سرویس های لازم ماشین قبل از سرد شدن هوا

 

یکی از اقدامات مهمی که تمام دارندگان خودرو پیش از سرد شدن هوا باید انجام دهند، سرویس و آماده کردن ماشین برای فصل زمستان است. این کار به منظور حفظ عملکرد و ایمنی خودرو در شرایط آب و هوایی سرد و برفی انجام می‌شود و در آن تمام قطعاتی که ممکن است در دمای پایین دچار مشکل شوند، مورد بررسی قرار می‌گیرند.  در این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا به بررسی کلیه اقداماتی که لازم است یک راننده برای آماده کردن خودرو در فصل سرما انجام دهد، بپردازیم.

سرویس‌های لازم ماشین قبل از سرد شدن هوا

بررسی‌های لازم برای آماده کردن ماشین پیش از شروع سرما و برف و باران عبارتند از:

بررسی لاستیک خودرو

همان‌طور که می‌دانید، با تغییر فصل، حجم باد داخل لاستیک‌ها کم و زیاد می‌شود. پس پیش از هر چیز توصیه می‌کنیم که باد تایر خودرو خود را متناسب با فصل سرما تنظیم کنید. معمولا در فصول سرد سال، تایر خودرو حدود نیم کیلوگرم از هوای فشرده خود را از دست می‌دهد؛ بنابراین بهتر است لاستیک‌ها در فصل زمستان به طور مرتب مورد بررسی و بازبینی قرار گیرند تا در صورت کم باد شدن، باد آن‌ها سریعا تنظیم شود.

یک تایر کم باد، خطرات جانی و مالی بسیاری به همراه دارد و ممکن است شما را دچار دردسر کند. به خصوص در آب و هوای سرد و به خاطر لغزنده بودن خیابان‌ها، کارایی ترمزهای شما کاهش پیدا می‌کند و کنترل خودرو دشوارتر می‌شود. اگر تایرهای شما کم باد شود، مصرف سوخت نیز بالاتر می‌رود. پس به صورت مرتب و دوره‌ای باد هر چهار لاستیک را مورد بررسی قرار دهید و از وضعیت ظاهری آن‌ها مطمئن شویدکه صاف و ساییده نشده باشند.

بیشتر بخوانید: میزان باد لاستیک خودرو در زمستان

بررسی باد لاستیک در فصل سرد

چک کردن ضدیخ

استفاده از ضدیخ برای رادیاتور خودرو یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی است که با شروع فصل سرما باید انجام دهید. برای بالا بردن کارایی این ماده، بهتر است هر دو سال یکبار مایع موجود در رادیاتور را کاملا تعویض کنید. توجه داشته باشید نسبت ترکیب ضدیخ با آب رادیاتور، بسته به دمای هوا، روی قوطی حاوی ضدیخ درج شده است. این نسبت برای آب و هوای ایران حدود 25 تا 50 درصد ضدیخ همراه با آب مقطر و فاقد املاح است.

چک کردن چراغ‌های داخلی و خارجی ماشین

چراغ‌های خودرو باید به نحوی تنظیم شوند که دید مناسبی را در شب و هنگام عبور از جاده‌های یخ‌زده فراهم کنند. روشنایی کم یا تنظیم نادرست چراغ‌ها در این وضعیت، موجب می‌شود که راننده فرصتی برای واکنش مناسب هنگام خطر نداشته باشد و کنترل خودرو به کاری دشوار تبدیل شود.

بازبینی و چک کردن برف پاک کن خودرو

در فصول سرد به خاطر بارش برف و باران و بخار کردن شیشه‌ها، دید راننده به مسیر روبه‌رو بسیار کم می‌شود. در این مواقع برف پاک‌کن خودروی شما باید بتواند برف و باران و همچنین قطعات ریز و آلوده را از روی شیشه جلو پاک کند. توصیه می‌شود برف پاک‌کن‌های خودرو خود را به طور مرتب مورد بررسی و بازبینی قرار دهید و در صورت نیاز، تیغه‌ها یا قسمت لاستیکی آن را تعویض کنید.

تیغه‌ای را برای برف پاک‌کن انتخاب نمایید که مناسب خودروی شما و سازگار با شرایط آب و هوایی باشد. معمولا تیغه‌های ژله‌ای با هیبریدی از بهترین و باکیفیت‌ترین تیغه‌های برف پاک‌کن خودرو به شمار می‌آیند. جنس این تیغه‌ها از سیلیکون مرغوب است و در آب و هوای سرد و گرم مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

چک کردن برف پاک کن خودرو

بررسی چراغ‌های مه شکن خودرو

چراغ مه شکن یا پروژکتور، در قسمت عقب و جلوی خودرو نصب می‌شود و استفاده از آن برای مواقعی است که دید راننده کم می‌شود. مثل شرایطی که در هوا مه وجود دارد یا بارش برف و باران زیاد است. توصیه می‌شود پیش از شروع فصل سرما، از سالم بودن این ملزومات نیز مطمئن شوید.

بازبینی ترموستات اتومبیل

یکی از اجزای سیستم خنک‌کننده خودرو، ترموستات است. این قطعه نقش مهمی در دمای پیشرانه دارد و در مسیر آب خنک‌کننده ماشین قرار می‌گیرد تا دمای موتور به بیش از حد مجاز نرسد. بنابراین، پیش از فرا رسیدن فصل سرما سلامتی این بخش از ماشین را مورد بررسی قرار دهید.

چک کردن ترمز اتومبیل

سعی کنید پیش از رسیدن فصل زمستان از درستی عملکرد ترمز اتومبیل مطمئن شوید. برای بررسی این موضوع، حرکت خود را آهسته آغاز کنید تا ابتدا دیسک، کالیبر و ترمز دستی در صورت یخ‌زدگی به آهستگی گرم شوند. در صورتی که مشکلی در ترمز گرفتن ماشین متوجه شدید، سریعا آن را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید: دلایل سوت زدن ترمز چیست؟

بررسی و تعویض باتری‌ خودرو

باتری خودرو در دمای پایین به سختی شارژ می‌شود و در صورت کمبود شارژ ممکن است خودرو را روشن نکند. باتری‌ها در فصل زمستان متحمل آسیب بیشتری نیز هستند. در صورت آسیب، اسید باتری می‌تواند نشت کند و در نواحی اطراف آن خوردگی ایجاد نماید. این خوردگی‌ها موجب لنگ زدن خودروی شما در فصل زمستان خواهند شد. پس بهتر است با بررسی مکرر باتری خودرو، تمام خرابی‌ها را تعمیر کنید و در صورت خوردگی شدید، یک باتری جدید جایگزین نمایید.

بیشتر بخوانید: عمر مفید باتری ماشین چقدر است؟

تعویض باتری‌ خودرو

بررسی و تعویض روغن موتور و فیلتر روغن

روغن موتور در دمای پایین به سختی جریان پیدا می‌کند و کارایی موتور را کاهش می‌دهد. بنابراین تعویض روغن و فیلتر روغن در سرویس زمستانی خودرو بسیار مهم است. توجه داشته باشید که غلظت روغن موتور با دما نسبت معکوس دارد. یعنی هر چقدر هوا سردتر باشد، باید از روغن موتوری استفاده کنید که رقیق‌تر باشد. این امر موجب می‌شود تا موتور سریع‌تر روشن شده و روغن زودتر به اجزای مختلف موتور برسد.

پیشگیری از کمبود سوخت در باک

بسیاری از رانندگان اعتقاد دارند که کم بودن حجم بنزین کمتر از نصف، موجب یخ‌زدگی بنزین می‌شود. باید بدانید یخ زدن بنزین در آب و هوای سرد زمستان امکان‌پذیر نیست. زیرا بنزین از ترکیب هیدروکربن‌ها و افزودنی‌های دیگری مثل اسیدهای مشترک اتانول، تولوئن، اکتان، هگزان و هپتان تشکیل شده است.

چک کردن سیستم گرمایش خودرو

سیستم گرمایشی داخل خودرو از ابتدایی‌ترین لوازم ماشین شماست. اما تنظیم و بررسی مرتب آن می‌تواند کیفیت رانندگی شما را در فصل زمستان تضمین کند. برای چک کردن سیستم گرمایشی داخل خودرو، باید از نحوه عملکرد ترموستات و مجاری عبور آب در سیستم بخاری ماشین مطمئن شوید. ترموستات قطعه‌ای مکانیکی است که وظیفه تنظیم جریان آب را به عهده دارد. زمانی که دمای موتور به بیش از حد مجاز افزایش پیدا می‌کند، ترموستات باز می‌شود تا آب بتواند در رادیاتور جریان پیدا کند.

توجه داشته باشید که کاهش آب درون مخزن نیز می‌تواند در روند عملکرد بخاری خودرو اختلال ایجاد نماید. اگر آب کم باشد، موتور بیش از اندازه داغ شده و عملکرد بخاری مختل می‌شود.

چک کردن سیستم گرمایش خودرو

استفاده از مکمل سوخت

مکمل سوخت نوعی افزونی است که به سوخت داخل باک افزوده می‌شود تا عملکرد خودرو را بهبود بخشد. این ماده باعث کاهش آلایندگی موتور شده و سلامت آن را تا مدت طولانی تضمین می‌کند.

یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از خودروهای دیزلی در فصل سرما به وجود می‌آید، این است که احتمال دارد گازوئئیل داخل باک یخ بزند. معمولا برای پیشگیری از این مشکل، از مکمل خاصی استفاده می‌کنند که جلوی انجماد سوخت و انسداد سیستم سوخت‌رسانی را می‌گیرد. مکمل‌های سوخت راه‌حل نسبتا کم هزینه‌ای برای بهبود عملکرد پیشرانه محسوب می‌شوند و با افزایش طول عمر قطعات و کاهش خرابی آن‌ها در مدت طولانی، هزینه خود را جبران می‌کنند.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت سعی کردیم کلیه اقداماتی که قبل از سرد شدن هوا باید انجام داد را مورد بررسی قرار دهیم. این سرویس‌ها به منظور حفظ عملکرد و ایمنی خودرو و همچنین حفظ جان سرنشینان صورت می‌گیرند. پس نباید در انجام هیچ کدام از آن‌ها کوتاهی کرد.

فروش لوازم یدکی ماشین

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه