چه موقع ماشین شما به آچارکشی نیاز دارد؟

 

یکی از خدماتی که می‌تواند خودروی شما را از هزینه‌های احتمالی در آینده و آسیب به اجزای مختلف ماشین، دور نگه دارد، آچارکشی خودرو است. تمام خودروها حتی اگر صفر کیلومتر هم باشند، پس از مدتی نیاز به آچارکشی پیدا می‌کنند. معمولاً شرایط جاده‌ای و جغرافیایی و همچنین شیوه رانندگی شما تاثیر زیادی در دوره‌های آچارکشی خودرو دارند.

در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم به طور مفصل در مورد این نوع خدمات صحبت کنیم. اینکه آچار‌ کشی چیست؟ نحوه انجام آن چگونه است و خودرو چه هنگام به آن نیاز پیدا می‌کند؟ را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

منظور از آچار‌کشی خودرو چیست و مزایای آن کدامند؟

آچار کشی خودرو به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که به منظور افزایش عمر مفید خودرو و بهبود عملکرد آن صورت می‌گیرند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به تعویض روغن موتور، تعویض فیلترها، تعویض سیستم ترمز، تعویض روکش‌های لاستیکی و دیگر قطعات، تعویض باتری (توجه به عمر مفید باتری ماشین ضروری است.)، تعمیرات دوره‌ای موتور و سیستم‌های دیگر خودرو اشاره کرد.

آچارکشی مزایای بسیاری دارد. با انجام آچار‌کشی، قطعات و سیستم‌های خودرو به طور دوره‌ای تعویض و تعمیر می‌شوند. این امر عمر مفید خودرو را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، اگر روغن موتور خودرو را به طور منظم تعویض نمایید، کارکرد صحیح موتور حفظ شده و ماشین دچار مشکلات مربوط به استفاده از روغن موتور نامناسب نمی‌شود.

با تعویض و تعمیر قطعات و سیستم‌های خودرو به صورت دوره‌ای، عملکرد ماشین بهبود می‌یابد. مثلا تعویض سیستم ترمز باعث بهبود کارکرد ترمز و کاهش مسافت ترمزگیری می‌شود. این امر موجب ایمنی راننده و سایر سرنشینان نیز خواهد شد. به طور کلی، بررسی دوره‌ای و تعمیر و نگهداری قطعات و سیستم‌های خودرو، خطر خرابی‌های ناگهانی را کاهش داده و مانع از وقوع حوادث جبران‌ناپذیر می‌شود.

یادتان باشد که با انجام تعمیرات دوره‌ای و تعویض قطعات فرسوده، علاوه بر اینکه هزینه‌های نگهداری و تعمیرات بزرگتر را کاهش می‌دهید، موجب حفظ ارزش خودروی خود در بازار نیز خواهید شد. مطمئنا خودرویی که به صورت دوره‌ای بازرسی می‌شود، ارزش بالاتری در بازار دارد و در صورت فروش، سود بیشتری را نصیب شما خواهد کرد. به طور کلی، آچار کشی خودرو کمک می‌کند تا علاوه بر افزایش عمر مفید و بهبود عملکرد ماشین، هزینه‌های نگهداری و تعمیرات را کاهش داده و ارزش خودروی خود را حفظ نمایید.

آچار کشی ماشین 

آچار‌ کشی جلوبندی خودرو

در آچار‌ کشی جلوبندی خودرو، فعالیت‌هایی روی سیستم جلوبندی خودرو صورت می‌گیرد. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به تعویض و تنظیم لنت‌های ترمز، تعویض و تنظیم دیسک‌ها و صفحات ترمز، تعویض روانکارها و تنظیم آن‌ها، بررسی و تعویض قطعات سیستم تعلیق، تعمیرات دوره‌ای سیستم جلوبندی و ... اشاره کرد. با تعویض و تنظیم لنت‌ها و دیسک‌های ترمز، عملکرد سیستم ترمز بهبود می‌یابد. لنت‌های فرسوده کارایی ترمز را کاهش داده و ممکن است خطرات جدی ایجاد نماید.

اگر قطعات سیستم جلوبندی را به صورت دوره‌ای تعویض نمایید، عمر مفید آن‌ها را افزایش خواهید داد. قطعات فرسوده و ناکارآمد می‌توانند در سایر قطعات سیستم جلوبندی نیز خرابی ایجاد کنند و در عملکردشان اختلال به وجود آورند. به عنوان مثال، صفحات ترمز فرسوده می‌توانند باعث خرابی دیسک‌ها شوند و هزینه‌های بزرگتری را به صاحب اتومبیل تحمیل نمایند. تعویض لنت‌ها به طور منظم نیز از خرابی‌های جدی سیستم ترمز جلوگیری کرده و جلوی هزینه‌های بزرگتر مربوط به تعمیر آن را می‌گیرند.

تعمیر و نگهداری منظم سیستم جلوبندی، به افزایش ایمنی راننده و سایر سرنشینان کمک می‌کند. یک سیستم ترمز کارآمد با عملکرد صحیح، مسافت ترمزگیری را کاهش می‌دهد و در صورت بروز خطرات جاده‌ای، زمان کافی را برای واکنش راننده فراهم می‌کند.

فروش لوازم یدکی ماشین

آچارکشی موتوری خودرو

تنظیم دسته موتورها

تنظیم دسته موتور به معنای تعیین سرعت و قدرت موتور است. برای انجام این کار ابتدا دسته موتورها را در حالت خاموش قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که هیچ قطعه‌ای در حال حرکت نیست و هیچ ابزاری در نزدیکی موتور قرار ندارد. حالا می‌توانید دسته‌موتورها را در حالت راه‌اندازی بچرخانید. دسته موتور در برخی از خودروها با فشار کلید راه‌اندازی می‌شود و در برخی دیگر باید کلید چرخانده شود. هنگامی که موتور روشن است، دسته موتورها را به حالت عادی برگردانید. معمولاً روی این دسته علامت‌های "Slow" و "Fast" یا "Low" و "High" نوشته شده‌اند.

تنظیم دسته دینام و آچارکشی دینام باتری و جعبه باتری

هنگام آچارکشی موتوری خودرو، دسته دینام، دینام باتری و جعبه باتری نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند دینام باتری در خودرو برای تولید برق و شارژ باتری استفاده می‌شود. برای تنظیم دسته دینام، ابتدا باید موتور خودرو را روشن کنید و سپس دسته دینام را به حالت “ON” بچرخانید. در این حالت دینام فعال شده و باتری شروع به شارژ شدن می‌کند.

اگر دینام باتری یا جعبه باتری نیاز به تعویض دارند، در مورد این قطعات نیز باید آچارکشی را انجام دهید. ابتدا سیم‌های متصل به دینام را باز کنید. سپس پیچ‌های متصل‌کننده دینام را با استفاده از آچار مناسب جدا نمایید. در صورتی که جعبه باتری هم نیاز به تعویض دارد، پیچ‌های این قطعه را نیز باز کنید. پس از انجام تعویض، حالا می‌توانید پیچ‌ها را ببندید و سیم‌ها را متصل کنید.

برای انجام آچارکشی دینام باتری و جعبه باتری، حتما از ابزار آچارکشی مناسب استفاده نمایید. اصول ایمنی باید رعایت شوند. یعنی قبل از شروع آچارکشی مطمئن شوید که دسته دینام در حالت خاموش قرار دارد و باتری خودرو قطع است. استفاده از ابزارها و تجهیزات ایمنی مانند عینک و دستکش نیز الزامی است.

تنظیمات سیستم رادیاتور و تنظیم دمای موتور، تنظمات سیستم هواکش و تهویه موتور، آچارکشی اگزوز و تنظیم کاتولیست و تنظیمات لرزش و ریگلاژ میل‌لنگ و پیستون ماشین نیز از مواردی هستند که در آچارکشی موتوری خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرند.

جهت آشنایی با نشانه‌های خرابی دینام خودرو کلیک کنید!

آچار کشی موتوری خودرو

مزایای آچار‌کشی خودرو قبل از سفر

بدون شک آچارکشی خودرو قبل از سفر می‌تواند خیال شما را از سالم بودن وضعیت فنی و عملکرد خودرو راحت کند. برخی از مزایای آچارکشی خودرو قبل از سفر عبارتند از:

اطمینان از سلامت فنی خودرو: با آچارکشی خودرو قبل از سفر می‌توانید از سلامت و عملکرد صحیح تمام قطعات و سیستم‌های خودرو اطمینان حاصل کنید. همان‌طور که پیش از این اشاره شد، این بازبینی شامل بررسی فشار هوا در لاستیک‌ها (تنظیم باد لاستیک)، سطح روغن موتور، سیستم تعلیق و ترمز و سایر قطعات مهم خودرو می‌شود.

جلوگیری از خرابی و نقص فنی: اگر خودروی خودر را پیش از سفر آچارکشی کنید، می‌توانید هر گونه نقص فنی را قبل از آن که دیر شود تشخیص داده و برطرف نمایید.

افزایش ایمنی سفر: با آچارکشی خودرو قبل از سفر، مطمئن می‌شوید که خودروی شما در وضعیت ایمنی کامل قرار دارد. در این صورت از سفر لذت بیشتری خواهید برد.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها: اگر مشکلات فنی خودرو در مراحل اولیه برطرف شوند، جلوی هزینه‌های ناگهانی و پرخرج بعدی که ممکن است در مسیر بروز پیدا کند گرفته خواهد شد.

پیشگیری از پاره شدن لوله‌ها و قطعی کابل‌ها نیز یکی از مزایای آچارکشی خودرو قبل از سفر است. لرزش‌های شدید و عدم تعادل در قطعات خودرو می‌تواند منجر به پاره شدن لوله ها، قطع کابل‌ها و حتی خرابی قطعات دیگر شود. با آچارکشی خودرو قبل از سفر می‌توانید این مشکلات را تشخیص داده و پیش از شروع سفر برطرف کنید.

هنگام آچارکشی خودرو چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

  1. برای انجام آچارکشی، حتما از ابزار مناسب استفاده کنید. انتخاب ابزار مناسب و مطابق با نوع و اندازه پیچ‌ها و مهره‌های مورد استفاده، بسیار ضروری است.
  2. قبل از شروع آچارکشی، ترمز خودرو را فعال کرده و را در حالت پارک قرار دهید. این کار از جابه‌جایی ناخواسته خودرو در هنگام آچارکشی جلوگیری می‌کند.

 

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت در مورد آچارکشی خودرو و مزایای آن با شما عزیزان صحبت کردیم. برای اینکه همیشه خودرویی سالم و سرحال داشته باشید، توصیه می‌شود که به صورت دوره‌ای آن را آچار‌کشی نمایید. یادتان باشد که شرایط جاده‌ای و جغرافیایی و همچنین شیوه رانندگی شما در تکرار دوره‌های آچارکشی بسیار تاثیرگذار هستند. هر یک از این موارد در صورت نامناسب بودن می‌توانند مشکلات فنی بسیار جدی در خودروی شما به وجود آورند.

 فروش قطعات یدکی ماشین

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه