هزینه معاینه فنی در سال 1402 چقدر است؟

معاینه فنی خودرو به معنای بررسی دقیق تمام اجزای فنی و عملکردی خودرو است. این بررسی معمولاً توسط متخصصان فنی یا مکانیک خودرو انجام می‌شود و هدف اصلی آن تشخیص هرگونه علائم خطر و نقص فنی در خودروی شما است. بخشی از این تست، به وضعیت خودرو از نظر آلایندگی و بخشی دیگر به سلامت خودرو برای پیشگیری از تصادفات احتمالی مربوط می‌شود.

دریافت تاییدیه معاینه فنی بسیار مهم است و در صورت نداشتن آن، راننده مشمول جریمه روزانه خواهد شد. در این مطلب از اکسون پارت همراه ما باشید تا پس از ارائه چک لیست بررسی معاینه فنی خودرو، درباره هزینه و نرخ جدید آن را در سال 1402 صحبت کنیم.

همچنین اگر با مراحل اخذ معاینه فنی آشناییت ندارید، کلیک کنید و در این مورد بیشتر بخوانید.

چک لیست بررسی معاینه فنی ماشین

در معاینه فنی، اجزای گوناگون خودرو مثل سیستم‌های موتور، سیستم ترمز، سیستم تعلیق، جعبه دنده‌ها، سیستم روغن و سوخت و همچنین سیستم برق خودرو مورد بررسی قرار می‌گیرند. در هر یک از این سیستم‌ها، متخصصان فنی به دنبال هر گونه نقص یا علائم خطرناک احتمالی هستند که می‌تواند عملکرد و ایمنی خودرو را تحت ‌تاثیر قرار دهد.

علاوه بر اجزای فنی، متخصصان تمامی مدارک و مجوزهای لازم مانند برگه کنترل فنی و بیمه خودرو را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند. در نهایت، گزارشی تهیه می‌کنند که شامل تمامی نقص‌ها و کاستی‌های موجود در خودرو است. این گزارش به مالک خودرو ارائه می‌شود تا بر اساس آن ماشین خود را تعمیر کند. قسمت‌های گوناگون خودرو که در معاینه فنی مورد بررسی قرار می‌گیرند، عبارتند از:

  • بررسی ظاهری خودرو

در این مرحله، ظاهر خودروی شما مورد بازبینی قرار می‌گیرد. اینکه آیا خودرو دارای ضربه، خط و خش، رنگ‌شدگی یا هر گونه آسیب دیگری هست یا خیر؟ آن‌‌ها همچنین بررسی می‌کنند که آیا تمامی قطعات بدنه و سقف خودرو سالم هستند یا نه. هر نوع تجهیزات اضافه نظیر رینگ اسپورت یا چراغ زنون، موجب مردودی شما در این مرحله خواهد شد.

در این مرحله ظاهر خودروی شما از نظر سالم بودن شیشه‌ها، آینه‌ها، چراغ‌ها، وضعیت لاستیک‌ها و ... نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای دسترسی راحت‌تر به قسمت‌های دشوار، متخصصان فنی از ابزارهای خاصی مانند لامپ فلش و آینه بازرسی استفاده می‌کنند. بدین ترتیب خیلی راحت می‌توانند هر گونه نقص یا خرابی را تشخیص دهند.

  • تست آلایندگی خودرو

تست آلایندگی خودرو یکی از مراحل مهم در معاینه فنی است و به منظور بررسی میزان آلودگی هوا و حفظ محیط زیست انجام می‌گیرد. در این تست، سطح آلایندگی دودهای خروجی موتور خودرو آزمایش می‌شود.

برای انجام تست آلایندگی، ابتدا خودرو را در یک محل مناسب قرار می‌دهند و سنسورهای خاصی بر روی قسمت خروجی دودهای موتور نصب می‌کنند. حالا موتور خودرو را روشن کرده و آن را در حالت یکنواخت نگه می‌دارند. در این حالت، سنسورها می‌توانند مقادیر آلایندگی دودها را اندازه‌گیری کنند.

مقادیر اندازه‌گیری‌شده توسط سنسورها، به یک دستگاه تجزیه و تحلیل ارسال شده و نتایج تست آلایندگی خودرو نمایش داده می‌شود. این نتایج شامل میزان آلایندگی دودهای خروجی موتور به صورت مقادیر مختلفی از غلظت گازهای CO (کربن منوکسید) و HC (هیدروکربن) است. در صورتی که مقادیر آلایندگی خودرو از حد مجاز بیشتر باشد، خودرو نمی‌تواند معاینه فنی را پاس کند و مردود خواهد شد.

قیمت معاینه فنی امسال

  • بررسی فنی چراغ‌های جلو

در این بخش، وضعیت و عملکرد چراغ‌های جلو، تعداد و نوع آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین بررسی می‌شود که آیا چراغ‌های خودرو به درستی نصب شده‌اند و با استانداردهای فنی مطابقت دارند یا خیر.

  • تست لغزش جانبی

در این مرحله، عملکرد سیستم تعلیق و ترمز خودرو مورد سنجش قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که خودرو به درستی کنترل می‌شود و لغزش جانبی ندارد. در صورتی که خودرو مستقیم و رو به جلو حرکت کند، بدون اینکه به طرف چپ یا راست لغزش داشته باشد، آزمون لغزش جانبی را پاس کرده است؛ اما در صورتی که خودرو به طرف چپ یا راست منحرف شود یا کنترل آن برای راننده دشوار باشد، در تست لغزش جانبی مردود شده و نیاز است که تعمیرات لازم را انجام دهد.

  • بررسی کمک فنر خودرو

کمک فنر یکی از اجزای سیستم تعلیق خودرو است که وظیفه تحمل وزن خودرو و جذب شوک‌ها و لرزش‌های ناشی از حرکت خودرو را بر عهده دارد. در معاینه فنی، عملکرد کمک فنر‌ها نیز سنجیده می‌شود تا اطمینان حاصل کنید که در وضعیت سالم و صحیحی قرار دارند.

  • بررسی ترمزها

در این قسمت هر دو ترمز اصلی و دستی خودرو تست می‌شوند و شتاب و کارایی آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  • بررسی سیستم تعلیق

سیستم تعلیق وظیفه تسهیل حرکت خودرو را بر عهده دارد. این سیستم باید بتواند لرزش‌های خودرو را کاهش داده و رانندگی را راحت‌تر کند. سیستم تعلیق باید از نظر ساختار و شکل نیز سالم باشد و هیچ‌گونه خراش یا آسیبی در آن وجود نداشته باشد.

هزینه معاینه فنی خودرو در سال 1402 چقدر است؟

طبق گفته مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروی تهران، نرخ جدید معاینه فنی در سال 1402 برای خودروهای سبک ۹۲ هزار تومان و برای خودروهای نیمه سنگین و سنگین ۱۱۹ هزار تومان است.

هزینه معاینه فنی ماشین

معاینه فنی برتر چه تفاوت‌هایی با معاینه فنی عادی دارد؟

 در معاینه فنی عادی، تست‌های آلایندگی موتور در دور آرام موتور انجام می‌گیرد؛ اما در معاینه فنی برتر علاوه بر تست آلایندگی در دور آرام، در دور موتور ۴۰۰۰ نیز انجام می‌شود. لازم است بدانید معاینه فنی برتر، تنها بر روی خودروهای انژکتوری قابل انجام است و خودروهای کاربراتوری به هیچ وجه این امکان را ندارند. معمولاً برای هر خودرویی که به مرکز معاینه فنی مراجعه می‌کند، آزمون‌های لازم برای معاینه فنی برتر نیز انجام می‌شود. اگر این خودرو تمام آزمون‌های برتر را با موفقیت پشت سر بگذارد، گواهی معاینه فنی برتر را نیز اخذ می‌کند.

هزینه معاینه فنی برتر در سال ۱۴۰۲ چه مقدار است؟

هزینه صدور معاینه فنی برتر دقیقاً مشابه با معاینه فنی عادی بوده و قیمت هر دو یکسان است. یعنی بر اساس نرخ تعرفه سال ۱۴۰۲ دریافت معاینه فنی برتر در سال جدید نیز برای خودروهای سبک ۹۲ هزار تومان و برای خودروهای نیمه سنگین و سنگین ۱۱۹ هزار تومان است.

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت، چک لیستی از موارد بررسی معاینات فنی خودرو را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم و به بررسی هزینه و قیمت معاینه فنی عادی و برتر خودرو در سال ۱۴۰۲ پرداختیم. خوشبختانه امروزه مراحل معاینه فنی خیلی راحت‌تر از گذشته شده است. شما بعد از رزرو وقت به صورت اینترنتی و با همراه داشتن اصل کارت یا سند خودرو، می‌توانید به مراکز مربوط مراجعه کرده و سایر مراحل را دنبال کنید.

فروش لوازم یدکی ماشین

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه