دلایل اصلی جوش آوردن ماشین در هوای سرد و زمستان

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده که هنگام رانندگی در هوای سرد، خودرویتان جوش بیاورد. در این مواقع چه می‌کنید؟ دلیل جوش آوردن ماشین چیست؟ اصلا نگران نباشید. جوش آوردن ماشین یکی از معضلاتی است که افراد بسیاری را درگیر خود می‌کند. این مشکل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که در این مقاله از اکسون پارت، قصد داریم آن‌ها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

علت جوش آوردن ماشین در هوای سرد چیست؟

همان‌طور که می‌دانید ماشین به دلایل مختلفی جوش می‌آورد. اگر این اتفاق در فصل سرما رخ داده است، می‌تواند به علت یخ زدن آب رادیاتور، مسدود شدن مسیر آب در ترموستات، خرابی واتر پمپ، کمبود آب در رادیاتور و ... باشد. در ادامه، هرکدام از عوامل اصلی جوش آوردن ماشین در فصل سرما را به طور دقیق بررسی کنیم.

فروش قطعات یدکی خودرو

یخ زدن آب رادیاتور

موتور، قلب خودرو محسوب می‌شود. این قطعه اگر بیش از حد مجاز گرم شود، آسیب می‌بیند و قطعات مختلف خود را نیز تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد. اگر آب موجود در رادیاتور یخ زده باشد، باعث جوش آوردن موتور خودرو می‌شود. برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل، لازم است که ابتدا اقداماتی برای یخ‌زدایی آب رادیاتور انجام دهید.

بهترین راهکار، استفاده از آب گرم و ریختن آن بر روی قسمت‌های گوناگون موتور و سیستم خنک‌کننده است. روی تمام قسمت‌هایی که آب در آن‌ها جریان دارد، آب گرم بریزید تا یخ‌ها ذوب شوند. بعد از آن می‌توانید استارت بزنید و ماشین خود را روشن کنید. گاهی اوقات یخ‌زدگی آب درون سیلندر یا لوله‌ها باعث ترکیدگی این قسمت‌ها می‌شود. اگر ترکیدگی را به وضوح مشاهده کردید، این قطعات باید تعویض شوند.

توجه داشته باشید که بهترین راهکار برای جلوگیری از یخ زدن آب داخل رادیاتور، افزودن ضد‌یخ به آن است. بنابراین حتما در آغاز فصل پاییز و پیش از آنکه هوا بیش از اندازه سرد شود، ضدیخ خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

علت جوش آوردن ماشین در زمستان

مسدود شدن مسیر آب در ترموستات 

وظیفه ترموستات جاری کردن مایع خنک‌کننده در اطراف موتور است تا موتور به دمای ایده‌آل برسد. زمانی که موتور سرد است، ترموستات مسیر ورودی آب به رادیاتور را می‌بندد تا موتور زودتر گرم شود. وقتی که موتور گرم شد، ترموستات ورودی آب را باز می‌کند تا درجه حرارت موتور در حد معمول خود باقی بماند. حال اگر ترموستات به هر دلیلی خراب شود یا در عملکرد آن اختلال به وجود آید، جریان آب به رادیاتور قطع شده و باعث جوش آمدن موتور خودرو می‌شود.

خرابی واتر پمپ

واتر پمپ ضدیخ و آب را در موتور خودرو به گردش در می‌آورد تا موتور خودرو را خنک نگه دارد. اگر واتر پمپ ایراد پیدا کند، موتور بیش از اندازه داغ شده و احتمال جوش آوردن آن بالا می‌رود. خرابی واتر پمپ معمولا در اثر نشتی رخ می‌دهد. اگر متوجه نشت مایع خنک‌کننده در خودروی خود شدید، این احتمال را بدهید که واتر پمپ آن دچار نقص شده است.

 برای مطمئن شدن از نشت مایع خنک‌کننده یا ضدیخ، خودرو را در سطح صاف پارک کنید. بعد از گذشت چند ساعت، زیر خودرو را ببینید؛ اگر مایعات سبز یا نارنجی رنگ از ماشین نشت کرده باشد، احتمالا واتر پمپ خراب است. کم شدن بیش از حد آب رادیاتور، کاهش قدرت باد کولر، بالا رفتن بیش از حد آمپر آب و شنیدن صدای ساییدگی از قطعات موتور نیز می‌تواند به دلیل خرابی واتر پمپ باشد.

 دلایل جوش آوردن ماشین

کمبود آب در رادیاتور

هر گونه اختلال در عملکرد سیستم خنک‌کاری ماشین می‌تواند عوارض بسیار وخیم و گاهی جبران‌ناپذیر داشته باشد. یکی از مواردی که عملکرد این سیستم را تحت شعاع قرار می‌دهد، کم شدن آب رادیاتور است که موجب جوش آوردن ماشین در فصل سرما یا حتی سوختن سرسیلندرها می‌شود. توصیه ما این است که حتما میزان آب رادیاتور را با چک کردن قسمت‌های گوناگون آن مثل درپوش و دیگر قطعات، بررسی کنید تا از سلامت رادیاتور کاملا مطمئن شوید. در صورت لزوم مایع ضدجوش در آن بریزید تا از آسیب بیشتر به موتور جلوگیری شود.

از مهم‌ترین دلایل کم شدن آب رادیاتور می‌توان سوراخ شدن رادیاتور، خرابی واتر پمپ، خرابی ورودی آب به سیلندر، نشت آب از منبع انبساط، خرابی فن و ... را نام برد. نکته مهمی که همواره باید در نظر داشته باشید، تعادل میزان آب و مایع خنک‌کننده است. عدم هماهنگی میان این دو، موتور را گرم می‌کند و باعث جوش آوردن آن خواهد شد.

جوش آوردن ماشین در زمستان

به طور کلی، اگر به هر دلیلی آب رادیاتور خودروی شما کم شد، سریعا به آن آب اضافه کنید در غیر این صورت موتور دچار آسیب جدی خواهد شد. ضدیخ و آب مقطر باید به نسبت هماهنگی با یکدیگر ترکیب شوند. میزان هر یک از این مواد را در دفترچه راهنما چک کرده و در صورتی که به آن دسترسی ندارید، به میزان یکسان 50-50 از هر کدام مخلوط کنید.

کم شدن روغن موتور

یکی دیگر از دلایل جوش آوردن خودرو در فصل سرما، کم شدن روغن موتور است. روغن موتور از اجزای مهم و ضروری برای عملکرد صحیح و بهینه موتور به حساب می‌آید و کم شدن آن می‌تواند برای خودرو بسیار خطرناک باشد. مثلا اینکه چون روغن موتور باعث خنک‌سازی قطعات داخلی موتور می‌شود، کمبود آن موتور را جوش می‌آورد.

از دیگر عوارض کمبود روغن موتور در خودرو تولید نویز و صداهای غیرعادی، کاهش عملکرد موتور، کاهش عملکرد خودرو، لرزش خودرو، احساس بوی سوختگی و ... هستند. برای پیشگیری از بروز این مشکلات باید به دوره‌های تعویض روغن موتور توجه ویژه داشته باشید. همچنین روغن موتوری را تهیه کنید که با نوع و شرایط موتور خودروی شما سازگار است. بررسی سیستم روغن‌ریزی و مطمئن شدن از عملکرد صحیح آن نیز می‌تواند باعث جلوگیری از کمبود روغن موتور شود.

حتما بخوانید: بهترین زمان تعویض روغن موتور ماشین

جوش آوردن ماشین در هوای سرد

خرابی فن خنک‌کننده

فن، هوای خنک را از بیرون به سمت رادیاتور می‌رساند تا آب داخل آن خنک شود. وقتی فن عملکرد صحیحی نداشته باشد، آب رادیاتور به اندازه کافی خنک نشده و دمای موتور بالا می‌رود.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت دلایل جوش آوردن ماشین در هوای سرد را بررسی کردیم. هر کدام از موارد ذکر‌شده در بالا می‌توانند باعث جوش آوردن موتور خودروی شما شوند. در صورت مشاهده هر یک، به سرعت با یک تکنسین ماهر صحبت کنید و دستورالعمل‌های لازم جهت برطرف کردن مشکل را دنبال نمایید.

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه