آشنایی با علائم روغن سوزی ماشین

روغن سوزی یکی از مشکلات شایع و بسیار جدی در خودروها است که می‌تواند به طور گسترده‌ای عملکرد و عمر موتور را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل بیشتر در خودروهای قدیمی و کارکرده اتفاق می‌افتد؛ اما ممکن است بسیاری از خودروهای جدید نیز دچار آن شوند.

در این مطلب از اکسون پارت، پیش از آنکه به جزئیات این موضوع بپردازیم و علائم و نشانه‌های روغن سوزی را بررسی کنیم، ابتدا مفهومی از روغن سوزی ماشین را بیان می‌کنیم و سپس به ابعاد مختلف این مشکل و روش‌های پیشگیری و رفع آن می‌پردازیم. پس اگر می‌خواهید امورات مرتبط با اتومبیل‌تان را همواره زیر نظر و کنترل داشته باشید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

حتما بخوانید: بهترین زمان تعویض روغن موتور ماشین

روغن سوزی چیست و دلایل آن کدامند؟

روغن سوزی همان سوختن روغن درون موتور ماشین است. از روغن به منظور حفظ کارکرد صحیح و بهینه موتور و کاهش سایش و فرسایش قطعاتی نظیر پیستون، سرسیلندرها و قطعات ریز و درشت موتور استفاده می‌شود. این روغن با روان کردن قطعات، اصطکاک بین آن‌ها را کاهش داده و عمر مفید آن‌ها را افزایش می‌دهد. روغن موتور به عنوان یک عامل خنک‌کننده نیز عمل می‌کند. این مایع در حین عبور از قطعات موتور، حرارت تولید‌شده را جذب کرده و به سرعت آن را به سیستم خنک‌کننده انتقال می‌دهد. جاری شدن روغن در مسیرهای مشخص، باعث خنک شدن موتور و جلوگیری از افزایش دمای آن خواهد شد.

نشانه های روغن سوزی ماشین

اگر به دلایلی روغن همراه با سوخت بسوزد، در این صورت چه خودروی شما قدیمی باشد یا جدید، دچار روغن سوزی می‌شود.

روغن به دورن محفظه احتراق، راه پیدا می‌کند و در مجاورت حرارت و گرمای زیاد می‌سوزد. چیزی که شما مشاهده می‌کنید این است که سطح روغن درون محفظه، به طور مداوم پایین و پایین‌تر می‌آید.

روغن سوزی ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. اصلی‌ترین علت آن، نشت روغن از سیستم روانکاری خودرو است که در اثر خرابی قطعاتی مانند سرسیلندرها، درپوش سرسیلندر، پیستون‌ها، حلقه‌های پیستون و گیربکس رخ می‌دهد.

این مشکل تأثیرات منفی بر روی عملکرد و عمر مفید موتور می‌گذارد. جدی‌ترین مسئله، افزایش مصرف سوخت است. زیرا با سوختن روغن، نسبت سوخت به هوا در محفظه احتراق تغییر پیدا کرده و میزان نسبت سوخت بالاتر می‌رود که این موضوع باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد.

روغن سوزی، قدرت و عملکرد موتور را نیز کاهش می‌دهد و در نهایت ممکن است به خرابی و سایر مشکلات جدی در موتور منجر شود.

برای اینکه بتوانید اقدامات لازم و به موقع را جهت تعمیر روغن سوزی ماشین انجام دهید، بهتر است با علائم و نشانه‌های روغن سوزی در خودرو آشنا باشید. از واضح‌ترین نشانه‌های سوختن روغن در موتور، خروج دود آبی رنگ از اگزوز و کاهش مداوم سطح روغن در موتور است. به جز این دو مورد، وجود بوی ناخوشایند در سمت موتور، چرب شدن شمع خودرو و دهانه اگزوز، افزایش مصرف سوخت و کاهش شتاب و افت قدرت موتور از علائمی هستند که نشان از روغن سوزی در خودرو می‌دهند. در ادامه مطلب هر کدام از این نشانه‌ها را به طور مفصل‌تر بررسی می‌کنیم.

علائم روغن سوزی ماشین

 • خروج دود آبی رنگ از اگزوز

هر موتور دریچه‌هایی دارد که با باز و بسته شدن اجازه می‌دهند هوا و بنزین وارد موتور شود. هوا و بنزین پس از سوختن، گاز خروجی را از موتور خارج می‌کنند. گاهی اوقات به دلیل مهر و موم بد سوپاپ یا فرسوده و شکسته بودن آن، روغن همراه با هوا و بنزین وارد محفظه احتراق می‌شود و می‌سوزد. در این موقع روغن سوزی اتفاق افتاده و دود آبی از اگزوز خارج می‌شود. هر چقدر که دور موتور بالاتر می‌رود، نمود این دود هم بیشتر می‌شود و به شما می‌فهماند که عیب و ایرادی در کار است.

لازم است بدانید که برخی از خودروها، دود ناشی از روغن سوزی در موتور ماشین را به خود جذب می‌کنند. یعنی با وجود اینکه روغن سوزی در خودرو اتفاق افتاده است، خبری از دود آبی رنگ نیست. پس تنها به رنگ دود اگزوز اکتفا نکنید و به دنبال سرنخ‌های دیگر از وضعیت سوخت روغن باشید.

 • کاهش مداوم سطح روغن در موتور

همه خودروها طی مدت طولانی و در اثر کارکرد زیاد، با کاهش سطح روغن در موتور مواجه می‌شوند؛ اما اگر این موضوع به طور ناگهانی اتفاق بیفتد، سریعا باید آن را بررسی کرد. گاهی اوقات می‌بینیم روغن موتور به تازگی عوض شده و هر روز در حال کاهش است. با اینکه علت این مشکل به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ اما نقص فنی در اجزا و قطعات پیشرانه، از مهم‌ترین عارضه‌های کم شدن سطح روغن موتور محسوب می‌شوند. کهنه و مستهلک شدن رینگ پیستون، روغن موتور را بیش از حد استاندارد به محفظه داخلی سیلندر راه می‌دهد و روغن سوزی اتفاق می‌افتد. نادیده گرفتن کم شدن مداوم سطح روغن در خودرو و روغن سوزی، یک موضوع بسیار جدی است و به مرور زمان هزینه‌های گزافی را برای دارنده خودرو بر جای خواهد گذاشت.

 • استشمام بوی ناخوشایند در سمت موتور

وجود بوی ناخوشایند در خودرو دلایل مختلفی دارد. یکی از علت‌های آن، نامتعادل بودن نسبت سوخت و هوا در موتور است که در اثر نشت روغن به درون محفظه احتراق اتفاق می‌افتد. نشت روغن اگر به اگزوز برخورد کند، آتش‌سوزی رخ می‌دهد. همچنین به مرور به موتور خودرو آسیب می‌رساند.

علائم روغن سوزی ماشین

 • چرب شدن شمع‌های خودرو و خروج روغن از دهانه اگزوز

زمانی که موتور به روغن سوزی می‌افتد، روغن به داخل محفظه اشتعال راه یافته و دمای سوختن را بالا می‌برد.

در این وضعیت، بنزین به خوبی سوزانده نمی‌شود و مقداری از آن روی الکترودهای شمع تجمع پیدا می‌کند. بنابراین شمع خودرو چرب و روغنی شده و جلوی جرقه‌زنی را می‌گیرد.

خروج روغن از اگزوز نیز نشانگر یک نگرانی جدی است و به شما می‌فهماند که موتور خودرو دچار نقص فنی شده است.

در این مواقع خیلی زود به یک نمایندگی مراجعه کنید تا کارشناس مربوطه بررسی‌های لازم را انجام دهد. از علت‌های رایج چرب شدن اگزوز خودرو می‌توان به فرسودگی گاید سوپاپ، خرابی رینگ‌های پیستون، ترک‌خوردگی سرسیلندر و خرابی پیستون اشاره کرد.

حتما بخوانید: نشانه خرابی اگزوز ماشین

 • افزایش مصرف سوخت

اگر موتور خودرو عملکرد خود را به درستی انجام ندهد و روغن سوزی داشته باشد، مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند. توصیه ما این است با مشاهده هر گونه ایراد در بخش‌های گوناگون موتور و محفظه احتراق، هر چه سریع‌تر مشکل را برطرف کنید. در صورت عدم توجه به این موضوع، تاییدیه معایه فنی به خودروی شما تعلق نمی‌گیرد.

 • کاهش شتاب و افت قدرت موتور

همان‌طور که پیش از این هم توضیح داده شد، برای اینکه موتور خودرو به درستی کار کند و قدرت کافی برای خودرو فراهم شود، باید نسبت تراکم سوخت و هوای داخل سیلندر حین فرایند احتراق مناسب باشد. میزان نادرست این ترکیب که به خاطر نشت روغن به داخل محفظه اتفاق افتاده است، قدرت موتور را کاهش می‌دهد و از شتاب اتومبیل کم می‌کند.

رفع مشکل روغن سوزی ماشین

برای برطرف کردن مشکل روغن سوزی ماشین، ابتدا باید علت اصلی نشت روغن را شناسایی کنید. سپس قطعات خراب یا دارای نقص را تعویض نمایید. مکانیک‌ها برای شناسایی این مشکل، از تجهیزات خاصی مثل کمپرس‌سنج استفاده می‌کنند و پس از بررسی‌های لازم، دست به تعمیرات می‌زنند. در هر صورت به محض اینکه احساس کردید خودروی‌تان روغن سوزی دارد، هر چه سریع‌تر به کارشناس مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت به بررسی علائم و نشانه‌های روغن سوزی در خودروها پرداختیم. توجه داشته باشید که روغن سوزی یک مشکل جدی در خودرو بوده و نیازمند توجه و اقدام به‌موقع است. با شناسایی علائم و رفع علت اصلی، می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد و عمر موتور را افزایش داد. از آنجایی که مشکل روغن سوزی بیشتر برای خودروهای کارکرده و دست دوم رخ می‌دهد، حتما پیش از خرید خودروی خود، هوشیار باشید و تست‌های لازم را نزد یک کارشناس باتجربه انجام دهید.

 

فروش اینترنتی قطعات یدکی ماشین

 

1 نظر ثبت شده است

 • user avatar
  پاسخ
  اسی
  1402/09/30
  خرابی سوپاپ یکطرفه پی سی وی هم منحربه نشت روغن به اگزوزمیشه

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه