نحوه تعویض بلبرینگ چرخ جلو تیبا

 

یکی از مهم‌ترین قطعات در جلوبندی خودرو و چرخ‌های آن، بلبرینگ‌ها هستند که وجود نقص و خرابی در آن‌ها می‌تواند مشکلات متعددی را برای خودرو و کلیه سرنشینان ایجاد کند. از مشکلات رایجی که هنگام خرابی بلبرینگ چرخ ایجاد می‌شود، قفل شدن لاستیک‌، لق زدن چرخ و در حالت بدتر، در رفتن آن‌هاست که حوادث جبران ناپذیری را به بار می‌آورد. از این رو، تعویض به موقع این قطعه در زمان خرابی بسیار مهم است.

در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم، نحوه تعویض بلبرینگ چرخ جلو تیبا را به صورت کامل و مرحله به مرحله برای شما شرح دهیم.

چگونه بلبرینگ اصل را از بلبرینگ تقلبی تشخیص دهیم؟ کلیک کنید

نحوه تعویض بلبرینگ چرخ جلو تیبا

قبل از هر چیز باید گفت که اگر به هر دلیلی برای تعویض و تعمیر بلبرینگ چرخ جلو تیبای خود مردد هستید و احساس می‌کنید که از پس این کار بر نمی‌آیید، پیشنهاد می‌کنیم که از یک مکانیک حرفه‌ای کمک بگیرید. با این کار، علاوه بر اینکه در زمان شما صرفه‌جویی می‌شود، از بروز دردسر‌های احتمالی هم پیشگیری خواهد شد. با این حال، ما در این مقاله قصد داریم نحوه تعویض بلبرینگ چرخ جلو تیبا را به شما آموزش دهیم تا خودتان هم یاد بگیرید که چگونه این کار را انجام دهید.

مراحل تعویض بلبرینگ چرخ جلو تیبا

  • ابتدا خودروی خود را روی یک سطح صاف پارک کنید؛ زیرا هنگام تعویض بلبرینگ چرخ، بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد این است که ماشین شما حرکت کند یا اینکه چرخ‌های آن بچرخند. به همین دلیل پیش از انجام هر کاری، توصیه می‌شود که اتومبیل خود را روی یک سطح صاف پارک کرده و ترمز دستی آن را بکشید.
  • بهتر است برای اطمینان از حرکت نکردن ماشین، یک آجر در پشت سایر چرخ‌ها که قصد تعمیر آن‌ها را ندارید، قرار دهید. این کار علاوه بر بالا بردن امنیت، به پایداری بیشتر اتومبیل هم کمک می‌کند. لازم نیست که پشت تایر چرخی که می‌خواهید بلبرینگ آن را عوض کنید آجر بگذارید؛ زیرا این تایر قرار است خارج شود.
  • حالا با کمک جک، ماشین را کمی از سطح زمین بلند کرده و سپس پیچ و مهره‌های تایر را با بکس 14 و 30 شل کنید. هنگام جک زدن خودرو بسیار مراقب باشید که ماشین به درستی روی جک قرار گرفته باشد. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید کتابچه‌ی راهنما را مطالعه کنید تا از بهترین مکان برای قرار دادن جک، مطمئن شوید. مهره‌هایی که جدا کرده‌اید را در مکان مشخصی قرار دهید تا گم نشوند و بعدا به راحتی بتوانید از آن‌ها استفاده نمایید. در ادامه کار، لاستیک را بیرون آورده و سیبک فرمان را باز کنید.
  • کولیس ترمز را بردارید. کولیس ترمز قسمتی است که بر روی دیسک ترمز قرار می‌گیرد و به بند فرمان یا تیر عقب وصل می‌شود. برای برداشتن این قطعه، ابتدا به کمک آچار و پیچ‌گوشتی، پیچ‌های کولیس را باز کنید و سپس آن‌ها را جدا نمایید. دقت کنید که کولیس را در یک جای مطمئن قرار دهید و آن را از جایی آویزان نکنید؛ زیرا این کار به شلنگ ترمز آسیب وارد می‌کند.

خرابی بلبرینگ چرخ جلو تیبا

  • اکنون نوبت باز کردن پوشش‌ها و مهره‌ها است. در قسمت مرکزی موتور، یک پوشش پلاستیکی یا فلزی وجود دارد که وظیفه آن، محافظت از اجزای نگهدارنده روتور است. چون روتور باید از جایگاه خود خارج شود، به ناچار سرپوش و اجزایی که از آن محافظت می‌کنند نیز جدا خواهند شد. برای این کار می‌توانید ابتدا به کمک یک چکش به آن ضربه بزنید و سپس مهره‌ها را باز کنید. بعد از آن، بلبرینگ خارجی را جدا نمایید. حالا یکی از دست‌های خود را در جلو و دست دیگر را در پشت روتور قرار داده و آن را به آرامی از جایگاه خود بیرون آورید. اگر احساس می‌کنید که روتور گیر کرده است، با استفاده از یک پتک پلاستیکی به آرامی به آن ضربه بزنید.
  • گوی چرخ را بیرون بیاورید. برای این کار پیچ‌های گوی مانند چرخ را شل کرده و آن‌ها را جدا کنید. سپس گوی چرخ را از جای خود خارج نمایید. بلبرینگ چرخ داخل گوی چرخ قرار دارد و با استفاده از تعدادی پیچ به دیگر قطعات محکم شده است. بعد از اینکه پیچ‌ها را جدا کردید، گوی به راحتی خارج می‌شود. در صورتی که قصد تعویض این قطعه را دارید، در این مرحله می‌توانید گوی چرخ جدید را نصب کنید و تایر را مجدداً سر جای خودش ببندید؛ اما اگر فقط می‌خواهید بلبرینگ عوض شود، ادامه مراحل را دنبال نمایید.
  • حالا که گوی چرخ به طور کامل جدا شده است، به بلبرینگ دسترسی خواهید داشت. بلبرینگ را هم می‌توانید با استفاده از چکش و قلم دوسو از جای خودش بیرون بیاورید.
  • قسمت چرخان بلبرینگ را بیرون آورده و داخل آن را کاملاً تمیز کنید. معمولاً بخش داخلی بلبرینگ جایی است که روغن و گریس زیادی جمع می‌شود؛ پس بهتر است آن را کاملا پاکسازی نمایید.
  • بلبرینگ جدید را ابتدا کاملا گریس‌کاری کنید و سپس با کمک یک چکش جاگیر نمایید. برای بلبرینگ جدید، مقدار مناسبی گریس باید استفاده شود.
  • در مرحله آخر تمامی بخش‌های گفته شده در بالا را به صورت برعکس اجرا کنید و تایر‌ها را ببندید. سپس ماشین را توسط جک پایین بیاورید.

وظیفه اصلی بلبرینگ چیست و چگونه از خرابی آن جلوگیری کنیم؟

وظیفه اصلی و مهم و کاربرد بلبرینگ در ماشین، روان‌سازی چرخش هر نوع چرخ و کاهش اصطکاک بین سطوح است. این چرخ می‌تواند متعلق به یک دوچرخه، چرخ ماشین، هواپیما و ... باشد. از آنجایی که این قطعه، اصطکاک بین سطوح را کمتر می‌کند، در نتیجه از صدای چرخش می‌کاهد. به طوری که، چرخ‌ها نرم و روان به گردش در می‌آیند.

 خرابی بلبرینگ اتفاق رایجی است که معمولا در هر وسیله‌ای که این قطعه در آن به کار برده شده است، رخ می‌دهد؛ اما رعایت برخی نکات که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، کمک می‌کند تا از بروز ناگهانی نقص در بلبرینگ چرخ خودرو شما، تا حد امکان جلوگیری به عمل آید.

1- سعی کنید به آرامی از روی دست‌انداز‌ها عبور کنید. چرا که رد شدن با سرعت بالا، باعث خرد شدن بلبرینگ خواهد شد.

2- انتخاب جنس بلبرینگ بسیار مهم است. قطعاً یک بلبرینگ بی‌کیفیت خیلی زودتر از موعد خراب می‌شود و شما را به دردسر می‌اندازد. به توصیه کارشناسان سعی کنید که بعد از هر 5 هزار کیلومتر، چرخ‌های خود را چک کنید. برای انجام این کار ابتدا چرخ‌های خودرو را جک بزنید و سپس آن‌ها را بچرخانید. اگر احساس کردید که چرخ در جای خود شل شده است و یا اینکه صدا می‌دهد، به احتمال زیاد بلبرینگ چرخ خراب است.

تعویض بلبرینگ چرخ جلو تیبا

علائم و نشانه‌های خرابی بلبرینگ چرخ جلو تیبا

 معمولا دو نشانه مهم برای اطمینان پیدا کردن از خرابی بلبرینگ وجود دارد. بارزترین و اصلی‌ترین نشانه، صداهای ناهنجار و ممتدی است که در این مواقع، از چرخ به گوش می‌رسد. مورد دوم هم لرزش و سست بودن بیش از حد فرمان در هنگام رانندگی است که با سرعت خودرو و چرخیدن آن تغییر می‌کند.

صداهایی که در این موقع به گوش می‌رسد، مثل این است که چیزی به چرخ، گیر کرده باشد. طوری که با سرعت گرفتن ماشین، صدا شدیدتر و تند‌تر هم خواهد شد. امکان دارد که شما این مشکل را با سر و صدای موتور اشتباه بگیرید؛ اما همان‌طور که گفتیم، با شتاب‌گیری وسیله نقلیه صدا بلندتر می‌شود.

 یک نشانه دیگر هم برای خرابی بلبرینگ وجود دارد و آن وجود نقص در سیستم  ABS خودرو است. مشکلات این سیستم، معمولاً مربوط به خرابی سنسور‌ ABS هستند که در بلبرینگ چرخ قرار دارند.

نکات مهم گریس‌کاری بلبرینگ

همان‌طور که قبلا هم گفته شد، گریس کار روان‌کاری را در بلبرینگ‌ها انجام می‌دهد و از ایجاد اصطکاک در آن‌ها جلوگیری می‌کند. این مواد، مانع ورود گرد و خاک به داخل بلبرینگ هم می‌شوند. با اینکه گریس‌ها مانند روغن‌ها خاصیت خنک‌کنندگی و تمیز‌کنندگی ندارند؛ اما نسبت به آن‌ها مقرون به‌صرفه‌تر هستند. حالا که با کاربرد گریس آشنا شدید، می‌خواهیم دو نکته و اشتباه رایج در رابطه با گریس‌کاری بلبرینگ‌ها را به شما بگوییم.

گریس‌کاری زمان‌بندی شده: معمولا تا زمانی که گریس عملکرد مناسبی دارد و بلبرینگ بدون ایجاد هیچ صدا و سایشی سر جای خود می‌چرخد، نیازی به گریس‌کاری مجدد نیست؛ بنابراین داشتن یک برنامه زمان‌بندی شده و اینکه شما دقیقا در یک تاریخ مشخص اقدام به گریس‌کاری بلبرینگ‌های چرخ کنید، کاملاً اشتباه است.

استفاده کم یا بیش از حد نیاز از گریس: در صورتی که کمتر از حد نیاز بلبرینگ، چرخ جلو تیبا خود را گریس‌کاری کنید، سایش و اصطکاک افزایش پیدا کرده و عمر بلبرینگ کم می‌شود. استفاده بیش از اندازه گریس هم، فشار داخل قطعه را زیاد می‌کند که منجر به افزایش گرما و بی‌اثر شدن گریس خواهد شد.

 

کلام آخر

در این مطلب از اکسون پارت تمام مراحل و نکات لازم برای تعویض بلبرینگ چرخ جلو تیبا را مطرح کردیم. مواردی که در این نوشتار برای تعویض بلبرینگ گفته شد، برای هر چهار چرخ قابل اجرا هستند. با این حال توصیه ما این است که هنگام بروز مشکل، حتماً از یک مشاور حرفه‌ای یا مکانیک معتبر کمک بگیرید و کار را به او بسپارید.

 

فروش بلبرینگ تیبا

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه