بررسی علت های مختلف خاموش شدن ماشین

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که هنگام رانندگی خودرویتان خاموش شود؟ این وضعیت در شرایط مختلفی مانند خاموش شدن ناگهانی ماشین هنگام برداشتن پا از روی پدال گاز، بعد از استارت زدن، در حالت درجا یا در حال حرکت و ... اتفاق می‌افتد. چنین مشکلاتی جزء ایرادهای جدی خودرو محسوب می‌شوند و اگر برطرف نشوند، خسارت‌های جدی به بار می‌آورند.

در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم تا به بررسی علت‌های مختلف بروز این مشکلات و نحوه برطرف کردن آن‌ها بپردازیم. همچنین دلایل خاموش شدن یهویی و ناگهانی سه خودروی پراید، پژو 405 و پژو 206 در حال حرکت را نیز مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

علت‌های خاموش شدن ناگهانی ماشین در حالت حرکت

به طور کلی خودروها در حالت‌های مختلفی مثل پایین آمدن دور موتور یا درجا زدن، بعد از استارت زدن، هنگام ترمز گرفتن و کاهش سرعت یا در حال حرکت، ممکن است به شکل ناگهانی خاموش شوند. بسیاری از علت‌های خاموش شدن ماشین در هر کدام از حالت‌های فوق، مشترک است که ما در این مقاله سعی داریم به صورت فهرست‌وار به‌ همه این علت‌ها اشاره کنیم. برخی از علت‌های خاموش شدن ناگهانی اتومبیل در حال حرکت عبارتند از:

 • معیوب بودن سنسور موقعیت میل‌لنگ

معیوب بودن سنسور موقعیت میل‌لنگ یکی از شایع‌ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین است. این سنسور یکی از قطعات مهم در سیستم احتراق خودرو محسوب می‌شود و وظیفه تشخیص وضعیت دقیق میل‌لنگ و ارسال اطلاعات به سیستم کنترل موتور برای تنظیم زمان احتراق سوخت را بر عهده دارد.

اگر سنسور موقعیت میل‌لنگ دچار مشکل شود، مثلاً خراب شود یا ناصحیح عمل کند، ماشین به طور ناگهانی خاموش می‌شود. علت اصلی این امر، این است که سیستم احتراق برای تنظیم زمان احتراق، نیاز به اطلاعات دقیق از موقعیت میل‌لنگ دارد. وقتی سنسور این اطلاعات را به درستی ارسال نمی‌کند، زمان احتراق سوخت به‌ طور نادرست تنظیم شده و ماشین ناگهان خاموش می‌شود. البته در خودروهای جدیدتر، سنسور میل بادامک تعبیه شده است که در صورت خراب شدن سنسور میل‌لنگ، وارد عمل خواهد شد.

 • معیوب بودن پمپ بنزین یا سیستم سوخت‌رسانی

وظیفه اصلی پمپ بنزین و سیستم سوخت‌رسانی، تامین سوخت مورد نیاز موتور و ایجاد مخلوط مناسب سوخت و هوا برای احتراق صحیح است. اگر پمپ بنزین دچار مشکل شود، مثلاً فشار بنزین کافی نباشد، سوخت موتور تامین نشده و ماشین ناگهان خاموش می‌شود. وقتی پمپ بنزین به درستی عمل نمی‌کند، مخلوط سوخت و هوا ترکیب مناسبی ندارند و احتراق به طور صحیح انجام نمی‌شود. گاهی اوقات پمپ بنزین مشکلی ندارد اما فیلتر بنزین مسدود شده است. در این صورت نیز پمپ بنزین نمی‌تواند سوخت را به خوبی پمپاژ کند و از فیلتر عبور دهد؛ بنابراین ماشین خاموش می‌شود.

بیشتر بخوانید: اجزای سیستم سوخت رسانی

 علت های خاموش شدن ناگهانی ماشین

 • معیوب بودن دینام خودرو

دینام یک قطعه مهم در سیستم برق خودرو محسوب می‌شود و برای تامین برق قسمت‌های الکتریکی خودرو به کار می‌رود. اگر دینام خراب شود (نشانه های خرابی دینام خودرو) یا در عملکرد آن اختلال به وجود آید، ارتباط بین منبع تغذیه و اجزای الکتریکی خودرو قطع خواهد شد و ممکن است ماشین به طور ناگهانی خاموش شود. برای بررسی این مشکل، ابتدا وضعیت باتری را بررسی کنید. باتری باید به طور کامل شارژ شده و در وضعیت عالی باشد. اگر باتری کم شارژ است یا مشکلی دارد، احتمالا دینام به درستی کار نمی‌کند.

 • خرابی سوییچ احتراق

وظیفه اصلی سوییچ احتراق، تنظیم زمان احتراق و ارسال جرقه الکتریکی برای اشتعال سوخت در سیلندرهای موتور است. با خراب شدن این قطعه، زمان‌بندی مناسبی برای احتراق سوخت تنظیم نشده و سوخت در زمان مناسب مشتعل نمی‌شود. بنابراین موتور ناپایدار عمل کرده و در نهایت خاموش خواهد شد.

خرابی یا قطع اتصالات در سوییچ احتراق نیز می‌تواند باعث بروز مشکلات در انتقال جرقه الکتریکی شده و خودرو را به طور ناگهانی خاموش کند. برای تشخیص مشکل سوییچ احتراق می‌توانید به آلارم‌های هشدار‌دهنده مربوط به سیستم احتراق توجه کنید. یا اینکه با استفاده از تجهیزات مخصوص، عملکرد این قطعه را بررسی کرده تا از طرز کارکرد صحیح آن مطمئن شوید.

 • ناکارآمدی سنسورها

سنسورها در خودروها وظیفه تشخیص و انتقال اطلاعات مختلف به سیستم‌های کنترلی و مدیریتی را دارند. از جمله آن‌ها می‌توان سنسورهای مربوط به سیستم‌های احتراق، ترمز، روغن، دما و ... را نام برد. وقتی خودرو در حالت درجا یا دور آرام کار می‌کند، سرعت موتور پایین و تولید اکسیژن نیز کم است.

اگر سنسور اکسیژن خراب باشد، اطلاعات نادرست به سیستم‌های کنترلی ارسال شده و ممکن است سوخت و هوا به طور نادرست مخلوط شوند. این موضوع باعث کاهش کارایی موتور و افزایش مصرف سوخت می‌شود. در نهایت اگر مشکل به حد خطرناک برسد، سیستم‌های کنترلی تصمیم می‌گیرند برای جلوگیری از خطرات محتمل، موتور را خاموش کنند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سنسورهای خودرو

 خاموش شدن ناگهانی ماشین

علت‌های خاموش شدن ناگهانی ماشین با برداشتن پا از روی پدال گاز

 • خرابی استپر موتور

استپر موتور مسئول کنترل مقدار هوای وارد‌شده به موتور و روشن نگه داشتن ماشین است. زمانی که شما پا را از روی پدال گاز برمی‌دارید، اگر استپر موتور خراب باشد، مقدار هوای وارد‌شده به موتور کاهش می‌یابد. بنابراین سوخت و هوا ترکیب نادرستی خواهند داشت. این موضوع باعث افزایش مصرف سوخت، کاهش کارایی موتور و در نهایت، خاموش شدن یهویی موتور می‌شود.

 • ایراد در سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز مسئول اندازه‌گیری مقدار گاز وارد‌شده به موتور و کنترل دریچه گاز برای تنظیم مقدار هوا و سوخت مورد نیاز برای احتراق صحیح است. اگر سنسور دریچه گاز دچار نقص یا خرابی شود، ممکن است عملکرد صحیح آن تحت‌تأثیر قرار گیرد و مشکلاتی مانند خاموش شدن ناگهانی موتور را به وجود آورد.

 • ایراد در سیم گاز

سیم گاز انتقال سیگنال‌های الکتریکی از کوپدال گاز به سیستم کنترل موتور را انجام می‌دهد. وقتی که سیم گاز دچار ایراد شود، ارتباط بین پدال گاز و سیستم کنترل موتور قطع شده و موتور قادر به دریافت سیگنال‌های لازم برای تنظیم مقدار سوخت و هوا نخواهد بود. این موضوع در نهایت باعث خاموش شدن ناگهانی موتور می‌شود.

 • دور موتور کم

دور موتور کم به معنای کاهش ناگهانی سرعت چرخش موتور به زیر حد مجاز است که معمولاً در حالت‌هایی که موتور در حال تعمیر یا تعویض سیستم سوخت‌رسانی، سیستم انتقال قدرت یا سیستم تنظیم سوخت و هواست، رخ می‌دهد. زمانی که دور موتور به طور ناگهانی کاهش یابد، امکان دارد سیستم کنترل موتور نتواند به درستی سوخت و هوا را با ترکیب مناسب فراهم کند و ماشین ناگهان خاموش شود.

 دلایل خاموش شدن ماشین

 • خرابی ECU

ECU یک واحد کنترل الکترونیکی است که وظیفه کنترل و تنظیم عملکرد‌های مختلف موتور خودرو را بر عهده دارد. اگر ECU دچار خرابی یا نقص در عملکرد شود، ممکن است نتواند به درستی سیگنال‌های لازم را به اجزای مختلف موتور ارسال کند. این مشکل  منجر به عدم تنظیم صحیح سوخت و هوا، تاخیر در تنظیمات و یا حتی خاموش شدن ناگهانی موتور به محض برداشتن پا از روی پدال گاز می‌شود.

 • خرابی کوئل

کوئل انرژی الکتریکی را از باتری به شمع‌ها منتقل می‌کند. اگر کوئل دچار خرابی یا نقص در عملکرد شود، انتقال انرژی به شمع‌ها به درستی صورت نخواهد گرفت. این مشکل می‌تواند باعث سوخت نامنظم در سیلندرها، کاهش قدرت و عملکرد موتور و در نهایت، خاموش شدن ناگهانی موتور شود.

دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین بعد از استارت زدن

 • اشکال در سوپاپ کنترل هوای دور آرام

زمانی که سوپاپ کنترل هوای دور آرام به درستی کار نکند، احتمالا ماشین پس از استارت زدن به زودی خاموش خواهد شد. این اتفاق در استارت‌های سرد بیشتر رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل، ابتدا سوپاپ کنترل هوای دور آرام را تمیز کنید. اگر مشکل حل نشد، ممکن است یک نقص الکتریکی در داخل شیر کنترل وجود داشته باشد. در صورتی هم که مشکل در خود IAC باشد، هر چه زودتر آن را تعویض نمایید.

 • نشتی وکیوم

نشتی در وکیوم، نسبت مناسب سوخت و هوای اندازه‌گیری‌شده را از بین می‌برد و باعث می‌شود خودرو بدون چربی کار کند. اگر این نشتی از حد مجاز بگذرد، باعث لرزش وسیله نقیله در هنگام استارت زدن شده و بعد از مدت کوتاهی خودرو را خاموش می‌کند.

 • درآمدن تسمه تایم

درآمدن تسمه تایم، زمان‌بندی میل بادامک را مختل می‌کند و باعث می‌شود سوراخ‌های ورودی و خروجی در زمان نامناسبی باز شوند. این امر منجر به احتراق نادرست، از کار افتادن موتور و خاموشی یک‌باره خودرو می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان تعویض تسمه تایم

 خاموش شدن یهویی ماشین

دلایل خاموش شدن ماشین در حالت درجا و دور آرام

 • کم بودن بیش از اندازه دور ماشین

در صورت امکان، پیچ گاز را زیاد کنید.

 • تنظیم نبودن مخلوط بنزین و هوا

بنزین برای احتراق به اکسیژن نیاز دارد؛ بنابراین سوخت دور آرام را تنظیم کنید.

 • تنظیم نبودن پیچ هوا

همه ماشین‌هایی که دارای پیچ هواگیری رادیاتور هستند، پس از هر بار تخلیه و پر شدن باید هواگیری شوند تا گردش آب در رادیاتور قطع نشود. اگر ماشین شما هم در دور آرام خاموش می‌کند، پیچ هوا را تمیز کنید.

علت‌های خاموش شدن پراید در حال حرکت

خاموش شدن ناگهانی پراید در حال حرکت به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که عبارتند از:

مشکل در سیستم انتقال نیرو (گیربکس): اگر گیربکس پراید دچار مشکل شود، ممکن است ماشین شما در حال حرکت کم بیاورد و خاموش شود. این مشکل معمولا به دلیل نقص در جعبه دنده، کلاچ یا سایر قطعات گیربکس اتفاق می‌افتد.

مشکل در سیستم الکتریکی: ایراد در سیستم الکتریکی پراید مثل باتری ضعیف یا قطعات با اتصالات الکتریکی خراب ممکن است موجب خاموش شدن ناگهانی ماشین در حال حرکت شوند.

مشکل در سیستم سوخت‌رسانی: اگر سیستم سوخت‌رسانی خودرو مانند پمپ بنزین، فیلتر سوخت و ... دچار مشکل شوند، سوخت مناسب به موتور تحویل داده نمی‌شود و ماشین خاموش خواهد شد.

علاوه بر موارد بالا، اشکال در ECU، خرابی کویل و رله‌ها، خرابی سنسور اکسیژن و دینام معیوب نیز باعث خاموش شدن پراید در حال حرکت می‌شوند.

علت‌های خاموش شدن پژو 405

خاموش شدن پژو 405 دلایلی مشابه علت‌های خاموش شدن پراید دارد. در مورد این خودرو باید قطعاتی مانند استپر، سنسور اکسیژن، ECU، کویل و رله‌ها و ... را بررسی کنید.

علت‌های خاموش شدن پژو 206

در مورد این خودرو نیز بهتر است قطعات مهمی مثل پمپ بنزین، ECU، باتری، فیوزها، رله‌ها و ... را بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض نمایید.

سخن پایانی

در این مطلب از اکسون پارت به بررسی دلایل مختلف خاموش شدن ناگهانی ماشین در شرایط مختلف پرداختیم. در صورتی که علت دقیق این موضوع برایتان مشخص نیست، بهتر است با یک تکنسین متخصص یا کارشناس خودرو مشورت کنید. این افراد با استفاده از تجهیزات خاص و تجربه‌ای که دارند، علت دقیق خاموش شدن ناگهانی ماشین را تشخیص داده و تعمیرات لازم را انجام می‌دهند.

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه