چگونه از پوسیدگی بدنه خودرو جلوگیری کنیم؟

 

مشاهده لکه‌های قهوه‌ای و آثار پوسیدگی بر روی ماشین، برای هیچکس خوشایند نیست؛ اما متاسفانه زنگ‌ زدگی ماشین، اتفاقی است که دیر یا زود برای هر خودرویی رخ می‌دهد و اگر به موقع برطرف نشود، می‌تواند تمام اجزای فلزی آن را درگیر کند. در این مواقع، علاوه بر اینکه خودرو ظاهر ناخوشایندی پیدا می‌کند، روی افت قیمت آن نیز تاثیر می‌گذارد. در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم درباره دلیل پوسیدگی بدنه خودرو و روش‌های جلوگیری از آن، با شما صحبت کنیم. لطفاً تا انتها همراه ما باشید.

عوامل تاثیرگذار بر پوسیدگی بدنه ماشین

 وقتی فلز بدنه خودرو در معرض رطوبت هوا قرار می‌گیرد، شروع به اکسید شدن و زنگ زدگی می‌کند. البته زمان مشخصی برای این رخداد وجود ندارد و نمی‌توان به صورت دقیق تعیین کرد که این روند از چه زمانی آغاز می‌شود. به طور کلی با بالا رفتن سن ماشین و قرار گرفتن قطعات فلزی آن در معرض رطوبت، پوسیدگی کم کم اتفاق می‌افتد و به صورت پوششی قهوه‌ای و مایل به قرمز روی بدنه خودرو، خود را نشان می‌دهد.

باران، برف و رطوبت از عواملی هستند که می‌توانند احتمال زنگ زدگی قطعات ماشین را افزایش دهند. البته آب و هوای گرم و تابش مستقیم نور خورشید نیز در این امر بی‌تاثیر نیست. به همین دلیل است که همواره توصیه می‌شود خودروی خود را داخل پارکینگ قرار دهید.

انواع پوسیدگی خودرو

عوامل پوسیدگی بدنه ماشین

پوسیدگی سطحی بدنه خودرو

 در پوسیدگی سطحی که نخستین مرحله از پوسیدگی محسوب می‌شود، تنها سطح خودرو و خارجی‌ترین لایه آن آسیب می‌بیند و معمولاً با علائمی مثل لکه‌های قهوه‌ای، برآمدگی‌ها و یا حباب‌های روی بدنه خودرو، خود را نشان می‌دهد. این مرحله بهترین زمان برای رفع مشکل است تا بتوان قبل از گسترش فرسایش، آن را برطرف کرد.

پوسیدگی متوسط بدنه

 اگر به پوسیدگی سطحی خودرو توجه نشود، قطعاً مقدار وسعت آن افزایش پیدا می‌کند و وارد مرحله پوسیدگی متوسط می‌شود.

پوسیدگی عمیق بدنه ماشین

 خودرویی که به حال خود رها شده و برای رفع پوسیدگی آن اقدامی صورت نمی‌گیرد، دچار پوسیدگی عمیق می‌شود. در این مرحله، آسیب به عمق قطعات خودرو نفوذ می‌کند و آثار بسیار مخربی از خود بر جای می‌گذارد. معمولاً خودروهایی که دچار این نوع پوسیدگی می‌شوند، دیگر امکان تعمیر ندارند و برای رفع آسیب آن‌ها فقط باید قطعات ماشین را عوض کرد.

کدامیک از اجزای خودرو به مرور دچار پوسیدگی می‌شوند؟

 هر قسمتی از ماشین می‌تواند دچار خوردگی شود. ممکن است این قطعه یکی از اجزای داخلی خودرو باشد یا قطعه‌ای درون کاپوت و یا روی بدنه خودرو. در هر صورت هر گاه آثاری از لکه یا حباب‌هایی روی ماشین مشاهده کردید، به این معنی است که روند پوسیدگی آغاز شده و در حال گسترش است.

 یکی از محتمل‌ترین نقاط از بدنه خودرو که احتمال پوسیدگی بسیار زیادی دارد، درزهای اطراف شیشه جلو است. چون این قسمت بیشتر در معرض رطوبت قرار می‌گیرد، زودتر از سایر نقاط شروع به فرسایش می‌کند؛ بنابراین بهتر است که اطراف چارچوب و درب‌های خودرو را به طور منظم بررسی کنید.

روش‌های جلوگیری از پوسیدگی بدنه خودرو

روش‌های متعددی برای جلوگیری از ایجاد خوردگی و پوسیدگی در بدنه خودرو وجود دارند که در این قسمت به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 آبکشی و خشک کردن

 شستن گل و لای ماشین و خشک کردن آن با پارچه، نخستین قدم برای پیشگیری از پوسیدگی در ماشین است. اگر در شهرهای ساحلی و محیط‌های مرطوب مثل شمال یا جنوب کشور زندگی می‌کنید، این مورد بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. پس هرگاه که کارتان تمام شد، در اسرع وقت ماشین را بشویید و با پارچه تمیز خشک کنید.

استفاده از واکس یا موم مخصوص خودرو

 واکس یا موم مخصوص خودرو علاوه بر افزایش درخشندگی ماشین می‌تواند به عنوان یک لایه محافظ برای رنگ خودرو نیز عمل کند. این ماده محافظ از فرسایش رنگ خودرو در اثر تابش اشعه فرابنفش خورشید جلوگیری می‌کند و اکسایش و زنگ زدگی بدنه خودرو را به تاخیر می‌اندازد. واکس‌ها در سه نوع مایع، نرم و سخت در بازار وجود دارند. واکس مایع ساده‌ترین نوع واکس است و نسبت به انواع دیگر دوام کمتری دارد. واکس سخت هم چون اثر و ماندگاری زیاد‌تری نسبت به بقیه دارد، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود که هنگام استفاده از واکس، با استفاده از ابزار مخصوص، جاهای غیر قابل دسترس را هم موم‌کاری کنید.

استفاده از روغن و اسپری مخصوص خودرو

اسپری به شما کمک می‌کند تا رطوبت را از درزها و مناطقی که دسترسی دشواری دارند، خارج کنید و مانع از زنگ زدن آن مناطق شوید. با استفاده از روغن نیز مقاومت بدنه خودروی شما در برابر نور خورشید بالا می‌رود. برای استفاده از روغن، ابتدا با یک پارچه مرطوب، سطح خودرو را گردگیری کنید. سپس چند قطره از روغن محافظ را روی یک اسفنج نرم بریزید و با حرکات دورانی، سطح بدنه را به آن آغشته نمایید. بعد از گذشت یک ساعت، یک پارچه خشک و تمیز را روی سطح بکشید تا روغن اضافی پاک شود. استفاده از روغن برای محافظت از رنگ خودرو در زمان بارش باران و برف توصیه می‌شود.

برطرف کردن پوسیدگی روی بدنه خودرو

چگونه می‌توان پوسیدگی بدنه ماشین را برطرف کرد؟

 هر چند که مراقبت از بدنه خودرو و پیشگیری از پوسیدگی آن بسیار موثر است؛ اما در هر صورت با افزایش سن ماشین و قرار گرفتن آن در معرض عوامل محیطی، فرایند پوسیدگی بدنه ماشین اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. تعمیر خوردگی و پوسیدگی بدنه به میزان آسیب آن بستگی دارد. معمولاً پوسیدگی سطحی با یک رنگ‌آمیزی ساده ترمیم می‌شود؛ اما در فرسایش‌های عمیق و شدید که به اجزای داخلی خودرو هم نفوذ پیدا کرده است، فقط باید قطعات را تعویض کرد.

 مراحل برطرف کردن پوسیدگی بدنه خودرو

مرحله اول: در مرحله نخست، شما باید پوسیدگی بدنه را با استفاده از سنگ سنباده و در آسیب‌دیدگی‌های سخت توسط برس تمیز کنید.

 مرحله دوم: ژل فایبر گلاس را با سفت‌کننده مخلوط نمایید و به بدنه ماشین بمالید. بعد از فشار دادن ژل به ناحیه مورد نظر، ۱۵ دقیقه صبر کنید. خواهید دید که ژل در حال سفت شدن است. ژل سفت شده و بخش‌های اضافه را با سنباده چتری و سنگ جت بتراشید.

مرحله سوم: حالا نوبت به استفاده از فیلر می‌رسد. ابتدا فیلر را با سفت‌کننده مخلوط کنید و توسط ابزارهای مخصوص به نقاط مورد نظر بمالید. سعی کنید خیلی صاف و تمیز این کار را انجام دهید تا به سمباده‌کشی کمتری احتیاج داشته باشید.

 مرحله چهارم: این مرحله نسبت به مراحل دیگر، زمان بیشتری می‌برد و به دقت بسیار بالایی نیاز دارد؛ زیرا در این مرحله باید سطح فیلر را به کمک سنباده صاف و یکدست نمایید. به طوری که هنگامی که به آن دست می‌زنید، هیچ‌گونه برآمدگی و ناهمواری احساس نشود.

مرحله پنجم: بعد از اطمینان از صاف بودن سطح، توسط یک پارچه و اسپریت معدنی، سطح را تمیز کنید تا هیچ‌گونه روغنی روی آن باقی نماند.

 مرحله ششم: ناحیه مورد نظر را بتونه کاری کنید و پس از آنکه سطح خشک شد، روی آن سنباده بکشید؛ به طوری که سطح کاملا صاف و هموار شود.

 مرحله هفتم: در این مرحله نوبت به رنگ آستری می‌رسد که باید روی ناحیه مورد نظر اسپری شود. در صورت تمایل می‌توانید از یک لایه رنگ پوشش شفاف هم استفاده نمایید. با انجام این کار، هم دوام و ماندگاری رنگ بالاتر می‌رود و هم کارتان ظاهر زیبا و حرفه‌ای پیدا می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله از اکسون پارت سعی کردیم روش‌های جلوگیری از پوسیدگی بدنه خودرو را بیان کنیم. به توصیه کارشناسان، اگر در همان مراحل اولیه خوردگی و آسیب، جلوی گسترش پوسیدگی را بگیرید، هرگز با مشکلات جدی مواجه نخواهید شد. با این حال در صورت شدت آسیب، هر چه سریع‌تر به مکانیک مراجعه کرده و نسبت به ترمیم پوسیدگی خودرو اقدام نمایید.

 

فروش انواع بلبرینگ ماشین

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه