چگونه علت برق دزدی ماشین را پیدا کنیم؟

منظور از برق دزدی ماشین، همان مصرف نابه‌جای برق در زمان خاموش بودن خودرو است. این اصطلاح بدان معناست که بعضی از اجزای خودرو، بدون هیچ علتی از برق باتری استفاده می‌کنند. به طور معمول، برق دزدی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که برای یک اتومبیل رخ می‌دهد. با مصرف بی‌رویه برق باتری توسط یک یا چند جزء خودرو، کم‌کم باتری ماشین تخلیه شده و اتومبیل هنگام استارت زدن روشن نمی‌شود.

در چنین مواقعی توصیه می‌شود که هر چه سریع‌تر اتومبیل خود را به یک متخصص نشان دهید تا دلیل آن مشخص شود و از هزینه‌های غیر‌ضروری بعدی مثل تعویض باتری، خرید دینام و ... جلوگیری به عمل آید. در این مطلب از اکسون پارت قصد داریم در مورد برق دزدی ماشین به طور مفصل صحبت کنیم و علت‌های بروز این مشکل در خودرو را بررسی نماییم.

برق دزدی ماشین

 تمام اجزای خودرو برای شروع به کار، نیاز به یک نیروی اولیه دارند که این نیرو را از باتری تامین می‌کنند. باتری، ذخیره‌‌کننده انرژی الکتریسیته مورد نیاز خودرو است و بسته به انواع اتومبیل‌ها، در مدل‌های مختلف و با ولتاژ‌های گوناگونی تولید می‌شود. این قطعه جزو قطعات با‌دوام و کم‌استهلاک خودرو محسوب شده و به ندرت احتیاج به تعویض پیدا می‌کند.

با این حال، طول عمر مفید هر باتری حدود چهار سال است که با رفتارهای درست می‌توان آن را تا حدی هم افزایش داد. در مقابل، در صورتی که از این وسیله به درستی استفاده نشود و در زمان خاموش بودن خودرو برخی از اجزا بدون دلیل، جریان برق مورد نیاز خود را از آن تامین کنند، باتری خیلی زود تخلیه خواهد شد. درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر درباره آسیب برق دزدی به باتری ماشین کلیک کنید.

 وقتی اتومبیل خاموش است، با اینکه جریان برق کاملاً قطع می‌شود، اما اتصال از طرف باتری هنوز ادامه دارد. تعدادی از قطعات ماشین مثل ساعت خودرو، رادیو، قفل مرکزی، دزدگیر و... که تنها به چند میلی‌آمپر انرژی نیاز دارند، برق خود را از طریق این قطعه تامین می‌کنند.

علت برق دزدی ماشین

علتهای برق دزدی ماشین

برق دزدی ماشین علت‌های گوناگونی دارد؛ مثلاً می‌تواند به دلیل وجود نقص در سیستم الکتریکی ماشین مثل کویل و وایر شمع‌ها باشد. کویل یکی از اجزای سیستم الکتریکی خودرو است و وظیفه تامین برق برای جرقه زدن و احتراق بنزین را به عهده دارد. این قطعه در واقع یک سیم‌پیچ تقویت‌کننده بوده که ولتاژ ۱۲ ولتی باتری را هزاران برابر افزایش می‌دهد و به شمع آماده احتراق می‌رساند. وظیفه انتقال برق از کویل به شمع هم برعهده وایر است. هنگامی که علت برق دزدی ماشین مربوط به خرابی کویل و وایر شمع‌ها باشد، جرقه مستقیم به بدنه می‌خورد و به شمع‌ها نمی‌رسد؛ بدین ترتیب در عملکرد خودرو اشکالاتی به وجود خواهد آمد.

به طور کلی از رایج‌ترین عوامل برق دزدی ماشین و تخلیه باتری خودرو، مصرف بی‌رویه برق از کویل، وایر شمع و اشکال در فیوز‌هاست. به طوری که می‌تواند باتری را فقط طی گذشت چند ساعت، کاملا تخلیه کرده و از روشن شدن ماشین جلوگیری کند.

محدوده مجاز مصرف برق باتری چقدر است؟

 معمولاً مقدار طبیعی تخلیه باتری برای اتومبیل‌های جدید بین 50 تا 85 میلی‌آمپر و برای خودرو‌های قدیمی‌تر کمتر از 50 میلی‌آمپر است. البته برخی از خودروهای جدید محدوده مرز 85 میلی‌آمپر را هم به ندرت می‌توانند تحمل کنند و این مقدار مصرف برق از باتری، به مرور بر عملکرد و عمر آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد؛ بنابراین همواره دقت داشته باشید که ولتاژ باتری به زیر 12.4 نرسد. ولتاژ پایین‌تر از 12.4 باعث خوردگی باتری و سولفاته شدن آن خواهد شد.

از کجا بفهمیم که برق دزدی ماشین از کدام قطعه است؟

جهت تشخیص سرمنشاء برق دزدی، ابتدا باید بفهمید که کدام قطعه در حال برق دزدی از خودرو است. بعد از پیدا کردن قطعه معیوب، باید مشکل را کاملا بررسی کنید تا بتوانید علت را پیدا کرده و در صدد رفع آن برآیید. همان‌طور که گفتیم، برق دزدی به دلایل متعددی رخ می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها برق دزدی از جانب رادیو، ضبط ماشین، سیستم قفل مرکزی، دزدگیر، کویل و وایر شمع‌هاست.

روش‌های متداول تشخیص برق دزدی ماشین

  • استفاده از لامپ
  • تست تخلیه باتری از لحاظ شدت جریان
  • تست تخلیه باتری از لحاظ کاهش ولتاژ

روش‌های متداول تشخیص برق دزدی ماشین

استفاده از لامپ

 قبل از استفاده از این روش، لازم است بدانید که استفاده از لامپ، فقط مشخص می‌کند که ماشین برق دزدی دارد یا نه و این روش قطعه معیوب را نشان نمی‌دهد. برای شروع آزمایش، ابتدا یک لامپ کوچک 12 ولتی و 3 آمپری تهیه کنید. شما می‌توانید این کار را بدون سیم انجام دهید و یا از یک تکه سیم دو رشته‌ای نازک استفاده نمایید.

 ابتدا یک سر مثبت سیم را با چسب برق به انتهای سربی لامپ متصل کنید. سر دیگر آن را هم روی پایانه مثبت لامپ بچسبانید. در مورد سیم منفی هم، یک سر سیم را به بدنه سرپیچ لامپ چسب کنید و سر دیگر آن را آزاد نگه دارید. حالا باید این سر آزاد را روی پایانه منفی باتری بزنید. اگر لامپ به طور کامل روشن شد، نشان‌دهنده این است که ماشین برق دزدی دارد.

تست تخلیه باتری از لحاظ شدت جریان

در این روش، تمام مدار‌های الکتریکی خودرو به‌غیر از برخی مدار‌ها که مربوط به ساعت، سیستم صوتی و ... هستند، باید بررسی شوند تا بفهمید کدامیک از این مدارها با وجود خاموش بودن ماشین، انرژی باتری را مصرف می‌کنند. مدار‌های مربوط به اجزایی مثل ضبط خودرو، ساعت، قفل مرکزی، دزدگیر و ... چون جریان برق کمی از آن‌ها می‌گذرد، نیاز به بررسی ندارند.

 برای آغاز تست، ابتدا کابل منفی باتری را از ترمینال منفی آن جدا کنید. کابل منفی سیاه رنگ است. ترمینال منفی هم با علامت (-) روی باتری مشخص می‌شود. حالا پراب مشکی را به سر باتری منفی متصل کنید و پراب قرمز را هم به پایانه کابل باتری که آن را جدا کرده‌اید، وصل نمایید. سوکت پراب مشکی باید روی ورودی وصل شود و سوکت چراغ قرمز هم در بالاترین ورودی یعنی حالت ماکزیمم قرار بگیرد. بعد از همه این کارها، مولتی‌متر را روشن کنید. صفحه نمایش باید عدد صفر آمپر را نشان دهد. کلید سلکتور را روی شماره‌های مختلف بچرخانید و کارهای بالا را مجددا تکرار کنید تا بفهمید که ماشین برق دزدی دارد یا خیر. عدد روی مانیتور خودرویی که برق دزدی نداشته باشد، بیشتر از 50 میلی‌آمپر نخواهد بود.

مقادیر بالاتر از 50 میلی‌آمپر نشان‌دهنده این هستند که برخی از مدار‌ها اشکالاتی دارند. برای بررسی این مدارها، باید با فیوز کار کنید. فقط این‌بار پراب‌های مشکی و قرمز باید توسط یک جفت گیره پلاستیکی روی باتری ثابت شوند.

به این نکته دقت کنید که وقتی مولتی‌متر به شکل متوالی به باتری وصل می‌شود، به هیچ وجه نباید موتور و سایر اجزای الکتریکی خودرو مثل بخاری، کولر، رادیو و ... روشن باشند. حتی درب خودرو را هم باز نکنید. این کار می‌تواند منجر به انفجار مولتی‌متر شود.

 در مرحله بعد، برای پیدا کردن مدار معیوب، اول جعبه فیوز زیر کاپوت را بررسی کنید. فیوز‌ها را به نوبت و توسط یک گیره خارج نمایید. هر دفعه مولتی‌متر را ببندید و دوباره فیوز را نصب کنید. با مشاهده عدد آمپر فیوز بیرون آمده، می‌توانید برق دزدی آن مدار را تعیین نمایید. این عدد نباید زیر حد نرمال باشد. البته طبیعی است که هنگام کشیدن فیوز‌ها عدد مولتی‌متر به اندازه چند میلی‌آمپر افت کند. به این افت آمپر اندک، توجهی نکنید و به دنبال اعداد بزرگتر باشید. فراموش نکنید که اگر خودروی شما در زیر داشبورد سمت راننده و سمت مسافر فیوز دارد، آن‌ها هم باید بررسی شوند.

تست برق دزدی باتری خودرو از لحاظ کاهش ولتاژ

تست برق دزدی باتری خودرو از لحاظ کاهش ولتاژ

در این روش، میله‌های اتصال یا پراب‌های آمپرمتر باید نازک و نوک تیز باشند تا بتوانند به خوبی به نقاط پشت فیوزها متصل گردند و تست برق دزدی را به طور دقیق به ما پاسخ دهند. از آنجا که کاهش ولتاژ به دلیل بالا رفتن میزان مقاومت ناشی از گرمای جریان برق در یک مدار اتفاق می‌افتد، این روش می‌تواند افت ولتاژ را هم به خوبی نشان دهد.

جهت اطلاع دقیق از زمان خاموش شدن تمام واحدها، بهتر است به کتابچه راهنمای خودرو مراجعه کنید؛ سپس مولتی‌متر را روی مقیاس میلی ولت قرار داده و آن را روشن نمایید. ابتدا باید افت ولتاژ مدار‌های کامپیوتری، ساعت و استریو که در هر کدام جریان الکتریکی کمی وجود دارد، بررسی شوند. این اعداد را می‌توان به عنوان مرجع در نظر گرفت.

نوک پراب‌ها را با نقاط پشت فیوزها اتصال دهید و صفحه مانیتور را بخوانید. در مرحله بعد، این کارها باید توسط فیوز‌های داشبورد و زیر کاپوت انجام شوند. اگر مدار مشکل برق دزدی نداشته باشد، نمایشگر افت ولتاژ صفر میلی‌ولت را نشان خواهد داد؛ اما در صورتی که افت ولتاژ را در هر قطعه مشاهده کردید، معنای آن این است که آن قطعه برق دزدی دارد. در این مواقع، پس از شناسایی قطعه معیوب و نشانه‌های برق دزدی، می‌توانید برای رفع مشکل خودروی خود اقدام کنید و آن را به یک مکانیک خبره نشان دهید.

نتیجه گیری

 در این مطلب از اکسون پارت در مورد برق دزدی خودرو و علت‌های بروز این مشکل صحبت کردیم. به طور کلی، برق دزدی عاملی در خودرو است که امکان دارد بسیاری از رانندگان از آن اطلاع نداشته باشند. این عامل، انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری را در مدت زمان کوتاهی (ظرف چند ساعت) به طور کامل تخلیه کرده و عمر باتری را کم می‌کند. از این رو بهتر است اگر به وجود این مشکل در خودروی خود شک دارید، هرچه زودتر اتومبیل را نزد یک تعمیرگاه معتبر ببرید تا تست برق دزدی با روش‌های گفته شده روی آن انجام شود.

 

خرید انژکتور پراید

 

هیچ نظری ثبت نشده است

ارسال یک دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد، فیلد های اجباری با علامت * مشخص شده اند.

مقایسه