‌شود. زمانی که فنر ماشین سال‌ها کار کند و آن را تعویض نکنید، در اثر استفاده مکرر و به دلایل مختلفی نظیر فشار، حرارت، آب ‌و هوا و ... سخت می‌شود و نرمی اولیه خود را از دست می‌دهد. این موضوع منجر به افزایش سختی تعلیق، لرزش‌های زیاد، کاهش راحتی در رانندگی و فرسودگی زودرس قطعات دیگر سیستم تعلیق خواهد شد.

در این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا روش‌های نرم کردن کمک فنر ماشین را با یکدیگر بررسی کنیم.

روش‌های نرم کردن کمک فنر ماشین کدام است؟

فنرها را می‌توان به دو نوع اصلی فنرهای تعلیق و فنرهای کمکی تقسیم‌بندی کرد. فنرهای تعلیق به عنوان قطعه اصلی سیستم تعلیق، وظیفه جذب نیروهای فشاری و کششی را بر عهده دارند؛ در حالی که فنرهای کمکی، برای افزایش باربری خودرو و تعادل بار استفاده می‌شوند. یک سر کمک فنر به شاسی خودرو متصل شده و سر دیگر آن به قطعه‌ای دیگر از سیستم تعلیق اتصال پیدا می‌کند.

گفتیم که فنرها به عنوان یک عنصر اصلی در سیستم تعلیق، وظیفه دارند از لرزش خودرو در هنگام رانندگی جلوگیری کنند و راحتی در رانندگی و کنترل خودرو را افزایش دهند. زمانی که از فنرها به مدت طولانی استفاده می‌شود، به تدریج نرمی اولیه خود را از دست داده و سفت می‌شوند. البته در صورت نگهداری منظم، تعویض به موقع فنرها و استفاده از قطعات با‌کیفیت، می‌توان از نرم شدن زودرس فنرها جلوگیری کرد و عمر آن‌ها را افزایش داد.

با این حال، اگر احساس می‌کنید کمک فنرهای ماشین شما برای بهبود در رانندگی و طول عمر سیستم تعلیق خودرو نیاز به نرم کردن دارند، در ادامه این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا روش‌های مختلف نرم کردن فنرهای کمکی خودرو را بررسی کنیم.

نرم کردن کمک فنر خودرو

استفاده از روش‌های گرمایشی

گرما دادن به کمک فنرهای خودرو می‌تواند به نرم شدن آن‌ها کمک کند. در این روش می‌توانید از حرارت استفاده کنید.

گریس‌کاری و استفاده از روغن‌های مخصوص

علت اصلی کوبش کمک فنرها و سختی این قطعات، کاهش سیال درون آن‌ها است. با ابزارهای روان‌کننده مانند گریس یا روغن و تزریق مجدد سیال به کمک فنرها می‌توان  آن‌ها را به طور مستقیم نرم کرد.

استفاده از دستگاه‌های شارژ کمک فنر

با تنظیم فشار گاز کمک فنرها با دستگاه‌های شارژ کمک فنر، می‌توان این قطعات را نرم‌تر کرد.

فشاردهی مناسب به فنرها

فشار دادن کمک فنرها یا تغییر شکل آن‌ها به صورت دستی می‌تواند به نرم شدن این قطعات کمک کند. این روش‌ باید با دقت بسیار زیاد و حذف هر گونه خطر آسیب به فنرها انجام شود.

استفاده از گاز نیتروژن

گاز نیتروژن به دلیل ماهیتی که دارد، در مقایسه با هوای فشرده باعث نرمی بیشتر کمک فنرها می‌شود. البته تزریق بیش از حد نیز کمک فنر را سخت‌تر کرده و آن را فقط برای خودروهای اسپرت قابل استفاده می‌کند.

ذکر این نکته ضروری است که در نرم کردن کمک فنرها، باید حد استاندارد ضریب نرمی را رعایت کنید. نرمی بیش از حد، چسبندگی خودرو نسبت به سطح را کاهش داده و خطرات احتمالی را افزایش می‌دهد. برای پیشگیری از این مشکل، بسیاری از تعمیرکاران خودرو یک فشارسنج برای کنترل گاز ورودی و یک سنسور برای اطمینان از فشار و وزنی که فنرهای کمکی بعد از شارژ تحمل می‌کنند را به کار می‌برند. جهت تنظیم فشار گاز، نیازی به برداشتن کاسه نمد و سوراخ‌کاری نیست و تزریق بدون دست زدن به ساختار انجام می‌شود. بدین ترتیب می‌توان نرمی کمک فنر را به میزان دلخواه رساند.

کمک فنرهای گازی، نرمی بیشتری نسبت به کمک فنرهای روغنی دارند. بنابراین، یکی از روش‌هایی که باعث می‌شود نرمی بیشتری را تجربه کنید، استفاده از کمک فنرهای گازی است. بدون شک انتخاب کمک فنرهای باکیفیت، با نرمی مناسب و سازگار با وزن و نوع خودرو می‌تواند سخت شدن این قطعات را به تعویق بیندازد. بنابراین مدت طولانی‌تری می‌توانید از این قطعات برای جذب شوک‌ها و لرزش‌ها و رانندگی  راحت‌تر استفاده کنید.

توجه داشته باشید در صورتی که فنرهای کمکی خودرو خیلی سخت شوند و در جذب نیروها ناکارآمد عمل کنند، بهتر است هر چه سریع‌تر آن‌ها را تعویض کنید. استفاده از کمک فنرهای جدید و با‌کیفیت، به نرم شدن سیستم تعلیق نیز کمک می‌کند. اگر در زمینه نرم کردن کمک فنر تخصصی ندارید و نمی‌دانید از کدام روش استفاده کنید، بهتر است با یک تعمیرکار متخصص مشورت کرده تا مناسب‌ترین راه‌حل را به شما پیشنهاد دهد.

سفت شدن کمک فنرهای ماشین

استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته برای نرم کردن کمک فنر

استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته در صنعت خودروسازی به ویژه در زمینه فنرهای ماشین، امکانات بیشتری برای نرم کردن و تنظیم این قطعات فراهم کرده است. این تکنولوژی‌ها عمدتاً به منظور بهبود عملکرد تعلیق، راحتی رانندگی و کارایی خودرو استفاده می‌شوند.

با فناوری‌های پیشرفته امروزی می‌توان فشار و سختی فنرها را به صورت الکترونیکی کنترل کرد. این امر موجب می‌شود تا تولیدکنندگان خودرو، فنرها را بسیار دقیق‌تر و بهینه‌تر نرم کرده و میزان راحتی و کنترل خودرو را افزایش دهند. این تکنولوژی‌ها همچنین به کاهش اندازه و وزن کمک فنرها منجر شده و آسیب‌پذیری آن‌ها را با بهبود کارایی این قطعات کاهش می‌دهند.

یکی از تکنولوژی‌های پیشرفته برای کاهش نیاز به تعویض کمک فنر یا تعمیر این قطعه، استفاده از فنرهای کمکی قابل تنظیم است. این فنرها از جنس‌های خاصی ساخته شده‌اند و می‌توان نرمی و سختی آن‌ها را به صورت الکترونیکی یا هیدرولیکی تنظیم کرد.

فنرهای کمکی هوشمند نیز با استفاده از سنسورها، الگوریتم‌ها و سامانه‌های کنترل هوشمند، به صورت پویا و خودکار نرمی و سختی فنرها را تنظیم می‌کنند. این فنرها توانایی پاسخگوئی به شرایط مختلف رانندگی را دارا هستند و عملکرد تعلیق را بهبود می‌بخشند.

روش های نرم کردن کمک فنرها

سخن پایانی

در این مطلب از اکسون پارت، روش‌های نرم کردن کمک فنر ماشین را بررسی کردیم. توجه داشته باشید اولین گام در نرم کردن کمک فنر ماشین، رعایت استاندارد در تنظیم نرمی و سختی فنرها است. برای این کار باید به توصیه‌های تولید‌کننده خودرو و متخصصین دقت کنید. هر گونه تغییرات غیرمجاز در نرمی و سختی فنرها می‌تواند به عملکرد و ایمنی خودرو آسیب بزند.

تا جایی که امکان دارد، از قطعات اصلی و معتبر برای سیستم تعلیق خودروی خود استفاده کنید و در صورت نیاز به تعویض کمک فنرها با فنرهای جدید، حتما قطعات باکیفیت را به کار ببرید. تعادل بار بین عقب و جلوی خودرو هنگام نصب فنرهای جدید یا تغییر در نرمی و سختی فنرها، بسیار اهمیت دارد. عدم تعادل بار می‌تواند استحکام سیستم تعلیق را کاهش دهد و عملکرد صحیح آن را مختل کند.

فروش قطعات یدکی ماشین

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه