چگونه می توان تبدیل به یک مکانیک ماهر و حرفه ای شد؟

علاقه‌مندی افراد به شغل تعمیرات خودرو معمولا از سنین کودکی و نوجوانی شروع می‌شود. اگر شما هم در این حرفه استعداد و مهارت دارید یا احساس می‌کنید به انجام آن علاقه‌مند هستید،  ممکن است به فکر این باشید که در آینده به عنوان یک مکانیک یا تعمیرکار خودرو مشغول به فعالیت شوید. در حال حاضر برای پیشرفت در این حوزه، لازم است مدارک تحصیلی مرتبط با تعمیرات خودرو را کسب کرده و همچنین در دوره‌های آموزشی مختلف شرکت کنید تا بتوانید مهارت‌های لازم را برای این شغل فرا گیرید.

 علاوه بر این، تجربه کافی در تعمیرگاه‌های مختلف، آشنایی با انواع خودروهای گوناگون و همچنین یادگیری و به‌روزرسانی مهارت‌ها کمک می‌کند تا برای این رشته کاری کاملا آماده شوید و بتوانید بهترین خدمات را به مشتریان ارائه دهید. در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم تمامی اطلاعاتی که لازم است برای تبدیل شدن به یک مکانیک حرفه‌ای بدانید را برای شما عزیزان شرح دهیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

مکانیک یا تکنسین خودرو کیست؟

تکنسین خودرو فردی ماهر با دانش تخصصی است که مسئولیت بررسی، عیب‌یابی، تعمیر و نگهداری خودروها را بر عهده دارد. او با داشتن دانش و تجربه در زمینه مکانیک و الکترونیک خودرو و همچنین درک قدرتمند از عملکرد قطعات خودرو، مشکلات فنی و عیوب مختلف ماشین را تشخیص می‌دهد و آن‌ها را برطرف می‌کند. در این میان ممکن است نرم‌افزارها یا ابزارهای خاصی را برای بررسی وسیله نقلیه مورد استفاده قرار دهد.

تکنسین خودرو باید با تمامی قطعات خودرو آشنایی داشته باشد و بتواند به دقت و با استفاده از ابزارهای مناسب، هرگونه مشکل فنی را شناسایی کند. سپس با تعویض قطعات آسیب‌دیده یا تعمیر آن‌ها، خودرو را به حالت اولیه بازگرداند.

مسلما این شغل نیز مانند هر شغل دیگری نیاز به کسب دانش و تجربه دارد. شما برای تبدیل شدن به یک تعمیرکار ماشین باید آموزش‌های لازم برای مکانیک خودرو را ببینید و مجموعه مهارت‌های ارتباط با مشتریان و توانایی‌های تخصصی و فنی خود را توسعه دهید. سپس با کسب مجوز و گواهینامه‌های لازم، کاری که به آن علاقه دارید را شروع کنید. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا برای شما توضیح دهیم که این شغل چه مواردی را شامل می‌شود و به گذراندن چه دوره‌هایی نیاز دارد.

پیدا کردن مکانیک ماهر

مهارتهای لازم برای ورود به شغل مکانیکی چیست؟

ورود به شغل مکانیکی و تبدیل شدن به یک تکنسین خودرو، نیازمند داشتن برخی مهارت‌های اساسی نرم و سخت است. مهارت‌های نرم شامل مشتری‌مداری و توانایی ارتباط با مشتریان می‌شود. تکنسین خودرو باید توانایی ارتباط با مشتریان را داشته باشد و بتواند به خوبی با آن‌ها ارتباط برقرار نماید. او باید به طور واضح برای مشتریان توضیح دهد که چه مشکلاتی در خودرو آن‌ها وجود دارد و چگونه می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

منظور از مهارت‌های سخت نیز همان مهارت‌های تعمیر و نگهداری خودروها به صورت تخصصی است. تکنسین خودرو باید با تمامی قطعات خودرو آشنا باشد و بتواند هرگونه مشکل فنی را شناسایی کند. او باید با دقت و دانش کافی، قطعاتی همچون روغن موتور، فیلتر هوا، باتری و ترمز را تعویض نماید. مسلما هرگونه اشتباه در تعمیرات،  باعث خسارات جدی به خودرو خواهد شد.

گاهی اوقات، مشکلات فنی خودرو بسیار پیچیده و چالش‌برانگیز هستند. در چنین شرایطی تکنسین خودرو باید توانایی حل مسئله داشته باشد و با استفاده از دانش و تجربه خود، مشکلات فنی خودرو را برطرف کند.

به چند روش می‌توان مکانیک شد؟

  1. کسب تحصیلات دانشگاهی و تجربه عملی
  2. استاد شاگردی کردن
  3. گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت در آموزشگاه‌های معتبر

به طور قطع کسب تحصیلات دانشگاهی در حوزه مکانیک خودرو، می‌تواند به شما در تبدیل شدن به یک مکانیک حرفه‌ای کمک کند. در دوره‌های دانشگاهی، دانشجویان با مفاهیم پایه مکانیک، الکترونیک و برق خودرو آشنا می‌شوند و مهارت‌های لازم برای تعمیر و نگهداری خودرو را یاد می‌گیرند. بعضی از دروسی که در دوره‌های دانشگاهی مرتبط با حوزه مکانیک خودرو آموزش داده می‌شوند عبارتند از: مبانی مکانیک خودرو، الکترونیک و برق خودرو، تعمیر و نگهداری و تعمیرات خودروهای پیشرفته. در مورد آخر، دانشجویان تکنولوژی‌های پیشرفته مورد استفاده در تعمیرات خودرو را فرا می‌گیرند.

استاد شاگردی کردن از دیگر روش‌هایی است که می‌توانید برای یادگیری این شغل انتخاب کنید. البته این شیوه مزایا و معایب خاص خود را دارد. مثلا در تعمیرگاه، کارآموزان با چالش‌های واقعی صنعت خودروسازی و تعمیرات خودرو مواجه می‌شوند. بنابراین بهتر می‌توانند مهارت‌های خود را بهبود ببخشند. از معایب این روش می‌توان به زمان طولانی برای یادگیری آن اشاره کرد. شما باید زمان زیادی را سپری کنید تا تبدیل به یک مکانیک ماهر شوید و اگر استادکار تمایلی به یادگیری شما نداشته باشد، هرگز متوجه این موضوع نخواهید شد.

در روش سوم یعنی کسب مهارت در آموزشگاه‌های معتبر، کلاس‌ها در دو سطح درجه یک و دو و حدود 45 ساعت برگزار می‌شوند. این کلاس‌ها به صورت خصوصی، عادی و آنلاین هستند که متناسب با شرایط خود، هر کدام را که بخواهید می‌توانید انتخاب کنید.

مکانیک حرفه ای

مدت زمان یادگیری مکانیکی چقدر است؟

مدت زمان یادگیری این حرفه به عوامل مختلفی مثل سطح دانش کارآموز، محتوای آموزشی، روش آموزش و تجربه کاری قبلی کارآموز در این حوزه بستگی دارد. همان‌طور که گفته شد، در آموزشگاه‌های مکانیک خودرو دوره‌های مختلفی برای یادگیری مهارت‌های لازم برای تعمیر و نگهداری خودرو ارائه می‌شود که مدت زمان هر دوره ممکن است متفاوت باشد.

برای مثال، دوره آموزشی پایه مکانیک خودرو که شامل آموزش اصول پایه مکانیک خودرو، سیستم‌های جریان سوخت و هوا، سیستم‌های تعلیق و ترمز و ... هستند، معمولاً در مدت 2 تا 3 ماه ارائه می‌شوند. در این دوره دانشجویان با اصول پایه مکانیک خودرو آشنا شده و مهارت‌های لازم برای تعمیر و نگهداری خودرو را یاد می‌گیرند. در دوره‌های پیشرفته نیز دانشجویان با سیستم‌های پیشرفته خودرو آشنا شده و به آن‌ها مهارت‌های لازم برای تعمیر و نگهداری خودرو با استفاده از تکنولوژی‌های جدید آموزش داده می‌شود.

به طور کلی، مدت زمان یادگیری مکانیکی به میزان تلاش و تمرین کارآموز بستگی دارد و هر چقدر که دانشجو بیشتر تلاش کند و تجربه کاری قبلی بیشتر داشته باشد، بهتر و سریعتر در یادگیری مهارت‌های لازم برای تعمیر و نگهداری خودرو پیشرفت خواهد کرد.

برای مکانیک شدن، تعمیرات چه خودروهایی را باید یاد گرفت؟

دانشجویان باید با انواع مختلف خودروهای سواری، شاسی‌بلند، وانت و کامیون و ... آشنایی داشته باشند و تعمیرات آن‌ها را یاد بگیرند. دانستن شیوه عملکرد قطعات و سیستم‌های مختلف خودرو مثل موتور، گیربکس، سیستم تعلیق، ترمز، سیستم الکتریکی و الکترونیکی و ... نیز برای مکانیک شدن ضروری است. در دوره درجه دو آموزشگاه‌ها، بیشتر تعمیرات ماشین‌های داخلی یا ماشین‌های خارجی قدیمی که دنده معمولی و دستی دارند، آموزش داده می‌شود و در دوره درجه یک، به خودروهای خارجی جدیدتر پرداخته می‌شود.

بهتر است قبل از گذراندن دوره‌ها در آموزشگاه، مواردی از قبیل محل سکونت یا منطقه‌ای که قرار است در آن به فعالیت بپردازید را در نظر بگیرید و سپس مطابق با ماشین‌های داخلی یا خارجی موجود در منطقه، دوره مربوطه را سپری کنید. در حال حاضر در اکثر شهرها و استان‌های کشور ما، خودروهای داخلی در خیابان‌ها بیشتر دیده می‌شوند. بنابراین ابتدا سطح درجه دو را بگذرانید و در صورت نیاز به سطح درجه یک بپردازید.

درآمد مکانیکی خودرو

برای ورود به شغل مکانیکی، چه سرمایه و هزینه‌هایی را باید مد‌نظر داشته باشید؟

ورود به شغل مکانیکی نیازمند سرمایه و هزینه‌هایی است که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

هزینه آموزش: همان‌طور که گفتیم، برای شروع کار در حرفه مکانیکی  باید دوره‌های آموزشی را گذرانده و مدارک مرتبط را بدست آورید. هزینه‌های آموزش بسته به نوع دوره و محل آموزش متفاوت است.

هزینه ابزارآلات: به عنوان یک مکانیک باید ابزار و تجهیزات لازم را داشته باشید. وسایلی مثل ابزارهای دستی، برقی و تجهیزات تعمیرات خودرو، لازمه ادامه کار شما هستند. قیمت این ابزارها بسته به کیفیت و تعداد آن‌ها متفاوت است.

فضای کار: برای انجام کارهای مکانیکی، باید به دنبال یک فضای کار مناسب باشید. این فضا می‌تواند یک کارگاه کوچک یا یک مغازه مکانیکی باشد. هزینه آن نیز بسته به محل و امکانات آن فرق می‌کند.

هزینه‌های تبلیغات: برای جذب مشتری باید هزینه‌های تبلیغات را نیز در نظر بگیرید. مثل تبلیغات در رسانه‌های مختلف، سایت، صفحات اجتماعی و ... .

هزینه‌های مربوط به پروانه کسب، بیمه، داشتن شاگرد و ... نیز از دیگر مواردی هستند که برای ورود به شغل مکانیکی باید آن‌ها را لحاظ کنید.

یک تکنسین خودرو در چه مکان‌هایی می‌تواند مشغول به کار شود؟

کارگاه‌های تعمیرات خودرو، نمایندگی‌ها، گاراژ‌ها، دفاتر فنی خودروسازان و مغازه‌های کوچکی که به صورت شخصی فعال هستند، برای تعمیرات و خدمات خودروهای مختلف ایجاد شده‌اند و تکنسین‌های خودرو می‌توانند به عنوان پرسنل اصلی در آن‌ها مشغول به کار شوند.

برخی از تکنسین‌های خودرو می‌توانند خدمات خودرو را در خانه مشتریان نیز ارائه دهند. بدین صورت که  مشتری پس از تماس با تکنسین، وقت مناسب را برای تعمیرات خودرو تعیین می‌کند و تکنسین در زمان مقرر و در محل خودروی مشتری، تعمیرات را انجام می‌دهد.

پس از یادگیری مکانیکی، چه میزان درآمدی می‌توان داشت؟

درآمد تکنسین‌های خودرو بستگی به تجربه، مهارت و محل کارشان دارد. در صورتی که تکنسین در یک شرکت خودروسازی یا کارگاه تعمیرات خودرو مشغول به کار باشد، حقوق و دستمزد ثابت و منظمی دریافت می‌کند. اگر تکنسین خدمات خودرو را در خانه مشتریان ارائه دهد، میزان درآمدش بستگی به تعداد مشتریان و نوع خدمات ارائه شده دارد. به طور کلی این رقم با توجه به شهر یا استان محل فعالیت، میزان اجاره‌بها و نوع خدمات ارائه‌شده  متفاوت است.

محل مناسب جهت راه‌اندازی تعمیرگاه خودرو چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

  • موقعیت جغرافیایی تعمیرگاه
  • داشتن فضای کافی
  • مجهز بودن به امکانات فنی

داشتن پرسنل ماهر، امنیت کافی، خدمات پس از فروش مناسب و ... از دیگر ویژگی‌هایی هستند که باید برای محل کار خود به عنوان تعمیرگاه در نظر بگیرید.

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه