دلایل اختلاف قیمت روغن موتور‌های ماشین چیست؟

 

یکی از اصلی‌ترین نیازهای هر خودرو برای داشتن عملکرد مناسب، داشتن یک روغن موتور خوب است. موتور خودرو مثل قلب تپنده ماشین عمل می‌کند و عدم رسیدگی به آن می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را برای ماشین به بار آورد. در واقع یکی از راه‌های بهبود عملکرد موتور ماشین و افزایش طول عمر آن، استفاده از یک روغن موتور با‌کیفیت است. پس اگر می‌خواهید موتور خودروی شما کارایی بهتری داشته باشد و بیشتر عمر کند، به نوع روغن موتوری که استفاده می‌کنید، توجه ویژه داشته باشید.

در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم تمام نکات مورد نیاز در مورد چگونگی انتخاب بهترین روغن موتور را بیان کنیم و بگوییم که دلیل اختلاف قیمت انواع روغن موتور‌ خودرو چیست. پس اگر سلامت خودرو برایتان اهمیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

بهترین زمان تعویض روغن موتور ماشین چه زمانی است؟ کلیک کنید.

 روغن موتور ماشین

 روغن موتورها ترکیبات پیچیده‌ای هستند که از روغن پایه و انواع افزودنی تشکیل می‌شوند. روغن موتور یک عنصر حیاتی برای موتور خودرو است و برای این که موتور بتواند عملکرد صحیحی از خود ارائه دهد، به نوع با‌کیفیت آن احتیاج دارد.

 از آنجایی که روغن موتور ماشین برای کاهش اصطکاک، حرارت و سایش بین قطعات مکانیکی موتور استفاده می‌شود، می‌توان گفت که نقش روانکاری هم دارد. البته روغن موتور‌ها وظایف مهم دیگری نیز برعهده دارند. جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی موتور، پاک‌سازی پیشرانه، معلق‌سازی قطعات حاصل از سایش اجزای مکانیکی، آب‌بندی موتور، محافظت از قسمت‌های فلزی پیشرانه، افزایش عملکرد پیشرانه و ... همگی از وظایف روغن موتور هستند.

به یاد داشته باشید اگر روغن موتوری که استفاده می‌کنید کیفیت لازم را نداشته و مناسب موتور خودروی شما نباشد، نه تنها سودی برای شما نخواهد داشت، بلکه ممکن است عملکرد موتور را نیز با اخلال مواجه کند.

یک موتور برای اینکه بیشتر عمر کند، حتما باید توسط یک روغن موتور با‌کیفیت تغذیه شود. عدم استفاده از روغن مرغوب، اجزای مکانیکی وابسته به موتور را خراب کرده و آسیب جدی به آن‌ها می‌رساند. تعویض این قطعات کار بسیار دشواری است و هزینه‌های زیادی را در بر دارد؛ بنابراین بسیار مهم است که از روغن موتوری استفاده کنید که بعداً هزینه‌های اضافی و سرسام‌آور تعمیر و تعویض را برای شما نداشته باشد.

انواع روغن موتور و دلیل اختلاف قیمت آن‌ها

همان‌طور که گفتیم، روغن موتور‌ها در انواع مختلفی تولید و به بازار ارائه می‌شوند. این مایع ضروری بر اساس شیوه تولید به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شود و استفاده از هر نوع برای موتور هم منجر به تفاوت در عملکرد و کارکرد موتور خواهد شد. این سه دسته مهم عبارتند از:

اختلاف قیمت در روغن موتور

 روغن موتور تمام سنتتیک

 یکی از شاخص‌های اصلی روغن موتور، گرانروی آن است. روغن موتورهای تمام سنتتیک از گرانروی مناسب‌تری نسبت به روغن‌های معمولی برخوردار هستند و در دمای پایین عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

مثلاً روغن تمام سنتتیک در هوای سرد، خیلی سریع اجزای پیشرانه را پوشش داده و لغزندگی مطلوبی را ایجاد می‌کند. این امر باعث می‌شود که موتور خودرو در فصول سرد سال سریع‌تر گرم شود و مشکلات و آسیب خاصی برای آن پیش نیاید. در دماهای بالا نیز حرارت، خیلی سریع انتقال داده شده و دمای موتور کاهش می‌یابد.

 لازم به ذکر است که روغن‌های تمام سنتتیک توسط انسان و به صورت شیمیایی در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند. این روغن‌ها به صورت خالص بوده و توان کارکرد پیشرانه را به بالاترین سطح ممکن می‌رسانند. البته قیمت آن‌ها نیز نسبت به سایر انواع روغن‌ها بیشتر است. کاهش مصرف سوخت ماشین، وجود ناخالصی‌های کمتر، نیاز به تعویض کمتر و جلوگیری از فرسودگی قطعات خودرو از دیگر برتری‌های این روغن نسبت به روغن‌های معمولی است.

 روغن موتور نیمه سنتتیک

روغن موتور‌های نیمه سنتتیک گروه دیگری از روغن موتور‌ها هستند. این محصولات یک روغن پایه ترکیبی از روغن سنتتیک و معمولی دارند و به نوعی خصوصیات هر دو نوع روغن پایه را شامل می‌شوند. البته میزان روغن‌های پایه استفاده شده در آن‌ها کاملاً مشخص نیست و نمی‌توان به طور دقیق تعیین کرد که چه مقدار از روغن پایه سنتتیک و روغن پایه معمولی در آن‌ها استفاده شده است.

 روغن‌های نیمه سنتتیک تا اندازه‌ی مطلوبی از اجزای متحرک خودرو محافظت می‌کنند و کارایی آن‌ها از روغن‌های معمولی یا مینرال بهتر است؛ اما هرگز به روغن‌های تمام سنتتیک نمی‌رسند و از قیمت کمتری نسبت به آن‌ها برخوردار هستند.

 روغن موتور معمولی یا مینرال

 ضعیف‌ترین نوع روغن موتور، روغن مینرال است که با نام روغن موتور معمولی نیز آن را می‌شناسند. این محصولات معمولا کمترین کیفیت را نسبت به انواع روغن موتور دارند؛ زیرا شیوه تولید آن‌ها بسیار آسان است و با استفاده از چند دستگاه و یک فناوری معمولی می‌توان آن‌ها را تولید کرد.

 روغن‌های موتور مینرال معمولاً در خودروهای قدیمی که صاحب خودرو به ویژگی‌های خاص و اصلی روغن موتور نیازمند نیست، استفاده می‌شود. ماده اصلی و پایه این روغن، نفت خام است که طی یک پروسه ساده و سریع، برخی از مواد از آن گرفته شده و یکسری افزودنی‌های دیگر به آن اضافه می‌شود. همچنین گرانروی خاصی ندارد و شاخص آن همواره روی یک عدد ثابت باقی می‌ماند.

 روغن‌های مینرال در فصول سرد سال و هنگام استارت اولیه خودرو نیز عملکرد ضعیفی از خود ارائه می‌دهند و به زمان زیادی برای چرخش روغن در اجزای مختلف موتور و گرم شدن آن، نیاز دارند. این زمان طولانی به مرور باعث خرابی و ساییدگی قطعات پیشرانه خواهد شد و طول عمر آن‌ها را کاهش می‌دهد.

 از دیگر تفاوت‌های روغن موتور‌های معمولی با دیگر روغن‌ها، میزان پاک‌کنندگی و تغییر قدرت موتور است. روغن‌های تمام سنتتیک و نیمه سنتتیک نسبت به روغن‌های مینرال از پاک‌کنندگی و رسوب‌زدایی بهتری برخوردار هستند. اگر رسوب‌زدایی و عملیات پاک‌سازی توسط روغن موتور به نحو احسن انجام شود، اجزای مختلف پیشرانه روان‌تر و بهتر حرکت می‌کنند که خود باعث افزایش قدرت موتور هم می‌شود.

 لازم به ذکر است که روغن‌های مینرال قیمت پایین‌تری نسبت به دیگر روغن‌ها دارند؛ اما قطعاً این موضوع باعث نخواهد شد که رانندگان خرید، آن‌ها را به روغن‌های تمام سنتتیک و نیمه سنتتیک ترجیح دهند.

چه دلایلی باعث اختلاف قیمت بین انواع روغن موتور ماشین می‌شوند؟

  • کیفیت روغن موتور ماشین
  • افزودنی‌هایی که با روغن پایه مخلوط می‌گردند.
  • درجه گرانروی (غلظت روغن موتور)
  • برند و مارک روغن موتور خودرو

بهترین روغن موتور ماشین

بهترین روغن موتور برای ماشین من کدام است؟

قبل از خرید بهترین روغن موتور ماشین، حتما برچسب روی جلد آن را مطالعه کنید. با نگاه به جلد روغن موتور، یک عبارت دو کاراکتری را روی ظرف خواهید دید. نماد API برای موتورهای بنزینی و نماد CK-4 برای موتورهای دیزلی است. این حروف بر اساس آخرین استاندارد‌های سرویس SP هستند و طبق یکسری آزمایشات برای سنجش توانایی روغن در محافظت از موتور در برابر خوردگی، رسوب و دماهای بالا تعیین می‌شوند.

نماد API در سمت راست درج می‌شود و نشان‌دهنده این است که آیا روغن رتبه سرویس فعلی را کسب کرده است یا خیر. SEA هم درجه ویسکوزیته روغن را مشخص می‌کند و به شما می‌گوید که این محصول تست حفاظت از منابع را با موفقیت پشت سر گذرانده است یا نه.

ویسکوزیته یا گرانروی همان مقاومت سیال در برابر جریان است و مقدار غلظت آن در صفر درجه فارنهایت رتبه‌بندی می‌شود. عدد قبل از W مقاومت روغن در فصل زمستان را نشان می‌دهد و عدد بعد از W میزان غلظت در 212 درجه را مشخص می‌کند.

هرچه مقاومت روغن در برابر رقیق شدن بیشتر باشد، عدد دوم بیشتر خواهد بود و برای خودروی شما مناسب‌تر است. البته روغن موتور در دماهای پایین هم باید مقاومت مناسبی در برابر غلیظ شدن داشته باشد تا بتواند به خوبی، تمام اجزای موتور خودرو را روانکاری کند. غلظت زیاد از حد در راه‌اندازی موتور اختلال ایجاد کرده و مصرف سوخت را افزایش می‌دهد.

کلام آخر

 در این مطلب از اکسون پارت در مورد اختلاف قیمت روغن موتور‌های ماشین صحبت کردیم. همان‌طور که متوجه شدید، روغن موتور نوعی روانکار صنعتی و مخصوص موتور خودرو است و به شیوه‌های گوناگونی تولید می‌شود. با استفاده از این ماده حیاتی، تمام اجزای موتور به خوبی روانکاری شده و خوردگی و ساییدگی آن‌ها به حداقل می‌رسد. تولیدکنندگان روغن موتور، این محصول را با کیفیت‌های متفاوت و قیمت‌های گوناگونی تهیه می‌کنند. شیوه ساخت، میزان گرانروی و ... همگی از مواردی هستند که روی قیمت نهایی روغن موتورها تاثیر مستقیم دارند.

 

فروش انژکتور ماشین

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه