اورهال یا بازسازی کامل خودرو چیست؟

همه تجهیزات و دستگاه‌ها پس از گذشت زمان، دچار استهلاک و فرسودگی می‌شوند. مشکلات فنی، اختلالات ناگهانی در عملکرد قطعات و ... مواردی هستند که به مرور برای اجزای یک خودرو اتفاق می‌افتند. این موضوع صاحبان خودروها را مجبور می‌کند تا به صورت دوره‌ای به تعویض یا بازسازی قطعات ماشین بپردازند.

در این میان، اورهال یا بازسازی کامل خودرو فرایندی است که کمک می‌کند تا بازسازی و تعمیر اجزای فرسوده و مستهلک، در همان محل نصب امکان‌پذیر باشد. اگر اورهال به طور کاملا صحیح و اصولی انجام شود، از بسیاری هزینه‌های اضافی برای تعویض قطعات خودرو جلوگیری خواهد شد.

در صورتی که تمایل دارید با مفهوم اورهال بیشتر آشنا شوید و اطلاعات کافی در این زمینه پیدا کنید، تا انتهای این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید.

اورهال یا بازسازی کامل خودرو

اورهال یا بازسازی کامل خودرو، به معنای انجام تعمیرات اساسی و بررسی کلی خودرو است. در این فرایند، کلیه قطعات خودرو از جمله موتور، گیربکس، سیستم تعلیق، ترمز، سیستم الکتریکی، بدنه، رنگ و کابین خودرو مورد بازبینی قرار می‌گیرند و مشکلات فنی آن‌ها برطرف می‌شود. در لغت، اورهال همان بازبینی، معاینه یا بررسی، معنا شده است. فرایندی که طی آن، تعمیرات کامل روی اجزا صورت می‌گیرد و در نهایت قطعات روی یکدیگر پیاده و سوار می‌شوند. البته این مفهوم بیشتر در صنعت کاربرد دارد و در مورد خودرو، معنای دقیق آن همان تعمیرات و انجام خدمات لازم برای برطرف کردن ایرادات بدنه و تجهیزات داخلی خودرو است.

اورهال خودرو را می‌توان هم روی خودروهای قدیمی و هم خودروهای جدید انجام داد. در خودروهای قدیمی، افراد با بازسازی کامل ماشین کهنه و فرسوده خود، آن را تبدیل به یک خودروی نو می‌کنند. در ماشین‌های جدید نیز این کار برای ارتقا عملکرد و ظاهر بهتر خودرو انجام می‌شود. شما می‌توانید اورهال را برای زیباسازی و ارتقا خودرو و مواردی از این قبیل هم انجام دهید. در هر صورت، اورهال هر دو نوع خودرو می‌تواند راهی عالی برای بهبود کارایی و طول عمر وسیله نقلیه شما باشد و ارزش آن را به طور چشمگیری افزایش دهد.

پیش از انجام فرایند اورهال، به این نکته توجه داشته باشید خودرویی که قصد اورهال کردن آن را دارید، ارزش این کار را دارد یا خیر؟ اگر ماشین شما مشکلات فنی اساسی دارد و دچار استهلاک فراوان شده است، اورهال کردن آن هزینه زیادی برای شما در بر خواهد داشت و این کار نیز باید توسط یک تعمیرکار متخصص انجام شود.

بازسازی کامل خودرو

بهترین زمان برای اورهال خودرو چه زمانی است؟

متاسفانه برخی از دارندگان خودرو زمانی دنبال اورهال می‌روند که تجهیزات مکانیکی یا الکتریکی خودروی آن‌ها دچار مشکل شده یا عمر مفید آن به پایان رسیده است. این تفکر درستی نیست. به توصیه بسیاری از کارشناسان، بهترین زمان برای اورهال، در میانه عمر مفید تجهیزات و قطعات است.

به طور تقریبی وقتی یک قطعه مکانیکی هنوز فرسوده و مستهلک نشده، انجام اورهال مدت زمان بیشتری به عمر آن اضافه می‌کند نسبت به وقتی که دستگاه کاملا از کار افتاده و خراب شده است. تعمیرات و بازسازی به موقع، می‌تواند جلوی خرابی‌ها و حوادث بعدی را بگیرد و از وارد شدن آسیب به تجهیزات دیگر جلوگیری کند.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که برای اورهال کردن خودرو چه باید کرد و این فرایند شامل چه مراحلی است. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به طور مفصل در این‌باره توضیح دهیم.

مراحل اورهال خودرو

برای اورهال کردن خودرو، ابتدا فرد متخصص تمامی قطعات آسیب‌دیده و قابل تعویض را شناسایی می‌کند و سپس اقدام به جداسازی و باز نمودن قطعات می‌نماید. در مراحل بعدی، کارهایی از قبیل تمیزکاری، تعمیر و تعویض قطعات، تست و آزمون دستگاه‌ها را انجام می‌دهد.

  • صافکاری و نقاشی، اولین مرحله اورهال خودرو

مجموعه فعالیت‌هایی که یک صافکار برای ترمیم بدنه آسیب‌دیده خودرو انجام می‌دهد، صافکاری نام دارد. با توجه به وسعت آسیب، صافکاری می‌تواند از یک چکش‌کاری ساده تا نقاشی بدنه ترمیم‌شده متغیر باشد. یک صافکار و نقاش حرفه‌ای، با استفاده از ابزارهای مخصوص، بدنه اتومبیل شما را به طور کاملا بی‌نقص ترمیم می‌کند و مانند روز اول، آن را به شما تحویل می‌دهد؛ به طوری که هیچ کس متوجه رنگ شدن ماشین شما نخواهد شد.

در این مرحله از اورهال، شما در ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید. اینکه می‌خواهید ظاهر فعلی خودرویتان فقط تمیز و نو شود یا به طور کلی تغییر پیدا کند. ابتدا باید تمام قطعات خارجی خودرو مثل چراغ‌ها، شیشه، سپر و تمام چیزهایی که به ظاهر خودرو مربوط می‌شود را جدا کنید. پس از آن نوبت به جداسازی قطعات داخلی کابین مثل روکش صندلی‌ها، کفپوش و داشبور می‌رسد.

به طور کلی، یک تعمیرکار تخصصی ابتدا قطعات خراب و آسیب‌دیده مربوط به ظاهر ماشین را تعمیر می‌کند و سپس به صافکاری و نقاشی حرفه‌ای آن می‌پردازد. این روش اورهال مبتنی بر PDR است و موج‌های ریز هم در آن گرفته می‌شود. قطعات بدنه نیز چون در کوره رنگ‌آمیزی می‌شوند، با بدنه فابریک خودرو تفاوتی ندارند.

مراحل بازسازی خودرو

  • تعمیر اساسی موتور خودرو (مکانیکی تخصصی)

در گام دوم اورهال، خدمات مکانیکی تخصصی از جمله تعمیرات اساسی موتور انجام می‌شود. در این مرحله، فرد متخصص تمام قطعات را از بدنه جدا می‌کند و یک بدنه کاملا خالی دارد. پس از آن، به شناسایی پوسیدگی‌ها و مشکلات فنی می‌پردازد  و در صورت لزوم، تراشکاری و تعویض را انجام می‌دهد.

تعمیرات اساسی موتور شامل تایم‌گیری، فیلر‌گیری، تعویض دسته موتور، سرسیلندر، کاتالیزور، گلویی اگزوز، اویل پمپ، واتر پمپ، تسمه دینام، هرزگرد، فلایول و تعمیر پمپ سوخت و تنظیمات مربوط به موتور می‌شود. توجه داشته باشید که تمام این کارها باید زیر نظر افراد کارشناس و متخصص انجام گیرد. چرا که کوچکترین سهل‌انگاری و اشتباه می‌تواند هزینه‌های اضافی و خسارات بعدی را برای شما به همراه داشته باشد.

  • تمیرات جلوبندی خودرو

جلوبندی قسمتی از خودرو است که در جلو و زیر خودرو قرار دارد و ارتباط بین شاسی و اتاق خودرو را برقرار می‌کند. سیستم جلوبندی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان فنرها، کمک‌فنرها، بوش، سیبک، اکسل، سیستم تعلیق جلو، طبق، میل موج‌گیر، بلبرینگ، توپی چرخ‌ها و سیستم چرخ‌ها را نام برد.

در تعمیرات و جلوبندی خودرو که مرحله سوم اورهال است، تمامی بوش‌ها، سیبک‌ها، قرقری فرمان و اکسل و ... توسط فرد متخصص بررسی شده و در صورت نیاز، تراشکاری و تعویض می‌شود. توجه داشته باشید که جلوبندی یکی از قسمت‌های فنی و بسیار مهم هر خودرو محسوب می‌شود و تاثیر زیادی در جذب نیروهای وارد‌شده به کابین دارد. تقریبا جلوبندی تمام خودروها به نگهداری و سرویس‌های منظم نیازمند است. البته با توجه به میزان کارکرد خودرو متفاوت خواهد بود. به طور کلی، جلوبندی به نرم کار کردن خودرو و آسایش سرنشینان آن کمک می‌کند و موجب می‌شود خودرو عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

اجزای بازسازی کردن خودرو

  • تعمیرات برقی و باتری‌سازی خودرو

عیب‌یابی و تعمیرات برقی خودرو جزء پیچیده‌ترین قسمت‌های خودرو محسوب می‌شود که روز به روز هم در حال پیشرفته‌تر شدن و گسترده‌تر شدن است. تشخیص مشکلات الکتریکی خودرو ممکن است بسیار چالش‌ برانگیز باشد. پس این مرحله از اورهال نیز باید توسط یک فرد متخصص انجام گیرد تا او بتواند به طور صحیح و اصولی مشکلات الکتریکی خودرو را عیب‌یابی و تعمیر کند. توجه داشته باشید اگر در این قسمت از خودرو کوچکترین مشکلی پیش بیاید، بسیاری از فعالیت‌های خودرو مختل خواهد شد.

  • تعمیرات صندلی و اگزوز خودرو

در این مرحله از اورهال، تعمیرات لازم روی صندلی‌ها و اگزوز خودرو با توجه به مدت زمان کارکرد ماشین، مدل و ... انجام می‌گیرد و در صورت نیاز این قطعات تعویض می‌شوند. در گذشته صندلی‌ها به صورت غیراستاندارد طراحی می‌شدند که اثرات نامطلوبی هم روی ستون فقرات و بدن فرد می‌گذاشتند. اما به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، طراحی صندلی‌ها نیز دچار تحولاتی شد و مسئله ارگونومیک بودن در آن‌ها به کار گرفته شد. به این ترتیب، در اورهال خودرو به منظور حفظ ایمنی و آسایش سرنشینان و همچنین بهبود ظاهر اتومبیل، تعمیر و تعویض صندلی‌ها نیز در نظر گرفته می‌شود.

اگزوز هم مانند دیگر قطعات ماشین جنبه مصرفی دارد و پس از مدتی نیاز به تعمیر و تعویض پیدا می‌کند. اگر به نشانه‌های آسیب این قطعه توجه نکنید، باید منتظر خسارت‌ها و هزینه‌های بیشتر باشید. به صداهای تولید‌شده توسط اگزوز گوش دهید. اگر صدای غیرعادی از آن بلند می‌شود، هر چه سریع‌تر نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

اورهال خودرو

  • صداگیری قطعات خودرو

صداگیری قطعات خودرو راهی برای خلاص شدن از سروصداهای اضافی داخل کابین ماشین است. این صداها ممکن است به خاطر خرابی اجزای داخلی کابین بوده و یا آسیب‌دیدگی قطعات مختلف خودرو در ایجاد آن‌ها نقش داشته باشد. در هر صورت منشاء مشکل هر کجا که هست، می‌تواند تمرکز راننده را به‌هم بریزد و ایجاد خطر کند. در این مرحله از اورهال، انواع قطعات خودرو از جمله داشبورد، رودری، درب‌ها، سقف، سانروف، کنسول وسط، قاب فرمان، صندوق عقب، سیستم تهویه، ستون و ... مورد بررسی قرار می‌گیرند تا در صورت ایجاد صدا در هر کدام از آن‌ها، بتوان آن را رفع کرد.

معمولا استفاده از متریال بی‌کیفیت، نصب غیراصولی یا گذر از ناهمواری‌های سطح خیابان، مهم‌ترین عوامل ایجاد صدا در خودرو هستند. با صداگیری قطعات خودرو می‌توان تا حد زیادی صداهای اضافی داخل ماشین را حذف کرد و خودرو را به روزهای اوج خود بازگرداند.

  • صفرشویی و نظافت خودرو

در صفرشویی خودرو تمام قطعات داخلی و خارجی کابین مانند صندلی‌ها، سقف، داشبورد، موتور و لاستیک با دقت توسط مواد شوینده شسته می‌شوند. یکی از قطعات مهمی که در صفرشویی باید بسیار مورد توجه قرار گیرد، موتور خودرو است. زیرا ماندن آلودگی در محفظه موتور، به مرور عملکرد آن را مختل می‌کند.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت به ارائه توضیحاتی در خصوص مفهوم اورهال یا بازسازی کامل خودرو پرداختیم. همان‌طور که متوجه شدید، اورهال شامل صافکاری و نقاشی، مکانیکی تخصصی، تعمیرات جلوبندی، بازسازی اگزوز و صندلی‌ها، تعمیرات الکتریکی، صداگیری قطعات و صفرشویی می‌شود. تمام این موارد در نهایت منجر به احیای بدنه و بهبود ظاهر خودرو خواهند شد. اما نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد، این است که حتما به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید و انجام تمام مراحل اورهال را به یک فرد حرفه‌ای و متخصص بسپارید.

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه