اسپری انژکتور شور چیست و چه کاربردی دارد؟

 

انژکتور خودرو به مرور زمان دچار آلودگی و انسداد می‌شود. در صورتی که با استفاده از محلول‌های پاک‌کننده نتوانید انژکتور و سوزن انژکتور آن را تمیز کنید، در عملکرد انژکتور و فرآیند احتراق، اختلال به وجود می‌آید. به همین دلیل، به وضوح مشاهده می‌کنید از قدرت و شتاب خودرو کاسته شده است.

یکی از محصولاتی که این روزها برای از بین بردن آلودگی‌های انژکتور بسیار رواج دارد، اسپری انژکتورشور است. این پاک‌کننده به واسطه مزایای گسترده‌اش، یکی از بهترین گزینه‌ها برای پاک کردن انژکتور خودرو محسوب می‌شود.

در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم به ارائه توضیحات مفصلی در خصوص اسپری انژکتورشور خودرو و کاربردهای گوناگون آن بپردازیم. در ادامه مزایا و معایب این محصول و نکاتی که در هنگام خرید باید مورد توجه قرار دهید را بیان می‌کنیم. لطفا تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

برای اطلاع از زمان تعویض انژکتور خودرو کلیک کنید.

اسپری انژکتور‌شور خودرو چیست؟

اسپری انژکتور‌شور خودرو نوعی پاک‌کننده بسیار قدرتمند است که به صورت اسپری در سیستم سوخت‌رسانی خودرو و برای تمیز کردن انژکتورها استفاده می‌شود. این شوینده از ترکیبات شیمیایی مختلفی تشکیل شده و اصلی‌ترین مواد آن شامل اتانول، اتر، متانول، تولوئن و آمونیاک هستند. در این اسپری موارد روان‌کننده هم وجود دارد که باعث لغزنده کردن سطح قطعات می‌شوند و ساییدگی آن‌ها را کاهش می‌دهند. به واسطه فرمولاسیون قوی که در ساخت این نوع پاک‌کننده برای زدودن چربی‌ها و آلودگی‌ها به کار رفته است، کربن انباشته‌شده در سوپاپ‌های هوا نیز پاک‌سازی خواهد شد.

اسپری انژکتورشور با تمیز کردن انژکتورها و سیستم سوخت‌رسانی خودرو، باعث بهبود کارایی موتور، کاهش مصرف سوخت، کاهش آلودگی‌های محیط زیست و ذرات جامد خروجی از موتور می‌شود. توصیه می‌شود به صورت دوره‌ای و در هنگام تعویض روغن و فیلتر هوا از این محصول استفاده کنید.

اسپری انژکتور‌شور ماشین

ضرورت خرید اسپری انژکتورشور خودرو

می‌دانید که انژکتورها وظیفه‌ای کلیدی در سیستم سوخت‌رسانی خودرو دارند. این قطعات با تزریق سوخت به داخل سیلندرهای موتور، به عملکرد صحیح و بهینه آن کمک می‌کنند. اگر انژکتورهای خودرو تمیز نشوند، مشکلات جدی و پیچیده‌ای برای خودرو به وجود خواهد آمد. مثلا ممکن است سوخت به طرز ناصحیحی به داخل سیلندرها تزریق شود که در نتیجه آن، عملکرد موتور کاهش می‌یابد و با افزایش مصرف سوخت، قدرت خروجی موتور کم می‌شود. انژکتورهای کثیف، باعث آلودگی محیط زیست خواهند شد و ترکیبات مضری مانند اکسیدهای نیتروژن و ذرات جامد را به هوا وارد می‌کنند.

اگر انژکتورهای خودرو خود را تمیز نکنید، ممکن است در سایر قطعات سیستم سوخت‌رسانی مثل پیستون‌ها، سرسیلندر و ... نیز اختلال به وجود آید و هزینه‌های تعمیر و نگهداری خودرو را افزایش دهد. به طور کلی تمیز نگه داشتن انژکتورهای خودرو بسیار پراهمیت است و می‌تواند به بهبود عملکرد خودرو و کاهش هزینه‌های نگهداری آن کمک کند. استفاده از اسپری انژکتور شور خودرو، یکی از روش های موثر برای تمیز کردن انژکتورها و سیستم سوخت‌رسانی خودرو محسوب می‌شود. این وسیله با از بین بردن آلودگی‌ها، عملکرد سیستم سوخت‌رسانی را بهبود بخشیده و قدرت و شتاب موتور را افزایش می‌دهد.

روش استفاده از اسپری انژکتور‌شور

برای استفاده از اسپری انژکتورشور، ابتدا ماشین خود را به مدت پنج تا ده دقیقه روشن کنید. سپس فیلتر هوا را خارج کرده و وقتی دور موتور به 5000 تا 6000 دور در دقیقه رسید، به قسمت ورودی هوای موتور، صفحه و شفت، گاز اسپری کنید. مدتی صبر کنید تا جرم، رسوبات و دوده از اگزوز خودرو خارج شوند. حالا می‌توانید خودرو را خاموش کرده و فیلتر هوا را نصب کنید. برای نتیجه‌گیری بهتر، توصیه می‌شود حتما از محصولی سازگار با ماشین خود استفاده نمایید تا ترکیباتی که در ساخت اسپری به کار رفته‌اند، با خاصیت تمیزکنندگی فوق‌العاده، قابلیت خود را در پاک‌سازی انژکتور نشان دهند.

در روش دیگر استفاده از اسپری انژکتورشور خودرو، نخست باید قطعه مورد نظر را توسط یک دستمال نم‌دار تمیز کنید. سپس اسپری را در فاصله 10 تا 15 سانتی‌متری گرفته و روی قطعه اسپری کنید. حدود ده دقیقه منتظر بمانید تا رسوبات و آلودگی‌ها کاملا پاک‌سازی شوند. اکنون با استفاده از یک دستمال خشک و تمیز، قطعه را پاک کنید.

اسپری انژکتور‌شور خودرو

مشخصات اسپری انژکتور‌شور خودرو

امروزه برندهای گوناگونی در زمینه فروش اسپری انژکتورشور خودرو فعالیت می‌کنند. هر کدام از این برندها سعی در ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود دارند. اگر در سطح بازار اسپری‌های مختلف را بررسی کرده باشید، متوجه خواهید شد که اکثر آن‌ها با حجم 450 میلی‌لیتر عرضه می‌شوند؛ اما از لحاظ کیفیت با توجه به برند تولیدکننده متفاوت هستند. اکثر اسپری‌های تولیدشده در داخل کشور نیز از قدرت پاک‌کنندگی بالایی برخوردار بوده و به راحتی می‌توانند چربی‌ها و آلودگی‌های روی سطح انژکتور را از بین ببرند.

توجه داشته باشید که یک انژکتورشور مناسب باید سازگاری مناسبی با مکمل‌های بنزین و انواع سوخت داشته باشد. اگر قصد این را دارید که عملکرد موتور خود را بهبود ببخشید، حتما از نوع مرغوب اسپری انژکتورشور استفاده نمایید. با پاک کردن سوپاپ‌های ورودی از کربن‌های انباشته‌شده، به وضوح متوجه خواهید شد که اصطکاک درون موتور کاهش پیدا کرده و خودرو نرم‌تر و روان‌تر از قبل کار می‌کند.

مزایای استفاده از اسپری انژکتورشور خودرو

گفتیم که استفاده از اسپری انژکتورشور در بهبود عملکرد خودرو بسیار موثر است. این وسیله مزایای بسیاری دارد که با بررسی آن‌ها متوجه خواهید شد که خرید آن می‌تواند بخش زیادی از نیازهای شما را برای افزایش شتاب اتومبیل فراهم کند. از جمله مزایای استفاده از انژکتورشور خودرو عبارتند از:

بهبود عملکرد خودرو: با تمیز شدن انژکتور و حذف رسوبات آن، سوخت بهتری به موتور تزریق می‌شود و قدرت و کارایی آن افزایش می‌یابد.

کاهش مصرف سوخت: استفاده از اسپری انژکتور‌شور، مصرف سوخت خودرو را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد؛ زیرا با تمیز شدن انژکتور، سوخت به صورت بهینه‌تری به موتور می‌رسد. در این صورت نیازی به گاز دادن بیش از حد ندارید و سوخت کمتری مصرف خواهید کرد.

سهولت در استفاده: استفاده از اسپری انژکتور‌شور بسیار ساده و راحت است. فقط کافیست اسپری را در فاصله مناسب قرار دهید و روی قطعه مورد نظر اسپری کنید.

صرفه‌جویی در هزینه‌های خودرو: با بهبود عملکرد خودرو و کاهش مصرف سوخت، هزینه‌های مربوط به سوخت و نگهداری خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند.

جلوگیری از آلودگی محیط زیست: وقتی فرآیند احتراق به درستی انجام می‌گیرد، سوخت به صورت کامل و صحیح می‌سوزد. این عامل تولید آلاینده‌ها را کاهش داده و مانع از آلودگی محیط زیست می‌شود.

جلوگیری از توقف‌های ناگهانی یا لرزش در موتور: وقتی انژکتور و سوزن‌های آن را تمیز می‌کنید، سوخت به میزان مساوی و استاندارد بین سیلندرها اسپری می‌شود. این عمل باعث می‌شود تا دور موتور پایین نیاید و دچار توقف‌های ناگهانی و لرزش نشود.

رفع توقف و مکث در موتور خودرو: با شستشوی انژکتور توسط اسپری، احتراق درون موتور به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد. در نتیجه مخلوط مناسبی از هوا و سوخت به داخل محفظه هدایت شده و تاخیر و مکث در موتور از بین می‌رود.

با توجه به مزایای فوق، استفاده از اسپری انژکتور‌شور ماشین بسیار پرکاربرد و مفید است. به همین دلیل توصیه می‌شود حتما جهت حفظ و نگهداری خودرو از آن استفاده کنید و اسپری انژکتورشور مناسب خودروی خود را از نوع مرغوب و استاندارد خریداری نمایید.

معایب استفاده از اسپری انژکتور‌ خودرو

معایب استفاده از اسپری انژکتور شور خودرو

معمولا معایب استفاده از اسپری انژکتورشور، مربوط به خود اسپری نیست و به موارد جانبی آن برمی‌گردد. مثلا اینکه طریقه استفاده از این نوع اسپری نسبت به مکمل انژکتورشور دشوارتر است. مکمل به راحتی داخل باک ریخته می‌شود و نیاز به انجام کار دیگری ندارد. در حالی که هنگام استفاده از اسپری، باید به سراغ خود انژکتورها رفت.

از دیگر معایب استفاده از اسپری انژکتورشور، آسیب دیدن قطعات موتور در صورت استفاده بی‌رویه است. استفاده بیش از حد از اسپری، به قطعات موتور آسیب می‌زند و روی عملکرد انژکتور تاثیر منفی می‌گذارد.

امروزه اسپری‌های انژکتورشور بسیاری در بازار عرضه شده‌اند. برخی از این محصولات بی‌کیفیت و غیراستاندارد هستند و می‌توانند به قطعات داخلی موتور آسیب برسانند. از این رو توصیه می‌شود هنگام خرید اسپری دقت لازم را داشته باشید و محصولی را خریداری نمایید که با انواع سوخت و مکمل‌های بنزین سازگاری داشته باشد.

بازه قیمتی اسپری انژکتورشور و عوامل موثر در تعیین قیمت

اسپری انژکتورشور ماشین از قیمت‌های متفاوتی در بازار برخوردار است. قیمت این محصول به کیفیت، نوع برند، حجم و فرمولاسیون به کار رفته در تهیه و تولید آن بستگی دارد. در حالت کلی محصولات شناخته‌شده و معروف قیمت بالاتری نسبت به محصولات غیرمتعارف دارند. این امر به دلیل رعایت استانداردهای کیفیت و تضمین اثربخشی محصول در برندهای خوش‌نام است.

هنگام خرید اسپری انژکتورشور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

  1. در گام نخست باید به دقت محتوای نوشته‌شده روی اسپری انژکتورشور را مطالعه نمایید تا متوجه کارایی‌های آن شوید. چرا که برخی اسپری‌ها برای قسمت‌های دیگر خودرو مثل موتور و کاربراتور هم کاربرد دارند. این کارایی چندگانه باعث گران‌تر شدن قیمت اسپری می‌شود.
  2. برخی اسپری‌ها علاوه بر خاصیت پاک‌کنندگی، از انژکتور خودرو هم محافظت می‌کنند. حتما هنگام خرید این مورد را نیز در نظر داشته باشید.
  3. نکته سوم توجه به کشور سازنده اسپری انژکتورشور است. محصولاتی که در کشور ما وجود دارند، معمولا ساخت ایران، چین، اروپا و آمریکا هستند که کیفیت و قیمت هر کدام متفاوت است.

 

کلام آخر

امروزه استفاده از اسپری انژکتورشور خودرو به واسطه مزایای فراوانی که دارد به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. چنانچه شما هم قصد خرید این محصول را دارید، سعی کنید ابتدا از استاندارد تولید آن مطمئن شوید و خرید خود را از فروشگاه‌های مجاز انجام دهید. ما در گروه اکسون پارت همواره در پی کسب رضایت مشتریان خود هستیم. عرضه محصولات باکیفیت و با قیمت بسیار مناسب، کلید اصلی موفقیت فروشگاه ما است. شما در زمان خرید از این فروشگاه، می‌توانید از راهنمایی‌های کارشناسان فروش مجموعه ما استفاده کنید تا بهترین نوع اسپری انژکتورشور مناسب با خودروی خود را خریداری نمایید.

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه